BonAir
بن ایر

برنامه های جشنواره موزه های دانشگاهی

برنامه های جشنواره موزه های دانشگاهی

به گزارش بن ایر برنامه های همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی كشور اعلام گردید.


به گزارش بن ایر به نقل از دفتر ارتباطات و امور رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در نشست خبری اولین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور، با اشاره به تعطیل نبودن کارهای فرهنگی دانشگاه تهران در عین برگزاری آموزش های دانشگاه تهران از ترم گذشته به صورت مجازی، اظهار نمود: سال جاری کارهای فرهنگی با شایستگی و برجستگی طبق برنامه ریزی انجام می شود، همینطور همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور در اردیبهشت سال آینده برگزار می گردد.
وی با تاکید بر وجود موزه در بعضی از دانشگاه های کشور، بیان کرد: در دانشگاه تهران هم موزه های مختلف و متنوعی وجود دارد اما مردم با آنها آشنایی ندارند. سایر دانشگاه ها هم موزه هایی دارند که برای مردم معرفی نشده اند، در صورتیکه با معرفی این موزه ها می توان بر سرنوشت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان تأثیر گذاشت.
او همین طور با اشاره به برگزاری اولین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی به صورت ملی و در هفته میراث فرهنگی باتوجه به رسالت و مسئولیت اجتماعی دانشگاه تهران، بیان کرد: دانشجویان و صاحب نظران می توانند مقالات خویش را ارسال نمایند. همینطور نوع برگزاری همایش بستگی به شرایط محدودیت ها به سبب شیوع ویروس کرونا دارد، امکان دارد حضوری یا به صورت مجازی اجرا شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور یک همایش معتبر علمی است و کتاب مجموعه مقالات هم چاپ می شود، اضافه کرد: دانشگاه هایی که موزه دارند، می توانند با شرکت در این جشنواره در باغ موزه نگارستان، موزه های خویش را معرفی کنند. امیدواریم همایش در سال دوم به صورت بین المللی اجرا شود چون دانشگاه های معتبری در دنیا، موزه های دانشگاهی دارند اما فرصتی برای شناسایی و همکاری بین آنها فراهم نشده است.
سرسنگی با اشاره به تدوین اساسنامه شورای عالی موزه های دانشگاه تهران، اظهار نمود: بعد از تصویب آن، نهادی مخصوص موزه های دانشگاه تهران به ریاست رئیس دانشگاه خواهیم داشت که این شورا فرایند مدیریت موزه های دانشگاه را مدیریت خواهدنمود و استانداردهای بین المللی برای موزه های دانشگاه تدوین می کند.
او با اشاره به اینکه عزم جدی برای ساماندهی موزه ها از منظر عملی و عملی در دانشگاه تهران وجود دارد، افزود: ظرفیت های مطلوبی در دانشگاه تهران وجود دارد و هر یک از واحدها ظرفیت راه اندازی یک موزه را دارند و امیدواریم در آینده شاهد تشکیل موزه های جدید باشیم.
*برگزاری همایش با هدف جمع آوری بانک اطلاعاتی درست از موزه های دانشگاهی
مصطفی ده پهلوان _دبیر علمی نخستین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور و رئیس موسسه دیرینه شناسی این دانشگاه _ با بیان این که محورهای همایش باتوجه به میزان مشارکت ها افزایش و لزوم ها، به صورت کلی انتخاب شده اند، اضافه کرد: موزه های دانشگاهی و کارکردهای آن در جهان معاصر، موزه های دانشگاهی و گردشگری علمی- فرهنگی، موزه های دانشگاهی و مدیریت شهری، موزه های دانشگاهی و توسعه پایدار، نقش موزه های دانشگاهی در ارتقای علمی و فرهنگی دانشگاه، موزه های دانشگاهی و روابط بین المللی و موزه های نسل جدید دانشگاهی ( ۱۴۰۰) محورهای این همایش هستند.
وی با تاکید بر این که کمیته علمی همایش از بین مدیران موزه های دانشگاهی و کسانی که با مباحث موزه های دانشگاهی آشنایی دارند انتخاب شدند و مقالات همایش نمایه آی اس آی می گیرند یکی از اهداف این همایش را جمع آوری بانک اطلاعاتی درستی از موزه های دانشگاهی کشور دانست و افزود: در برگزاری این همایش وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، موزه ملی ایران، ایکوم ایران، موزه ملک و موزه علوم و فنون وزارت علوم همکاری دارند و با همکاران دیگر در دانشگاه های مختلف همکاری خواهیم داشت.
*اگر جشنواره حضوری برگزار شود...
محمدجواد جامه بزرگی - دبیر اجرایی نخستین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور - هم در سخنانی خبر داد: علاقه مندان تا روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه برای ارسال آثار خود فرصت دارند و داوری آثار ارسالی تا روز چهارشنبه ۲۰ اسفند انجام می شود.
وی افزود: افتتاحیه جشنواره و همایش علمی از روز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت سال آینده تا پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت با برگزاری نشست های تخصصی ادامه خواهد داشت. آیین اختتامیه جشنواره و همایش علمی هم روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت با حضور استادان و میهمانان داخلی و خارجی برگزار می گردد که در صورت برگزاری جشنواره به صورت حضوری، آثار موزه های دانشگاهی ایران حتما در باغ موزه نگارستان نمایش داده می شوند اما در غیر این صورت نمایشگاهی به صورت مجازی برگزار می شود.

1399/08/27
12:54:06
5.0 / 5
1306
تگهای خبر: آموزش , تخصصی , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱