BonAir
بن ایر

مونسان:

پیشنهاد اصلاح بودجه میراث فرهنگی به مجلس ارائه شده است

پیشنهاد اصلاح بودجه میراث فرهنگی به مجلس ارائه شده است

قزوین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به بودجه گردشگری اظهار داشت: در سال آینده شاهد رشد بودجه هستیم اما این میزان رشد راضی کننده نیست، طی سالهای گذشته بودجه بسیار کمی داشتیم و این نوع رشدها جبران نمی کند، پیشنهاداتی برای اصلاح پایه بودجه به مجلس ارائه شده است.


علی اصغر مونسان در حاشیه رونمایی از دندان انسان نئاندرتال که دوشنبه شب ۸ دی در قزوین برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری نمایشگاه مردان نمکی، اشاره کرد: مقرر است نمایشگاه مردان نمکی را با همکاری کشور آلمان برگزار نماییم به این معنا که آنها یک نمایشگاه در ایران داشته باشند و ما نیز در آلمان نمایشگاه برگزار نماییم، این امر نیاز به مصوبه هیئت وزیران دارد و الان در هیئت دولت در حال بررسی است.
وی اضافه کرد: بمنظور برگزاری نمایشگاه باید اشیای تاریخی را از کشور خارج نماییم بدین سبب در گام اول باید مصوبه را دریافت نماییم پس از آن حمل و نقل، بسته بندی و بازگشت به کشور مورد توجه قرار می گیرد، ما بعنوان وزیر میراث فرهنگی هر دو کشور تضمین می نماییم که این اشیا به کشور برگردانده می شود، به محض تصمیم گیری هیئت دولت اشیای تاریخی را به آلمان ارسال می نماییم و به صورت همزمان اشیای تاریخی از آلمان وارد کشور می شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار نمود: طی بازدیدی که از جاده «ابر» داشتیم آسفالت کردن این جاده متوقف شده است، میراث فرهنگی و محیط زیست درباب این مسئله حساسیت کافی داریم و اجازه نمی دهیم که آسفالت وارد جنگل شود، تا حالا نیز فقط مسیر دسترسی به جنگل آسفالت شده است و اجازه نمی دهیم این منظر طبیعی کشور لطمه ببیند.
وی با اشاره به ثبت جهانی آثار تاریخی ایران، اشاره کرد: منظر طبیعی اورامانات در استان های کردستان و کرمانشاه یکی از نقاط بی نظیر کشور از منظر طبیعی و معماری است که طی ۲۰ روز گذشته کارشناسان یونسکو از آنجا بازدید کردند و اقدامات خوبی در جهت ثبت جهانی این منظر طبیعی صورت گرفته است و در آینده نزدیک شاهد ثبت آن خواهیم بود.
مونسان تاکید کرد: بزرگ ترین پرونده میراثی یونسکو نیز توسط جمهوری اسلامی ایران ارائه شده که شامل راه آهن شمال به جنوب کشور است، ۱۴۰۰ کیلومتر مسیر و رفع ایرادات کار سختی بود که اجرا شد این پرونده نیز در حال ثبت است.
وی تصریح کرد: پرونده بعدی که در انتظار ثبت جهانی است شامل کاروانسراهای کشور است، کاروانسرای سعدالسلطنه استان قزوین نیز در فهرست بیست کاروانسراها وجود دارد.
مونسان در ادامه با اشاره به نظارت بر اجرای مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی، اشاره کرد: در حوزه مسائل تاریخی و میراثی فارغ از شورای عالی، شورای میراث فرهنگی تصمیم گیری می کند، ادارات کل میراث فرهنگی نباید اجازه ساخت ساختمان های چند طبقه در محوطه های تاریخی بدهد و در صورت ساخت باید با متخلف برخورد کند و قانون نیز از ما حمایت می کند.
وی اشاره کرد: پس ساخت ساختمان هفت طبقه در محوطه بلدیه قزوین و کلیسای کانتور باید مورد بررسی قرار بگیرد، قانون از ما کاملاً حمایت می کند و ما می توانیم پروژه را متوقف نماییم این امر مغایر با قانون است.
وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی در آخر با اشاره به بودجه گردشگری تاکید کرد: در سال آینده شاهد رشد بودجه هستیم اما این میزان رشد راضی کننده نیست، طی سالهای گذشته بودجه بسیار کمی داشتیم و این نوع رشدها جبران نمی کند، پیشنهاداتی برای اصلاح پایه بودجه به مجلس ارائه شده است.
وی اظهار نمود: همچین تصمیم داریم از بودجه بخش های دیگر استفاده نمائیم برای مثال از ۲ هزار میلیارد تومان بودجه بازآفرینی شهری ۵۰۰ میلیارد تومان به بافت های تاریخی اضافه شده است.1399/10/09
23:48:50
5.0 / 5
1011
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵