BonAir
بن ایر

كابوس شیوشگان به واقعیت تبدیل شد!

كابوس شیوشگان به واقعیت تبدیل شد!

گودبرداری ها بیشتر شده اند و تیرآهن های ساختمانی روی كوه بیش از پیش در حال قد برافراشتن اند! در این شرایط اگر قرار باشد همچنان نام اولین سكونتگاه انسان در كرمان را به «شیوشگان» بدهند، باید رتبه اول را برای تخریبِ قدیمی ترین نقطه یك شهر به آن اختصاص دهند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، داستانِ کرمان و تخریبِ بناها و محوطه های تاریخی اش را دیگر همه می دانند، شهری که روزی فعالان میراثی نامش را «جهنم میراث فرهنگی» گذاشتند؛ منطقه ای که گودال «خشت مال ها» و داستان ساخت سیتی سنتر در مرکز شهرش شهره عام و خاص شد و از مخدوش کردن حریم «قلعه دختر» و «قلعه اردشیر»، تکیه های قاجاری قرارگرفته در «محله قلعه» تا همین «شیوَشگان» یا«بام کرمان» امروز هر کدام به یک سند از تخریب آثار تاریخی تبدیل گشته اند.
«شیوَشگان»ی که کابوس ساخت تله کابین و هتل بر بامِ آن از بین رفتن همه محوطه تاریخی اش بود و حالا همه آن محوطه که از شمال به دامنه کوه های سیدحسین و اراضی سعیدی (سیدی)، از شرق و شمال شرقی به کوه های آهکی شیوَشگان (صاحب الزمان)، از جنوب به باغ بیرم آباد و تخت درگاه قلی بیگ، از غرب به کوه های «تندرستان» و اراضی و باغ های «زریسف» و از جنوب غربی به قلعه های قدیمی (اردشیر و دختر) می رسد، ترس از فروریختن دارند، از بس که تاسیساتِ گردشگری یک هتل برای شان کابوس همیشگی شده است!


هر چند امروز بخش هایی از این محوطه تاریخی را در لیست آثار ملی به ثبت رسانده اند، اما ساخت تله کابین و هتل روی عرصه و محوطه «شیوَشگان» از اولویت هایی است که گویا مسئولان شهری نسبت به آن توجه ویژه تری دارند تا حفاظت از این محوطه تاریخی!
از یک سو محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - مرداد سال قبل در نامه ای به فعالی – رئیس سازمان میراث فرهنگی استان کرمان – نسبت به لزوم حفاظت از کوه صاحب الزمان کرمان به مثابه یک اثر فرهنگی و طبیعی تاکید کرده و خواسته تا «طرح های گردشگری در پهنه فرهنگی و طبیعی این کوه با درنظر گرفتن اولویت های حفاظتی تهیه شود و به مرحله اجرا درآید».
اما از طرف دیگر سیدمهران عالم زاده - شهردار کرمان - دوم تیر ماه در نشست خبری با رسانه های استانی کرمان درباره آخرین وضعیت پروژه ی بام کرمان اعلام می کند که «هتل بام کرمان در مرحله تایید نقشه ها از طرف میراث فرهنگی کشور است اما عملیات محوطه سازی و کاشت درخت در بالای کوه در حال انجام می باشد.»


داستانِ شیوشگان را این دفعه قویتر از قبل بسته اند، به حدی که همین یکی دو روز قبل نیز "میرحسینی" رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر کرمان در نشست عمومی شورای شهر کرمان با اشاره به حضور مسئولان موسسه ملل و بازدید از پروژه های این موسسه در کرمان اظهار کرد؛ «در نشستی که با حضور استاندار برگزار شد، رئیس موسسه ملل اعلام نمود همه تجهیزات پروژه تله کابین در کرمان تخلیه شده و منتظر برقراری پروازهای خارجی برای حضور مشاور طرح و نظارت بر نصب دستگاه ها هستند و صورتجلسه شد که حداکثر در پاییز امسال پروژه تله کابین بهره برداری شود. اعلام گردید ۱۳۰۰ متر فضای رستوران، کافی شاپ و فضای خدماتی در بالای کوه ساخته و همزمان با بهره برداری از تله کابین بهره برداری می شود. همین طور گزارش شد پروژه بام کرمان شامل ساختمان هتل، دریاچه و پنج هکتار فضای سبز است که قسمتی از فضای سبز و دیواره حفاظتی اطراف پروژه نیز اجرا شده است.»
این اعلام ها یعنی هر چیزی که فعالان میراثی برای حفاظت از شیوشگان و قلعه و تاریخِ کرمانِ باستانی رشته بودند، پنبه شد.
کابوسی که همیشه از ایجاد یک تله کابین و به دنبال آن ادامه دار بودن نصبِ تاسیساتِ گردشگری و قلع و قمعِ تاریخِ چندهزارساله در شیوشگان وجود داشت، در حال تبدیل به واقعیت است.


امید ابراهیمی - فعال میراث فرهنگی کرمان - پس از بررسی وضعیت ساخت و سازها روی کوه های شیوشگان، در گفت و گو با ایسنا می گوید: در صورتیکه هنوز میراث فرهنگی هیچ مجوزی صادر نکرده، معاون میراث فرهنگی وزارتخانه مخالف طرح است، متولیان ایجاد تله کابین در کرمان، همه برنامه ریزی های خودرا برای اجرای کاملی طرح انجام داده و حتی به دنبال ادامه دار کردن آن هستند.
او ادامه می دهد: برمبنای صحبت هایی که مطرح می شود، بنظر می رسد چند هزار هکتار بیشتر از طرح ها و قرارداد اولیه در این منطقه، مقرر است تخریب شود، امیدواریم که مسئوولان قضایی کشور هر چه زودتر به این پرونده وارد شوند، چون بنظر می رسد از حدود یک سال قبل مدیر میراث فرهنگی استان بطور دائم اعلام می کند تصمیم ها را به شورا و میراث کشور واگذار کرده است که در این شرایط نیز از طرف وزارتخانه نیز هنوز هیچ اعلامی دراین زمینه نداشته اند.
وی با بیان این که تا زمانی که میراث کشور هم بخواهد اظهار نظر کند، هتل بام کرمان هم تاریخی می شود، می افزاید: کوه تراشیده شده و قلعه شیوَشگان با وجود تلاش فعالان میراثی هنوز ثبت نشده است، معتقدم سکوت میراث فرهنگی کشور در این شرایط معنادار است.
حالا محوطه ای باز در شیوشگان را دیوارکشی کرده اند و با گودبرداری در دل سنگ های کوه، فندانسیون های بنای جدید در دست راه اندازی را روی هم سوار می کنند تا باقی مانده های اولین سکونتگاه انسان در کرمان را هم با تلی از خاک ویران کنند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/04/31
14:03:45
5.0 / 5
2224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱