BonAir
بن ایر

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید مطرح كرد

لزوم توجه به نقش زیست بوم تخت جمشید برای توسعه گردشگری

لزوم توجه به نقش زیست بوم تخت جمشید برای توسعه گردشگری

فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بر ضرورت توجه به زیست بوم و ظرفیت های طبیعی دشت مرودشت بعنوان بخشی از منظر تخت جمشید تاکید و آنرا در توسعه گردشگری این منطقه بسیار اثرگذار توصیف کرد.


حمید فدایی چهارشنبه ۲۹ بهمن در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه زیست بوم و ظرفیت های طبیعی دشت مرودشت بعنوان بخشی از منظر تخت جمشید، از مهم ترین عوامل ایجاد و توسعه تمدنی چند هزارساله این منطقه بوده است، اظهار داشت: بنابراین شاهد حضور لایه های مختلف استقراری و سکونتی در چارچوب محوطه ها و تپه هایی از هزاره پنجم پیش از میلاد تا عهد حاضر در این محدوده هستیم، ازاین رو احترام به زیست بوم منطقه و حفاظت از یکپارچگی تاریخی و طبیعی در منظر میراث جهانی تخت جمشید از مهم ترین برنامه های راهبردی این پایگاه است.
فدایی اظهار داشت: بخشی از یگان حفاظت شهرستان تحت عنوان گشت موتوری، متولی صیانت و حراست از محدوده حرایم تخت جمشید است؛ این محدوده شامل آثار تاریخی و ظرفیت های طبیعی منطقه نظیر کوهستان رحمت، کوه حسین یا کوه نقش رستم و... است و کار سرکشی به شکل مداوم انجام می شود.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در ارتباط با حفاظت، نگهداری و بهره برداری متناسب از ظرفیت های محیط زیست طبیعی دشت مرودشت، اظهار داشت: توجه به آموزش های عمومی و تخصصی در زمینه های میراث فرهنگی و محیط زیست برای بهره مندی هر چه بیشتر از ظرفیت مشارکت های شهروندی از یک سو و توجه به هم افزایی واحدهای در رابطه با مبحث با استفاده از مشارکت میان دستگاهی از طرفی زمینه ساز برداشته شدن گام های اساسی در توسعه پایدار با محوریت میراث فرهنگی و محیط زیست و مبحث گردشگری می باشد.
فدایی تصریح کرد: توجه به ظرفیت های موجود در حریم تخت جمشید از قبیل سازه ها و منابع آبی دوران باستان، توجه به پیوستگی فرهنگی و طبیعی در منظر میراث جهانی تخت جمشید، به کارگیری سیاست های حمل و نقل پاک در راه و محوطه جهانی تخت جمشید، مدیریت پسماند در محوطه با رویکرد فرهنگ سازی و زیباسازی محیطی و بررسی عوامل مخرب انسانی، جانوری و طبیعی در محیط زیست محوطه های گردشگری، از مواردی است که می تواند ترسیم کننده راهبردهای حفاظتی ما در برابر تاریخ و زیست بوم باشد و بین مبحث حفاظت و توسعه پایدار پیوند مطلوب برقرار کند.
منبع:

1399/11/30
18:19:18
0.0 / 5
1103
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱