BonAir
بن ایر

معاون گردشگری:

ابهام بانك مركزی برطرف شد

ابهام بانك مركزی برطرف شد

بن ایر: معاون گردشگری از رفع ابهام برای بانك مركزی درباب مهلت دادن به فعالان گردشگری برای بازپرداخت اقساط بانكی تا آخر سال 1399، آگاهی داد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، از زمان تصویب بسته دوم حمایت صنعت گردشگری در ستاد ملی مقابله با کرونا، بانک مرکزی دو مرتبه امهال اقساط تسهیلات فعالان گردشگری را به بانک ها ابلاغ کرده است، با این وجود ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ از ابهام نماینده بانک مرکزی در جلسه کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا که دوشنبه (سوم آذرماه) برگزار شد، سخن گفته است.
با وجود بخشنامه های معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی درباره امهال اقساط تسهیلات بانکی فعالان گردشگری تا آخر سال ۱۳۹۹، همچنان خیلی از بانک ها از اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا خودداری کرده و حتی وجود چنین دستوری را انکار می کنند و اقساط بانکی فعالان گردشگری را مشمول جریمه کرده اند.
معاون گردشگری اظهار داشت: این دغدغه به اضافه همکاری نکردن وزارت نیرو، سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی در اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا، در جلسه کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا مطرح و ابهام نماینده بانک مرکزی نیز رفع شد. مقرر است بانک مرکزی موضوع امهال اقساط تسهیلات دریافتی فعالان گردشگری را به مدیران عامل بانک ها و شعبه های آنها در استانها باردیگر و سریع ابلاغ کند. بدین سبب دیگر لازم نیست فعالان گردشگری برای پرداخت اقساط به بانک ها مراجعه کنند.
تیموری همین طور با اشاره به اینکه ثبت نام گروه دوم مشمولان وام جدید کرونا که قرار بود از روز دوشنبه، سوم آذرماه آغاز شود، به تاخیر افتاده است، توضیح داد: گروه دوم که قبلا برای دریافت تسهیلات اول (از ۶ تا ۱۶ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد) اقدام نموده بودند به سبب آماده نشدن زیرساخت در سامانه کارا، امکان ثبت درخواست برای دریافت مابه التفاوت وام جدید را ندارند. وزارت کار اعلام نموده است به سبب تعطیلی ها و محدودیت تعداد پرسنل زیرساخت سامانه کارا برای ثبت نام گروه دوم فعلا آماده نشده است.
او افزود: البته جای نگرانی نیست، چون تا اختتام آذرماه برای ثبت نام وام کرونا (به ملبغ ۱۶ تا ۹۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد) فرصت داریم. از فعالان گردشگری در گروه دوم تقاضا دارم در ایام آینده به سامانه کارا مراجعه نکنند.
ثبت نام وام جدید کرونا ویژه بخش گردشگری از ۲۹ آبان ماه شروع شده است. این تسهیلات مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا است که به تمام کسب و کارهای گردشگری باتوجه به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره باید اختصاص پیدا کند. مبلغ تسهیلات قبلی که در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده بود از ۶ تا ۱۶ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد در ازای حفظ هر شغل بود. خیلی از فعالان گردشگری از وام اول به سبب مبلغ اندک و نرخ بهره نامتناسب با رقم تسهیلات، استفاده نکردند. برخی هم به سبب نداشتن بیمه و ثبت نشدن اطلاعات درست در سامانه وزارت کار، موفق به دریافت آن تسهیلات نشدند. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نموده تسهیلات دوم که هفتم مهرماه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را دریافت کرده است به ۱۴ رسته شغلی در گردشگری اختصاص می یابد.
مبلغ درنظر گرفته شده در بسته حمایتی دوم از ۱۶ تا ۹۰۰ میلیون تومان است که نرخ سود آن نیز ۱۲ درصد تعیین شده است. ستاد ملی کرونا تصوب کرده است که بازپرداخت این تسهیلات بعد از شش ماه تنفس و از سال ۱۴۰۰ آغاز شود. همین طور اقساط تسهیلات بسته حمایتی اول نیز تا آخر سال امهال شود.
منبع:

1399/09/04
11:51:55
5.0 / 5
1170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳