BonAir
بن ایر

رئیس پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد:

شهرداری پرگار مرمت بافت تاریخی را هر سال گسترده تر می‎كند

شهرداری پرگار مرمت بافت تاریخی را هر سال گسترده تر می‎كند

یزد رئیس پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد و مسئول كمیسیون عمرانی شورای شهر یزد از اجرای طرحی توسعه محور شامل طرح ساماندهی و مرمت معابر و كوچه های تاریخی یزد اطلاع داد و اظهار داشت: شعاع نفوذ این طرح مستمر، هر ساله به فراخور اعتبار سالانه شهرداری توسعه خواهد یافت.


«محسن عباسی هرفته» در گفت ‎وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اهمیت مرمت و حفظ بافت های تاریخی، اظهار نمود: شبکه بافت معابر تاریخی یکی از مهم ترین ارکان شهر تاریخی یزد به حساب می آید که مرمت و ساماندهی آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
وی از طرح رسیدگی به معابر بافت تاریخی در چارچوب مرمت و ساماندهی یاد کرد و اظهار داشت: این طرح مدتی است که توسط شهرداری یزد در حال جریان است، از طرفی شعاع نفوذ این طرح مستمر، هر ساله به فراخور اعتبار سالانه شهرداری توسعه خواهد یافت.
این مسئول در مورد جزئیات این طرح، خاطرنشان کرد: کف سازی، جداره سازی و مرمت و بازسازی عناصر سازه ای و سایه انداز کوچه‎های بافت‎های تاریخی مانند ساباط ها، تویزه‎ها و پشت بندها در دستور کار این طرح قرار گرفته است.
وی کوچه مسجد تبریزیان را یکی از موارد اجرای این طرح مرمتی و ساماندهی اعلام نمود و اظهار داشت: این معبر یکی از مسیرهای پر تردد بافت تاریخی به حساب می آید که سال ها مورد بی توجهی و گاها تخریب قرار گرفته بود و وضعیت مناسبی نداشت.
عباسی هرفته خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در محدوده مطرح شده منجر به بازگشت این کوچه تاریخی به حالت اصیل خود بوده تا یکی از کوچه های مهم این شهر تاریخی حدفاصل بازار قدیمی شهر و محله مهم سهل ابن علی اعاده شود.
وی از بازسازی هشت تویزه در این کوچه اطلاع داد و اظهار داشت: تویزه ها که نقش پشت بند را برای خانه های مجاور معبر دارند، از رانش دیوارهای خانه ها و ترک های سقف خانه ها جلوگیری کرده و علاوه برآن نقش سایه اندازی و زیبایی بصری در معبر را دارند.
به قول مسئول پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد، کف سازی، جداره سازی، بازسازی ناودان ها و دیوارهای پرخطری که به سمت کوچه رانش کردند، در دستور کار قرار داشته و در حال انجام می باشد.
وی از تکمیل این طرح تا آخر سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: طبق برنامه زمان بندی تا آخر سال این مسیر پرتردد تاریخی کاملا بازسازی شده و امکان استفاده از ان از نوروز سال آینده وجود دارد.
رئیس پایگاه میراث جهانی شهر یزد با اشاره به ارزش تاریخی این منطقه اشاره نمود و اظهار داشت: خانه های بسیار با ارزشی در این راه هستند که با ساماندهی این مسیر، سکونت و زندگی در این خانه ها هم رونق دوچندانی خواهد گرفت چون که صاحبان و مالکان این خانه ها که متاسفانه اغلب خالی از سکنه هستند، نسبت به مرمت و احیا آنها ترغیب می شوند و پیشبینی می شود باردیگر حیات در این رگ بافت تاریخی جریان و سریان پیدا کند.





1399/08/01
22:49:31
5.0 / 5
1297
تگهای خبر: تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴