BonAir
بن ایر

در جلسه هیات امنای موزه ها مطرح شد؛

از درآمد ۳۰ میلیاردی به ۸۰۰ میلیون رسیده ایم

از درآمد ۳۰ میلیاردی به ۸۰۰ میلیون رسیده ایم

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد: با انتشار كرونا در كشور، درآمد موزه های زیر نظر این وزارتخانه به شدت كاهش پیدا كرد، به حدی كه از ۳۰ میلیارد تومان درآمدِ سه ماهه، به ۸۰۰ میلیون تومان رسیدیم؛ اتفاقی كه ما را با چالش در نگهداری اماكن تاریخی و فرهنگی در آینده مواجه می كند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛ علی اصغر مونسان در اولین نشست هیات امنای مجموعه های فرهنگی - تاریخی که با حضور اعضای هیات امنای مجموعه های ملی، معاونان و مدیران وزارتخانه و ۱۲ استان - سه شنبه ۲۴ تیر - به صورت ویدئو کنفرانس در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار شد، اظهار نمود: بحث هیات امنایی شدن اماکن تاریخی مدتی مطرح بود، همینطور در برنامه ششم توسعه هم به آن اشاره شد، اما برای تصویب آئین نامه آن در هیات وزیران به زمان نیاز داشت.
او با تاکید بر این که تلاش می شود تا در چارچوب هیات امنایی شدن بتوانیم از همکاری و مشاوره دوستان استفاده و به نحو مطلوب تری این مجموعه ها را اداره نماییم، اظهار داشت: در چارچوب هیات امنایی شدن، تلاش می نماییم تا فارغ از بودجه و امکانات دولتی بتوانیم از امکانات و کمک های بیرونی هم استفاده نماییم. تابحال محدودیت های قانونی جهت استفاده از این امکانات داشتیم در حالیکه خیلی از ایرانی ها داخل و خارج از کشور علاقه مند بودند تا در اداره این اماکن مهم، مشارکت کرده و به مبحث میراث فرهنگی کشور بپردازند.
او همینطور با ابراز امیدواری از این که با تشکیل این هیات امنا، روند کسب درآمد، نگهداری و حفاظت از این اماکن با ارزش فرهنگی تاریخی کشور مطلوب تر شود، اضافه کرد: سال قبل ۷۰ میلیارد تومان میزان درآمد وزارتخانه در چارچوب فروش بلیت و برنامه های اجرا شده در اماکن تاریخی بود که این درآمد بین این اماکن برای نگهداری آنها توزیع شد.
وی در ادامه با اشاره به روند فعالیت موزه ها در دوران کرونا تصریح کرد: در این شرایط تا آخر سال درآمد زیادی نخواهیم داشت و با یک چالش در نگهداری اماکن تاریخی و فرهنگی مواجه خواهیم شد. با شیوع کرونا درآمد موزه ها و اماکن تاریخی به شدت کاهش پیدا کرد؛ به صورتی که طبق گزارش معاون توسعه مدیریت، این عدد در سه ماه اول سالجاری حدود ۸۰۰ میلیون تومان بود، در حالیکه در مدت مشابه پارسال حدود ۳۰ میلیارد تومان درآمد داشتیم که بیشتر آن مربوط به بازدیدهایی بود که مردم در نوروز از موزه ها داشتند؛ حالا امیدواریم با تشکیل هیأت امنای مجموعه های فرهنگی تاریخی بتوانیم علاوه بر درآمدهایی که اماکن تاریخی دارند درآمدهای جدیدی برای حفاظت و نگهداری آنها اضافه نماییم.

دولت فقط ۲۰۰ میلیارد تومان برای حفاظت از آثار تاریخی در نظر گرفته است

بر اساس ماده ۲۷حق بهره برداری بناها به مردم واگذار می شود
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به ثبت ملی ۳۴ هزار اثر تاریخی در لیست میراث ملی کشور و ثبت ۲۴ اثر تاریخی در لیست میراث جهانی یونسکو، افزود: اعتباری که دولت برای نگهداری از این آثار در نظر گرفته است، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است یعنی به اندازه یک پروژه راه، سد یا یک نیروگاه.
وی ادامه داد: انصافاً انجام دادن کار با این بودجه محدود دشوار می باشد، با این وجود با دلسوزی همکارانم در معاونت میراث فرهنگی و ادارات کل استان ها، توانستیم با مشارکت بخش خصوصی از آنها حفاظت نماییم و از هر امکانی برای تحقق این مورد استفاده کردیم.
وی همینطور با اشاره به استفاده از ظرفیت ماده ۲۷ و کوشش برای واگذاری بناهایی که قابلیت این اتفاق را دارند، بیان نمود: با استفاده از این ماده قانونی، می توانیم حق بهره برداری آنرا به مردم واگذار نماییم و از پول مردم برای نگهداشت و مرمت استفاده نماییم. اما شرایط دشوار می باشد اماکن تاریخی احتیاج به هزینه دارند و با این بودجه اندک نمی توان کار زیادی انجام داد.
مونسان تصریح کرد: در چارچوب هیات امنا و با هم فکری، امیدوارم بتوانیم منابع خوبی را برای این مورد جلب نماییم، فعلاً ۲۱ مکان تاریخی در چارچوب این هیات امنا اداره می شود، امیدواریم در آینده بتوانیم این تعداد را گسترش دهیم و با کیفیت مطلوبی کار را جلو ببریم.

توزیع متوازن اعتبار در استان ها به رشد موزه های خصوصی منجر شده است
محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - هم در این جلسه از افتتاح ۲۰۰ پروژه در حوزه میراث فرهنگی اطلاع داد که بزودی آماده بهره برداری می شوند و اظهار داشت: هم اکنون ۷۱۱ موزه در سطح کشور فعال بوده که ۲۵۴ موزه تحت نظارت این وزارتخانه، ۲۶۳ موزه غیروابسته و ۳۵ موزه هم به شکل مشارکتی اداره می شود.
وی همینطور تهیه و تدوین دستورالعمل صدور پروانه موزه های خصوصی، توزیع متوازن اعتبارات در استان ها، اعتمادسازی بخش خصوصی، کاهش تصدی گری دولت، ساماندهی و حفاظت اشیای در اختیار بخش خصوصی را از علل رشد موزه های خصوصی کشور دانست و بیان نمود: پارسال هر شش روز، یک موزه و در مجموع ۶۰ موزه راه اندازی شد. همینطور آمار بازدیدکنندگان موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی در سال ۹۷ حدود ۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۴۳۹ نفر و در سال ۹۸ حدود ۸ میلیون و ۵۴۱ هزار و ۶۹۲ نفر بوده که نشان دهنده رشد ۱۵ درصدی است.
وی با عرضه آماری از آثار تاریخی مسترد شده از کشورهای دیگر تا سال گذشته؛ از سامان دهی و مستندنگاری ۷۴۸ هزار و ۳۰۷ شی فرهنگی تاریخی از آغاز سال ۹۲ تا آخر سال ۹۸ اطلاع داد و اضافه کرد: از آغاز سال ۹۲ تا آخر سال گذشته ۴۴۴ هزار و ۶۷۰ شیء از اموال مجموعه داران بخش خصوصی شناسایی و ساماندهی شده است.
وی همینطور با اشاره به وجود ۹۲ پایگاه میراث ملی در سطح کشور، از وجود ۴۶ پایگاه میراث جهانی در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: پیشبینی می شود تعداد پایگاه های میراث ملی به ۱۰۰ پایگاه و میراث جهانی به ۴۷ پایگاه برسد.


در کنار اماکن تاریخی، فروشگاه راه اندازی شود
غلامعلی حدادعادل - رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو حقیقی هیأت امنای مجموعه های فرهنگی تاریخی -، هم در این جلسه با اشاره به وجودِ تخصصی در دنیا با نام "اقتصاد میراث فرهنگی"، اظهار نمود: سفارش می کنم وزات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کمک نماید تا بعضی از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بتوانند رساله های خویش را با این مورد انتخاب و در این حوزه تحقیق کنند.
او با بیان این که در دنیا از راه دو شیوه از موزه ها و اماکن تاریخی کسب درآمد می کنند، اضافه کرد: نخست از راه فروش بلیت و سپس راه اندازی یک فروشگاه در اطراف اماکن تاریخی تا گردشگران از این فروشگاه بتوانند محصولات فرهنگی و صنایع دستی آن کشور را خریداری نموده و درآمد بیشتری از فروش بلیت موزه کسب کنند.
وی پیشنهاد کرد تا در کنار اماکن تاریخی کشور یک فروشگاه راه اندازی شود.

منابع مالی موزه ها در دنیا از راه بنگاه های اقتصادی فراهم می شود
سیدمحمد بهشتی - رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و عضو حقیقی هیأت امنای مجموعه های فرهنگی تاریخی - نیز در این جلسه اظهار داشت: زمزمه تشکیل اولین هیأت امنای مجموعه های فرهنگی تاریخی در ابتدای دهه ۸۰ شروع شد که با عنایت به مشکلاتی که وجود داشت تا امروز اجرایی نشده بود، امروز اتفاق مثبتی در این حوزه رخ داده است و نقطه عطفی در مدیریت عرصه های میراث فرهنگی به حساب می آید.
او با بیان این که در دنیا منابع مالی آثار تاریخی و موزه های اصلی کشور از راه بنگاه های اقتصادی تأمین می شود، اضافه کرد: در حقیقت این بنگاه ها به جای پرداخت مالیات در زمینه های حفظ، نگهداری و مرمت بناهای تاریخی کمک می کنند.
در ادامه اعضای حاضر پیشنهادهای خویش را مطرح نمودند. در این جلسه مجموعه های فرهنگی تاریخی که مقرر است به شکل هیأت امنایی اداره شوند برای اعضا معرفی گشتند، همینطور با تشکیل کمیسیون دائمی موافقت و مقرر شد جلسه کمیسیون دائمی هیأت امنا حداکثر تا دو هفته آینده تشکیل گردد.1399/04/27
12:04:47
5.0 / 5
2041
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲