BonAir
بن ایر

عکسی هشدارآمیز از تخت جمشید

عکسی هشدارآمیز از تخت جمشید

پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ـ پرسپولیس با انتشار عکسی قدیمی از این اثر باستانی، نسبت به خشکسالی و بی آبی در کشور اخطار داد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، این عکس به مناسبت سیزدهم فروردین ماه و روز طبیعت در صفحه رسمی اینستاگرام پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ـ پرسپولیس با توضیح «سیزده بدر در دهه شصت کنار آثار تاریخی تخت جمشید» انتشار یافته و این هشدار داده شده است که «فاجعه خشکسالی و بی آبی کشور را بیش از پیش جدی بگیریم.»
بیشتر از یک دهه است درباره خشکسالی و پدیده فرونشست و فروچاله در محدوده میراث جهانی تخت جمشید ـ پرسپولیس هشدار داده شده است. علاوه بر این، حمید فدایی ـ مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ـ با بحرانی شدن فرونشست ها در استان فارس، این نکته را یادآور شده که در کنار خشکسالی، مدیریت نشدن منابع آبی و حفر چاه های بدون مجوز در نقاط مختلف خصوصا در دشت مرودشت و محدوده سایت تخت جمشید و نقش رستم، از عوامل مهمِ مؤثر بر وقوع پدیده فرونشست بوده است.
سال ۱۳۹۵ سازمان میراث فرهنگی در نامه ای به استاندار وقت فارس، درباره ۱۶ هزار حلقه چاه در مرودشت که ۵۰ درصد آنها غیرقانونی به وجود آمده بود، هشدار داد و خواهان توقف حفر چاه های کشاورزی شد. از آن پس، سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل آب منطقه ای فارس، صدور مجوز حفر چاه در مرودشت را متوقف کردند. با وجود این، در گزارش های پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اشاره شده که برخی از چاه ها بعد از دستور توقف، مجوز حفاری گرفته اند.
فرونشست در اطراف تخت جمشید ـ پرسپولیس، سال ۱۳۹۵


منبع:

1401/01/14
13:15:00
5.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵