BonAir
بن ایر

مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماكن تاریخی و فرهنگی كشور:

2 بنای تاریخی کرمانشاه به بخش خصوصی واگذار می شود

2 بنای تاریخی کرمانشاه به بخش خصوصی واگذار می شود

به گزارش بن ایر کرمانشاه مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی بااشاره به واگذاری چهار بنای تاریخی کرمانشاه به بخش خصوصی، اظهار داشت: دو بنای تاریخی دیگر این استان هم در راه واگذاری به بخش خصوصی است.


هادی میرزایی در نشست امروز(25 شهریور) با معاون عمرانی استاندار کرمانشاه، بااشاره به اهمیت واگذاری بناها و خانه های تاریخی به بخش خصوصی، اظهارکرد: صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور نسبت به تعیین تکلیف و اعطای کاربری مناسب و در خور شأن آثار و بناهای در مالکیت خود به منظور باز زنده سازی آنها طبق نیاز روز جامعه اقدام می کند.
وی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه هشت بنای تاریخی در مالکیت این صندوق قرار دارد، اظهار داشت: از این تعداد تابحال خانه تاریخی سوری، فیض مهدوی، زرشکیان و حمام نظام به بخش خصوصی واگذار شده اند.
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی اضافه کرد: خانه فیض مهدوی که بخش خصوصی واگذار شده الان در مرحله مرمت قرار دارد و در آینده با کاربری متناسب با شأن اثر به بهره برداری می رسد.
وی افزود: اقدامات مقدماتی برای شروع مرمت در خانه زرشکیان هم توسط بخش خصوصی شروع شده تا بعد از آن با تغییر کاربری افتتاح شود.
میرزایی حمام نظام را نخستین حمام ایرانی واگذار شده به بخش خصوصی که مورد مرمت قرار گرفته خواند و اظهار داشت: این مرکز با کاربری بهداشتی و درمانی به زودی افتتاح و مردم منطقه و گردشگران خدمات عرضه خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه در طول 15 سال قبل روند واگذاری بناهای تاریخی کرمانشاه به بخش خصوصی مطلوب نبوده، اظهار داشت: البته این روند در دوسال اخیر شتاب گرفته بگونه ای که در 15 سال ماقبل تنها دو بنا واگذار شده بود، اما در دوسال اخیر دو بنای دیگر هم واگذار شدند.
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی افزود: امیدواریم همانند سایر مناطق کشور در کرمانشاه هم با نگاه توسعه ای بناهای تاریخی به بخش خصوصی واگذار شود، چونکه با این اقدام هم بناها مرمت می شوند و هم از محل آنها درآمدزایی صورت می گیرد.
وی افزود: در حال حاضر دو بنای تاریخی دیگر یعنی خانه رنده کش و حاج آخوند در کرمانشاه هم در مرحله واگذاری به بخش خصوصی هستند.
میرزایی در ادامه با اشاره به اینکه واگذاری بناهای تاریخی در حوزه روستایی و مناطق روستایی در سال های گذشته بسیار کند بوده، اعلام نمود: این بناها در دوره تاریخی خودشان، زمینه ساز رونق اقتصادی روستاهایشان بوده اند، اما امروزه که دیگر نقش اقتصادی ندارند، متروک و در حال تبدیل شدن به مخروبه هستند.
وی تصریح کرد: براین اساس به تازگی تفاهمنامه هایی را با بخش های دولتی ذیربط منعقد کرده ایم تا با ایجاد زیرساخت های لازم در این روستاها زمینه ای فراهم نمایند تا بتوانیم این بناها را به بخش خصوصی واگذار نماییم که البته در این واگذاری ها فقط بر کارکرد گردشگری تاکید نداریم و کارکرد اقتصادی هم برای آنها در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی کشور در خاتمه از برگزاری فستیوال خانه های خلاق صنایع دستی و فرش دستبافت کشور تا ظرف یک ماه آینده خبرداد و اظهار داشت: با عنایت به تفاهمنامه منعقد شده با وزارت کار زمینه ی برگزاری این فستیوال در جهت تعیین بازار هدف و بازار صادرات صنایع دستی با تاکید بر ظرفیت های تولیدی داخل کشور هدف گذاری شده و حدود 100 میلیارد تومان هم اعتبارات حمایتی برای آن قرار داده ایم.
منبع:

1400/06/25
14:42:09
5.0 / 5
304
تگهای خبر: تاریخی , تولید , خدمات , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱