BonAir
بن ایر

از صدور ویزای بدون صندلی تا بازار سیاه بلیت اربعین در اصفهان

از صدور ویزای بدون صندلی تا بازار سیاه بلیت اربعین در اصفهان

اصفهان در صورتیکه پنج روز تا اربعین باقی نمانده و حدود 2000 اصفهانی ویزای سفر به عراق را دریافت کرده اند، اما صندلی پرواز برای سفر اربعین خود ندارند و حاضرند به هر قیمتی شده بلیت سفر خودرا تهیه کنند.بسیاری از شرکت های هواپیمایی اصفهان از پر شدن صندلی های پروازی خود و بلیت های یک طرفه به نجف تا ۴ مهر ماه خبر می دهند و می گویند اگر هنوز قصد سفر به عراق دارید از ۶ مهر ماه نیز بلیت ها یک طرفه صادر می شود.

مدیرکل فرودگاه های استان اصفهان ۲۸ شهریور امسال، از آمادگی این فرودگاه برای پروازهای اربعین آگاهی داد و به ایسنا اظهار داشت: تا حالا ۲۰ پرواز ورودی و خروجی در مسیرهای نجف-اصفهان، نجف - بغداد و اصفهان-بغداد در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان برنامه ریزی شده است و تعدادی از شرکت های هواپیمایی داخلی، مانند معراج، وارش و... مبادرت به برقراری پروازهای فوق العاده از اصفهان به نجف، بغداد و بالعکس، از ۲۹ شهریور تا ۷ مهر ماه کرده اند.

به گفته حسن امجدی، با توجه به این که در فرودگاه اصفهان و فرودگاه های کشور عراق امکان صدور ویزا میسر نیست، مسافران حتما باید قبل از عزیمت به فرودگاه نسبت به دریافت ویزا از مراجع ذیصلاح اقدام نمایند، همین طور داشتن کارت واکسیناسیون هر دو دوز و ارائه تست منفی (pcr ۷۲ ساعت پیش از پرواز) توسط مسافران الزامی است.

اگرچه برمبنای توافقی که در سازمان هواپیمایی کشوری صورت گرفت، قیمت بلیت رفت و برگشت زوار در روزهای اربعین به عراق پنج میلیون تومان تعیین شد و تا آن زمان که ویزا برای افراد صادر نشده هیچ یک از شرکت های هواپیمایی اجازه فروش بلیت را ندارند، اما نه فقط این نرخ رعایت نمی گردد، بلکه بسیاری ویزا به دست به دنبال بلیت پرواز هستند و این شرایط باعث شده تا نرخ بلیت اربعین در بازار اصفهان متغیر و گاهی گپ قیمتی زیادی بین رقم های اعلام شده از طرف دفاتر مسافرتی دیده می شود.

بلیت ۱۰ میلیونی اربعین در اصفهان

خبرنگار ایسنا در تماس با حدود ۱۰ دفتر گردشگری و خدمات مسافرتی به قیمت های متفاوتی می رسد، البته در بازار آزاد قیمت ها بالاتر است، بعضی می گویند حاضرند ۱۰ میلیون تومان بدهند تا صندلی برای پرواز سفر اربعین خود داشته باشند.

کارمند یکی از دفاتر خدمات مسافرتی اصفهان بااینکه به ایسنا می گوید که تا ششم مهرماه هیچ بلیتی ندارد، اما تنها رقم بلیت رفت به نجف را برای اربعین ۳ میلیون ۵۹۰ هزار تومان اعلام می کند و ادامه می دهد که اگر پس از ششم مهر قصد سفر به عراق دارید نرخ بلیت رفت ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، البته ضمانت می دهد که بلیت برگشت را می تواند برای تاریخ سیزدهم مهر ماه صادر کند.

آژانس مسافرتی دیگری هم تنها قیمت بلیت رفت به نجف را ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام می کند و به ایسنا، می گوید: تهیه بلیت برگشت بر عهده خودتان است، البته بلیت هم نداریم و اگر پس از ششم مهر ماه می خواهید امکان صدور بلیت داریم.

کارمند آژانس دیگری هم قیمت بلیت رفت سفر اربعین از اصفهان به نجف را ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام و می گوید هنوز سیستم برای صدور بلیت های بازگشت باز نشده و امکان صدور بلیت رفت و برگشت برای سفر اربعین را فعلا نداریم.

به گفته کارمند یکی دیگر از دفاتر مسافرتی اصفهان، امروز بلیت های سفر اربعین از اصفهان به عراق تمام شده و تنها قیمت بلیت رفت به نجف ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود.

یکی دیگر از آژانس های مسافرتی اصفهان هم می گوید: فعلا هیچ بلیتی نداریم، اما روز گذشته با قیمت ۸ میلیون تومان هم بلیت یک طرفه نجف برای سفر اربعین را فروختیم.

برنامه ریزی ۱۹۵۰ صندلی برای مسیر رفت به عراق از اصفهان

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی اصفهان در این زمینه به ایسنا توضیح می دهد: از مجموع پروازهای اربعین از اصفهان به مقصد نجف نزدیک ۱۹۵۰ صندلی برای مسیر رفت برنامه ریزی شده که معادل همین تعداد برای مسیر بازگشت است.

سید محسن رناسی با بیان این که هم اکنون بلیت های اربعین تنها یک طرفه و بصورت رفت صادر می شود، می گوید: هم اکنون برای ۳۸۰۰ نفر در استان از سامانه سماح و سیستم های مختلف ویزای سفر اربعین صادر شده که این سبب برهم خوردن عرضه و تقاضا ویزا و صندلی های پروازی برای مسافرین اربعین شده است و به صورتی برخی دفاتر خدمات مسافرتی و یا افراد با پیش خرید بلیت به دنبال سودجویی از این شرایط بودند تا جایی که حالا بازار سیاه بلیت سفر به عراق برای اربعین با قیمت های مختلف و گاهی نجومی به وجود آمده است.

او تصریح می کند: متاسفانه امروز مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص فروش بلیت رفت و برگشت اربعین به قیمت ۵ میلیون تومان اجرا نمی گردد و به صورتی تنها بلیت رفت سفر به نجف بالای ۵ میلیون تومان است.

بلیت های یک طرفه سفر اربعین

به گفته رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی اصفهان، بازار سیاه سفر به عراق و فروش بلیت های اربعین تا جایی پیش رفته که در بازار سیاه اصفهان تنها هر بلیت رفت به مقصد نجف تا ۶ میلیون آب خورده و حتی در تهران این بلیت تا سقف ۴۰ میلیون تومان معامله شده است.

او با اعتقاد بر این که سازمان هواپیمایی کشور باید قبل از این جلوی بازار سیاه بلیت های اربعین را می گرفت و باتوجه به سقف پروازها اجازه نمی داد بالاتر از این سقف سیستم ها بلیت فروشی انجام دهند، متاسفانه ابتدا در بحث صدور ویزای اربعین مشکل به وجود آمد و پروازها خالی به عراق می رفتند، اما امروز که صدور ویزا بیشتر از پرواز بوده و صندلی خالی وجود ندارد.

رناسی با اشاره به جلسه اخیر استانداری اصفهان برای حل این مشکل، باتوجه به ورود نهادهای نظارتی و اطلاعاتی، تاکید می کند: قرار شده هیچ یک از دفاتر خدمات مسافرتی بالاتر از نرخ مصوب بلیت فروشی اربعین نداشته باشند و اگر این اتفاق صورت گیرد، افراد می توانند موارد تخلف و شکایت خودرا به انجمن و یا شماره ۱۲۴ تعزیرات گزارش دهند.

صدور ویزای اربعین بیش از صندلی های پرواز

او با اعلان اینکه هم اکنون ۱۸۰۰ هزار نفر ویزای سفر به عراق برای اصفهانی ها صادر شده که صندلی پرواز ندارند، توضیح می دهد: در مجموع ۳۸۰۰ ویزای عراق برای سفر اربعین در استان اصفهان صادر شده که تنها ۱۹۵۰ نفر آنها بلیت پرواز دارند و بقیه آنها یا باید از تهران به نجف سفر کنند و یا حالا برای سفر به عراق بلاتکلیف هستند که در این شرایط بازار سیاه فروش بلیت های اربعین رونق بالایی گرفته است.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی اصفهان البته می گوید: فرودگاه اصفهان ملزم شده در مکاتبه با ایرلاین های کشور، یک سری پروازهای فوق العاده طی چند روز آینده برا حل این مشکل دایر کند.

او عامل شرایط موجود و ایجاد بازار سیاه بلیت های اربعین را چارترکنندگان پرواز یا افراد سودجویی که بلیت ها را پیش خرید کردند می داند و ادامه می دهد: تا یک هفته پس از اربعین نیز شرایط فعلی حاکم و برعکس خواهد شد و بازار سیاه در بلیت های برگشت اربعین از عراق ایجاد می شود.
1400/06/31
12:47:18
5.0 / 5
232
تگهای خبر: پرواز , خدمات , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱