BonAir
بن ایر

سنگ نگاره های تیمره ثبت جهانی می شود

سنگ نگاره های تیمره ثبت جهانی می شود

بن ایر: مرکزی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خمین اظهار داشت: پرونده سنگ نگاره های تیمره برای ثبت جهانی تهیه می شود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی، علی مشهدی اضافه کرد: در نشستی که روز گذشته با رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فرماندهی یگان حفاظت شهرستان گلپایگان انجام شد قرار شد پرونده این آثار با ارزش تاریخی با همکاری هر دو استان تهیه و مقدمات آن برای ثبت جهانی صورت گیرد.
وی اظهار داشت: باتوجه به گستره وسیع این سنگ نگاره های تاریخی و کثرت تعداد این آثار تاریخی که در میان استان های همجوار اصفهان، مرکزی و لرستان قرار دارد، تعامل و همکاری یگان حفاظت این استانها در حفاظت از این آثار باارزش از اهمیت بالایی برخوردارست.
مشهدی اضافه کرد: سنگ نگاره های تیمره باتوجه به ارتباط با منظر طبیعی بکر منطقه و تنوعی که از نظر نقش دارد، قابلیت بالقوه برای ثبت جهانی دارد و زمینه ثبت جهانی این اثر باارزش همچون سنگ نگاره های «قوبوستان» در جمهوری آذربایجان امکان پذیر است.
وی در ادامه اضافه کرد: در این منطقه بغیر از سکونتگاه های انسانی، بیش از ۲۱ هزار سنگ نگاره و چند کتیبه تاریخی مربوط به دوره های قبل از اسلام و دوره اسلامی شناسایی شده است.
او اظهار نمود: بررسی و پژوهش های میدانی صورت گرفته بر طبق پراکندگی مناطق دارای سنگ نگاره و نیز تنوع نقوش آنها نشان دهنده ظرفیت نامگذاری و معرفی استان مرکزی بعنوان «پایتخت سنگ نگاره های ایران» است.
مشهدی یاد آور شد: یکی از مهمترین و شاید کاملترین مجموعه های سنگ نگاره کشور که در خمین قرار دارد، نمادها، کتیبه ها و سنگ نگاره های تاریخی منطقه تیمره است. این نگاره ها نشات از تجربیات عینی و باورهای اعتقادی و فرهنگی انسان های دوره باستان است و با مروری بر صفحه های صخره ای منطقه تیمره خمین در می یابیم که چگونه انسان های اولیه دانش و تجربه کسب شده خودرا بوسیله این نمادها به نسل های پس از خود انتقال داده اند.
بر طبق این گزارش، منطقه تیمره بخش بزرگی از خاک استان مرکزی در جنوب شرق شهرستان خمین و حد فاصل این شهرستان با شهرستان گلپایگان را دربر می گیرد.1399/10/18
23:28:48
0.0 / 5
985
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳