BonAir
بن ایر

امام جمعه بخش مركزی یزد:

گردشگری لازمه فرهنگ یزد است

گردشگری لازمه فرهنگ یزد است

به گزارش بن ایر یزد امام جمعه بخش مرکزی و نایب رییس شورای حوزه های علمیه استان یزد به ظرفیت یزد در دو جایگاه علمی و مذهبی و همینطور زندگی مسالمت آمیز ادیان اشاره نمود و گردشگری را لازمه فرهنگ غنی یزد دانست.


آیت الله «سیدکاظم مدرسی» در نشست با برخی از فعالان گردشگری به جایگاه کشور ایران در جهان اسلام اشاره نمود و اظهار داشت: ایران در حوزه تمدن اسلامی سومین کشور بعد از مصر و عربستان صعودی است که البته دشمنان اجازه نزدیک شدن به این کشورها را نداده اند.
وی یزد را دارای برند بالاتری در کشور اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: یزد با داشتن قدیمی ترین مسجد در دنیای اسلام (مسجد فهرج) که متعلق به نیمه اول قرن اول اسلامی است، برند بالاتری دارد هر چند که از این ظرفیت استفاده نکردیم.
امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به ترویج یزد در دو دیدگاه علمی و تعامل با دیگران (زندگی مسالمت آمیز ادیان) توسط یزدیها، اشاره کرد: در جایگاه علمی و مذهبی به سبب دارالعمل بودن و دارالعباده بودن خصوصا با داشتن ظرفیت حوزه های علمیه و همین طور به سبب تعامل ساختاری و نشست و برخاست با سایر فرق و مذاهب با در نظر گرفتن حدود یکدیگر، ظرفیت بزرگی را به خود اختصاص داده ایم.
نایب رییس حوزه های علمیه استان با اشاره به این که امروزه گردشگری لازمه و ضرورتی برای فرهنگ ماست، اظهار نمود: ما نمی توانیم درهای شهر و فرهنگمان را به روی مردم ببندیم، پس گردشگری یک لازمه است که باید نکاتی را درباب آن مورد توجه قرار دهیم.
وی با اشاره به فرهنگ غالب و غنی یزد از نظر ایرانی بودن و اسلامی بودن، اشاره کرد: تنها کافی است به پیشینه کشورمان دقت کنیم زمانی که تمام کشورهای اطرافمان مستعمره بودند، ایران با وجود جنگ های گوناگون مستمعره نشد و دشمنان نتوانستند فرهنگ مغلوب شدن را بر ما چیره کنند.
امام جمعه بخش مرکزی یزد به لازمه توجه به حق زیبایی شناسی یزد فارغ از هر نوع نژاد پرستی اشاره نمود و اظهار داشت: البته باید توجه داشته باشیم که اگر قرار باشد گردشگری به این فرهنگ غالب، بی توجهی کند، متضرر هستیم اما این مسئله به مفهوم برخورد کردن با گردشگری نیست بلکه باید زیبایی های این فرهنگ دیرینه را به خوبی نشان دهیم.
وی با اشاره به اینکه تدبیر و راهکار انتقال فرهنگ، هنر واقعی است، اظهار نمود: گردشگری باید برای انتقال غیرمستقیم و هنرمندانه زیبایی ها و شاخصه های فرهنگ ایرانی و اسلامی راهکارهای هنرمندانه ای را بیندیشد.
مدرسی با تاکید بر این که نمادها و برندهای یزد را باید به خوبی حفظ کرد، اظهار داشت: اگر این مهم حفظ نشود، در این جریان باخته ایم.
وی مراکز و محافل دینی در یزد را یکی از این نمادها برشمرد و اظهار داشت: باید برای حفظ فرهنگ ها و سنت ها، آداب و احترام به نمادهای دینی مانند بناهای تاریخی و مذهبی حفظ و رعایت شود.
امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به اینکه مدیریت کردن و رها نشدن این آداب ها به مفهوم سلب آزادی نیست، اظهار داشت: ما باید میهمانان خودرا راهنمایی نماییم و صاحبخانه وظیفه دارد هنرمندانه این مسئله را منتقل کند.
وی با اشاره به ضعف یزد درباب برخورداری از زباندانان مسلط به فرهنگ در حوزه گردشگری اشاره کرد: متولیان باید دراین زمینه توازن برقرار کنند چونکه ما زباندانان مسلط زیادی داریم که لازم است به فرهنگ اصیل نیز مسلط شوند.1400/01/08
12:05:13
5.0 / 5
548
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳