BonAir
بن ایر

عضو هیئت مدیره مركز قنات های كرمان:

قنات های استان کرمان مورد غفلت قرار گرفته اند

قنات های استان کرمان مورد غفلت قرار گرفته اند

کرمان کارشناس آب های زیر زمینی و قنات های کرمان اظهار داشت: قنات های استان مورد غفلت قرار گرفته بنابراین از اداره کل میراث فرهنگی تقاضا داریم تا هر چه سریع تر این میراث پرارزش استان را به ثبت ملی برساند و از صدمه صنعت به آنها جلوگیری نماید.


محمد برشان در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با شرح وضعیت قنات های استان کرمان بیان کرد: هم اکنون هزار و ۹۳۵ قنات در استان کرمان وجود دارد اما نمی توان گفت از همه آنها بهره برداری مفید می شود چونکه خیلی از آنها به سبب عدم بارندگی تغذیه نشده و خشک شدند. استان کرمان گرفتار خشکسالی اقلیمی است و این مساله به شدت بر قنات ها تاثیر گذاشته است.
برشان در ادامه با اشاره به سه قنات استان کرمان که به ثبت جهانی رسیده اند، اظهار نمود: سه قنات گوهرریز جوپار، قاسم آباد و اکبرآباد بروات بم قنات هایی هستند که به ثبت جهانی رسیده اند و در حال حاضر آب دهی بسیار خوبی دارند که در مصارف کشاورزی استفاده می شوند.
کارشناس و پژوهشگر آب در ارتباط با صنعت گردشگری قنات ها عنوان کرد: این قنات ها علاوه بر استفاده کشاورزی بعنوان یک جاذبه توریستی هم محسوب می شدند اما بعد از شیوع ویروس کرونا که صنعت گردشگری با افت شدیدی مواجه گردید این قناتها هم از این قائله جدا نبودند.
برشان در ارتباط با مرکز قنات های استان کرمان که چند ماه پیش افتتاح شد، هم توضیح داد: کارهای این مرکز در امتداد موارد فرهنگی و ارتقای گردشگری قنات های استان است؛ در کل این مرکز جهت ساماندهی وضعیت قنات ها در استان راه اندازی شده که البته هنوز کارهای رسمی خودرا آغاز نکرده است.
عضو هیئت مدیره مرکز قنات های کرمان در ارتباط با امکان احیای قنات های خشک شده در استان اشاره کرد: احیای قنات ها باتوجه به سفتی خاک آنها و بسیاری عوامل دیگر کاری پرهزینه است؛ همین طور خیلی از نهاد ها مانند جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و غیره در این کار تصمیم گیرنده هستند.
برشان افزود: احیای این قنات ها علاوه بر هزینه مالی بالا، خطرات زیادی برای جان انسان هم دارد؛ همین طور برای اموری که برای حفر قنات ها نیاز است، افراد هیچ آموزشی برای این کار ندیده اند بدین سبب باتوجه به این موارد سفارش ما این است که هم اکنون در این راستا کاری صورت گیرد و قنات های موجود حفظ شود.
وی با تاکید براینکه قنات ها سرمایه بزرگ استان و شناسنامه تاریخی آن هستند توضیح داد: در استان پنج دبیرخانه ثبت قناتی راه اندازی کردیم تا با کمک ارگان های دیگر قنات های واجد شرایط استان را به ثبت ملی برسانیم تا از صدمه دیدن آنها جلوگیری شود.
برشان اشاره کرد: قنات های استان بسیار مورد غفلت قرار گرفته به همین جهت از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تقاضا داریم تا هر چه سریع تر این میراث باارزش استان را به ثبت ملی برساند تا از صدمه صنعت به آنها جلوگیری شود.
کارشناس آب های زیرزمینی و قنات های کرمان افزود: حفر چاه های عمیق در کنار قنات ها نباید اتفاق می افتاد؛ هم اکنون هم با خطر ضربه ای که کارخانه های صنعتی نزدیک به قنات ها به آنها وارد می کنند مواجه هستیم و دلیل عجله ما برای ثبت ملی آنها همین است.1400/09/16
12:39:49
5.0 / 5
217
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , توریست , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳