BonAir
بن ایر

مرمت سه بنای شاخص تاریخی قزوین تا آخر سال

مرمت سه بنای شاخص تاریخی قزوین تا آخر سال

بن ایر: قزوین معاون میراث فرهنگی استان قزوین اظهار داشت: مرحله جدید ساماندهی و مرمت سه بنای شاخص تاریخی استان شامل مسجد جامع عتیق، آستان مقدس امامزاده حسین (ع) و برج های دوگانه خرقان تا آخر سال اجرایی می شود.


احسان نورانی بابیان اینکه مرمت بخش های مختلف مسجد جامع عتیق طی سالیان گذشته انجام شده، خاطرنشان کرد: مسجد جامع عتیق یکی از کهن ترین و بی نظیرترین مساجد چهار ایوانی ایران به حساب می آید که مرمت بخش های مختلف این بنا طی سنوات گذشته انجام شده، مرحله جدید ساماندهی و مرمت آن در ارتباط با مطالعات مرمتی و ترمیم گنبدخانه آن است.
وی ادامه داد: برج های دوگانه خرقان واقع در ۳۰ کیلومتری شهر آبگرم از توابع شهرستان آوج، از بناهای شکوهمند به جای مانده از عصر سلجوقی و جزو شاهکارهای آجرکاری معماری ایران به شمار می روند که یک مرحله از مرمت آن شامل مرمت موضعی شامل مرمت بام و جداره ها، اصلاح و ساماندهی کانال های رطوبتی و مرمت تزئینات جدارهٔ بنا در تابستان گذشته انجام شد و مرحله جدید مرمت و ساماندهی آنها در چارچوب استقامت بخشی بنا در دستور کار این اداره کل قرارداد.
بنا بر اعلام روابط عمومی میراث فرهنگی قزوین، معاون میراث فرهنگی استان همینطور ضمن اشاره به پروژه ساماندهی و مرمت امامزاده حسین (ع) خاطرنشان کرد: با آخر عملیات رفع خطر و مرمت استحفاظی امامزاده حسین (ع)، در مرحله جدید مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی - مذهبی ساماندهی و مرمت صحن این بقعه متبرکه صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: همینطور پیگیر اجرای مرحله جدید مرمت و ساماندهی بازار وزیر و مسجد مدرسه سردار قزوین هستیم که در صورت تخصیص اعتبارات موردنیاز، این پروژه ها را هم امسال آغاز خواهیم کرد.
منبع:

1399/08/26
14:41:31
5.0 / 5
1331
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲