BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

پلوی شیرازی در UNWTO

پلوی شیرازی در UNWTO

بن ایر: راهیابی پلوی شیرازی به سازمان جهانی جهانگردی، افتتاح نمازخانه توسط وزیر میراث فرهنگی، تدوین سند استراتژی ملی صادرات گردشگری همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


گروه فرهنگ؛ این هفته معاون گردشگری کشور از تدوین سند استراتژی ملی صادرات گردشگری ایران با کمک فنی ITC و مشارکت مالی اتحادیه اروپا اطلاع داد.
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با هدف بهره مندی از ظرفیت های بین المللی برای توسعه گردشگری، همکاری مشترک با مرکز تجارت بین المللی (ITC) را پارسال در دستورکار خود قرار دادیم. شکل گیری این همکاری، بر مبنای نشستهای مشترک با نمایندگان دفتر مرکزی ITC و رایزنی های به عمل آمده با سازمان توسعه تجارت بعنوان دستگاه رابط و هماهنگ کننده صورت گرفته است.
او آغاز فرآیند اجرایی این پروژه مشترک را سال ۱۳۸۹ اعلام نمود و اضافه کرد: در قالب اقدامات و پیگیری های به عمل آمده از جانب این معاونت، بخش گردشگری از میان بخش های مختلف صنعتی، خدماتی و تجاری کشور، بعنوان اولویت اول همکاری با مرکز تجارت بین المللی انتخاب گردید و طی این همکاری مقرر شد سند استراتژی ملی صادرات گردشگری ایران با کمک فنی ITC و مشارکت مالی اتحادیه اروپا تدوین شود.
تیموری در مورد اقدامات صورت گرفته اظهار داشت: به دنبال توافق و تعریف همکاریهای مشترک، اقدامات گوناگونی از زمان آغاز فاز اجرایی تدوین پروژه انجام شده است که انجام سه مرحله از مأموریت مشاوران بین المللی و نماینده دفتر مرکزی ITC، تشکیل تیم اصلی پروژه Team) (Core متشکل از ذینفعان بخش دولتی و خصوصی گردشگری به منظور اعتبارسنجی هر مرحله از پروژه در معاونت گردشگری، شناسایی بخش های اولویت دار گردشگری در زمینه قابلیت های توسعه و فرصت های رقابت پذیری گردشگری در ایران از آن جمله اند.

پلوی شیرازی که به مزاج UNWTO خوش آمدایران با ارسال کلیپی از نحوه تهیه غذای سنتی قنبر (غمبر) پلوی شیرازی در کمپین تبلیغاتی «سلایق غذایی» یا (Gstronomy) که از جانب سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) برگزار گردید شرکت کرد/. «محمد قاسمی» مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: گردشگری خوراک (Gastronomy Tourism) یکی از زیر مجموعه های گردشگری می باشد که در آن انگیزه اصلی سفر گردشگر، تجربه غذاهای جدید در مقصد مورد بازدید به شمار می آید. این نوع گردشگری در واقع بعنوان حافظ میراث فرهنگی کشور میزبان (میراث غذایی) عمل کرده و از این رهگذر فرصت هایی را نیز در زمینه های مختلف همچون اشتغال زایی به ویژه در مناطق روستایی فراهم می آورد.
وی اضافه کرد: بر همین مبنا سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بعنوان بخشی از کمپین «فردا سفر کنید» (Travel Tomorrow)، از کشورهای عضو خواست در قالب استانداردها و ضوابط ابلاغی خود کلیپ هایی را در زمینه معرفی غذاهای سنتی خود تهیه و ارسال کنند. این اقدام UNWTO اساساً جهت مواجهه با چالش جهانی حاصل از شیوع کرونا در جهان و با هدف احترام به فرهنگ های مختلف و به صورت ویژه توجه به سلایق غذایی بعنوان بازتابی از فرهنگ، میراث، سنت و در عین حال انتقال احساس جامعه صورت پذیرفته است.تبلیغات تورهای ترکیه غیرواقعی است
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: فروش بلیت تحت عنوان تور خارج از کشور منوط به نظریه عمومی کشورهای مختلف دارد و کشورهای توریستی پذیرای مسافرین نیستند. رضا جعفرزاده اظهار داشت: ایجاد تعهد برای مسافران پیش از فراهم شدن شرایط لازم برای پروازهای خارجی برخورد قانونی به دنبال خواهد داشت. وی ادامه داد: هم اکنون کشور ترکیه پذیرای اتباع خود، مسافرینی که تبعیت آن کشور و کسانی است که دارای ویزای کاری هستند خواهد بود و تبلیغات انجام تور و اعزام گردشگر به این کشور حقیقت ندارد و مسافران باید از صحت و سقم بلیتی که دریافت می کنند باخبر باشند. جعفرزاده خاطرنشان کرد: شرکت های هواپیمایی نیز موظفند نسبت به نحوه فروش بلیت های خود نظارت دقیق داشته باشند و بعد از دریافت مجوز پرواز به کشورهای خارجی نسبت به فروش بلیت های خود اقدام نمایند همینطور صراحتاً شرایط مسافرانی مورد پذیرش کشور مقصد را اطلاع رسانی کنند. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: در صورت مشاهده هرگونه فروش بلیتی که توسط مراکز فروش یا دفاتر خدمات مسافرت هوایی و چه مراکز فروش بلیت الکترونیکی که صندلی پروازی برای آن در نظر گرفته نشده را به سازمان هواپیمایی کشوری جهت برخورد با آنها معرفی کنند.
افتتاح نمازخانه وزارتخانه توسط وزیر!این روزها تمام اجزای صنعت توریسم به علت شیوع کرونا به شدت لطمه دیده است صنعتی که می توانست در روزهای عید نوروز و روزهای آخر سال و تعطیلات خرداد ماه جانی باردیگر بگیرد، به علت منع سفر افراد، شکستی اساسی خورد.
هتل ها و آژانس داران مقروض همچنان به دنبال وعده های داده شده از جانب متولیان هستند و می گویند که این وعده ها یا عملی نمی گردد و یا مرهمی برای آنها نیست.
از آن طرف مردمی که می بایست برای انجام سفرهای ضروری به مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری رجوع کنند با عدم نظارت های جدی روی موضوع رعایت بهداشت مواجه می شوند.
به تازگی لیستی از پروژه های اقتصاد مقاومتی برای سال ۹۹ اعلام شده است که در هیچکدام از آنها نامی از گردشگری و صنایع دستی برده نشده است.
این روزها که بازار بورس داغ است وزارت میراث فرهنگی برای ورود بخش های مختلف گردشگری به این بازار سکوت اختیار و تنها به برگزاری یک جلسه اکتفا کرده است.
هنرمندان صنایع دستی نیز به دنبال بیکار شدن عده زیادی از آنها و به فروش نرفتن تولیداتشان به دنبال راهی برای برون رفت از وضع موجود هستند.
اوضاع میراث فرهنگی کشور نیز که مانند همیشه در انتظار یک قانون درست و یا یک اقدام از جانب وزارت خانه است و هر بار از گوشه ای از کشور درباره اتفاقات ناگوار آن خبری به بیرون درز می کند.
اکنون و در شرایطی که به ماه های پایانی دولت نزدیک است، مهمترین اقدام علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی بی توجه به این مسائل، مشغول افتتاح رسمی باشگاه ورزشی، بازسازی نمازخانه و بهینه سازی آشپزخانه و رستوران ساختمان وزارتخانه است!
برای این منظور حتی روبان نیز قیچی شد گزارش تصویری تهیه و در خبرگزاری متعلق به این وزارتخانه گزارشی نیز انتشار یافته است.
در این گزارش مونسان به همراه معاونان و مدیران خود از باشگاه ورزشی رستوران و نمازخانه بازدید کرده است!
تعویض پوشش حفاظتی درگاه های کاخ بارعام و انسان بالدارافشین ابراهیمی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اظهار داشت: با گذشت چهار سال از مسقف سازی درگاه های شش گانه کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد با استفاده از نوع خاصی از برزنت، این پوشش ها به مرور زمان عملاً عملکرد حفاظتی خویش را از دست داده، با به نمایش گذاشتن چهره نامناسبی از اثر، آشفتگی زیادی در محل به وجود آورده بودند.
او اضافه کرد: بدین منظور در جهت ساماندهی و مناسب سازی عناصر مبلمانی مجموعه، نسبت به برچیدن این پوشش ها و جایگزین کردن آنها با ورق های پلی کربنات اقدام شد و همزمان با این جابجایی، تغییراتی نیز در ابعاد و ارتفاع پوشش ها صورت گرفت تا کمترین خدشه به چهره معماری و سیمای تاریخی اثر وارد شود، مقاومت در مقابل عبور امواج یو وی و تامین شرایط بهینه محیطی (نور، دما، سایه) از خاصیت های بارز این نمونه از پوشش ها است.
ابراهیمی افزود: در مورد نقش برجسته انسان بالدار مقرر است در آینده ای نزدیک و با همکاری گروه ایتالیایی، پوشش حفاظتی پلی کربناتی به پنل های خورشیدی تجهیز و از برق تولیدی برای نورپردازی اثر و کاخ دروازه استفاده گردد.


منبع:

1399/04/21
21:59:00
5.0 / 5
2492
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱