BonAir
بن ایر

معاون گردشگری تاكید كرد؛

برگزاری برنامه های هفته گردشگری به صورت مجازی و در فضاهای باز

برگزاری برنامه های هفته گردشگری به صورت مجازی و در فضاهای باز

به گزارش بن ایر معاون گردشگری با تاكید بر رعایت پروتكل های بهداشتی در برنامه های هفته گردشگری بیان نمود: برنامه ها باید به صورت مجازی، نیمه مجازی و در فضاهای باز برگزار گردد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، وبینار ولی تیموری با مدیران کل استانی به مناسبت در پیش رو بودن هفته گردشگری قبل از ظهر امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه ۹۹ در سالن خلیج فارس برگزار گردید.
در ابتدا ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی با اشاره به ۲۷ سپتامبر مصادف با ششم مهرماه که در تقویم جهانی به نام روز جهانی گردشگری ثبت شده است، بیان نمود: «همه ساله تمامی کشورها با مغتنم شمردن این روز مبادرت به اجرایی کردن بخشی از اهداف گردشگری خود می کنند و گفتمان سازی، معرفی و ترویج جاذبه های گردشگری از اهداف قابل پیگیری در این روز است.»
او با اشاره به اهمیت نقش رایزنان فرهنگی و سفارتخانه ها در این ایام، بیان نمود: «با توجه به اینکه گردشگری تنها در ابعاد داخلی قابل تعریف نیست رایزنان فرهنگی و سفارتخانه ها هم در این روز برنامه هایی را با مبحث گردشگری در کشورهای مقصد برگزار می کنند که این برنامه ها در معرفی جاذبه های گردشگری کشور مثمرثمر خواهد بود.»
تیموری تجلیل از فعالان گردشگری در طول یکسال گذشته را از دیگر اقدامات اجرایی در این روز عنوان نمود و با اشاره به اعلام شعار جهانی از جانب سازمان جهانی گردشگری اضافه کرد: «گردشگری و توسعه روستایی، شعاری است که برای سال جاری نامگذاری شده و در معاونت گردشگری هم حجم کارهایی که در حوزه گردشگری روستایی انجام شده قابل توجه است. در سال پیش رو تمام تلاشمان بر این است که با رفع خلاءهای موجود به سطحی استاندارد در این عرصه برسیم. با عنایت به شعار سال جاری به دنبال اهمیت بیشتر نسبت به مقوله توسعه گردشگری در روستاها و نواحی کم برخوردار خواهیم بود.»
او با اشاره به شیوع بحران کرونا هفته گردشگری را فرصتی مغتنم برای بازگرداندن گردشگری به جامعه عنوان نمود و اضافه کرد: «از این بهانه باید حداکثر استفاده را ببریم و با استفاده از ظرفیت های موجود در صدا و سیما، رسانه ها و ابزارهای تبلیغاتی امید، نشاط و طراوت را به گردشگری بازگردانیم.»
تیموری در مورد برگزاری مراسم مربوط به این ایام، تصریح کرد: «با توجه به شرایط خاص سال جاری استان ها با ابتکار عمل و خلاقیت باید این روز را بگونه ای ارج نهند که منافاتی با اهداف ستاد ملی مقابله با کرونا پیش نیاید. رعایت پروتکل های بهداشتی، برگزاری مراسم به صورت مجازی، نیمه مجازی و در فضاهای باز موارد حائز اهمیتی هستند که باید مورد توجه تمامی استان ها قرار گیرند. رعایت نکردن این نکات می تواند به ابعاد منفی شود.»
او با اشاره به اینکه برجسته کردن کارهای صورت گرفته در حوزه گردشگری مبین این است که گردشگری زنده و پویا است اضافه کرد: «گردشگری با عنایت به ابعاد داخلی و خارجی که در اختیار دارد یکی از اهرم هایی است که می تواند باعث احیا و بازیابی اقتصاد جهانی باشد. در عرصه جهانی روی این مورد فکر می کنند و ما هم در کوشش برای اثبات این جنبه گردشگری هستیم.»
معاون گردشگری به جلسات برگزار شده وزیر با دکتر نمکی اشاره نمود و اظهار داشت: «با برگزاری این جلسات محدودیت ها برای انجام سفر به حداقل رسیده است. وزارت بهداشت مخالف سفر نیست آنچه که مورد مخالفت این وزارتخانه است سفرهای بی برنامه و بدون نظارت است. سفرهایی که در قالب تور و با نظارت وزارت گردشگری انجام می شود، صدمه زا نخواهد بود. با سپردن سفرها به آژانس های مسافرتی و مراکز اقامتی مجاز، ایمنی تضمین و نگرانی ستاد ملی مقابله با کرونا برطرف می شود.»
تیموری با اشاره به یک میلیون و سیصد هزار شاغل در حوزه گردشگری ایران که توسط شورای جهانی سفر اعلام شده است، اظهار داشت: «این تعداد به اضافه خانوارهای آنها جمعیت قابل توجهی را شامل می شود که از راه حوزه گردشگری ارتزاق می کنند. در شرایط کنونی و بحرانی که با آن مواجه هستیم این مورد می تواند در تصمیم گیری ها تأثیرگذار باشد.»
معاون گردشگری در ادامه به از دست رفتن فرصت شش ماهه اول سال اشاره نمود و اضافه کرد: «تعداد سفرها در این زمان به صورت حداقلی صورت گرفت. در نیمه دوم سال با ایجاد انگیزه و تنوع در بازاریابی و محصولات گردشگری باید گردشگری داخلی حفظ شود. تعطیلی دانشگاه ها و بسته بودن مرزها ظرفیت هایی هستند که با برنامه ریزی و مدیریت علمی می تواند این بازار نیمه جان را التیام دهد.»
او خاطرنشان کرد: «دفاتر تخصصی ما برای ایام هفته گردشگری سفرهای متنوعی را در سطوح ملی و استانی برنامه ریزی کرده اند. همینطور در سطح ستادی تاکیدمان این است که دفاتر چندگانه برنامه های خویش را داشته باشند و برای خروج از رکود با مراکز دانشگاهی، علمی، تشکل ها و بخش خصوصی برنامه های مشارکتی ترتیب داده شود.»
تیموری با اشاره به اینکه سال جاری برای نخستین بار روز ملی گردشگری در تقویم رسمی کشور درج شده است، اضافه کرد: «باید از این فرصت برای معرفی جاذبه ها و پتانسیل های گردشگری به خوبی استفاده گردد. برند و شعار ملی گردشگری و سند توسعه گردشگری هم که برای نخستین بار آماده شده اند باید مورد توجه قرار گیرد.»
او با اشاره به اینکه روز گذشته احکام سند توسعه گردشگری توسط معاون اول رئیس جمهور به تمامی دستگاه ها ابلاغ گردید، اضافه کرد: «با توجه به اینکه تکالیفی در سطح استان ها در نظر گرفته شده است باید از فرصت هفته جهانی برای معرفی سند توسعه گردشگری استفاده گردد.»
معاون گردشگری به بسته سوم حمایتی از حوزه گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: «در این خصوص توافقات نهایی صورت گرفته و این بسته حمایتی در حال نهایی شدن است که بزودی شرایط و زمان ثبت نام آن اعلام می شود. همینطور بازپرداخت وام های اعطا شده تا آخر سال به تعویق افتاد.»


منبع:

1399/06/20
11:39:15
5.0 / 5
1458
تگهای خبر: تخصصی , دستگاه , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲