BonAir
بن ایر

فرهنگ ایرانی برای مردم بوسنی و هرزگوین

فرهنگ ایرانی برای مردم بوسنی و هرزگوین

به گزارش بن ایر روزهای فرهنگی ایران با تاكید به هنر تبریز - پایتخت گردشگری كشورهای اسلامی- به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در بوسنی و هرزگوین برگزار می گردد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران- بوسنی و هرزگوین در بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ایام الله دهه مباركه فجر، برنامه «روزهای فرهنگی ایران» با هدف معرفی فرهنگ و تمدن كشورمان با تاكید بر هنر تبریز بعنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸، از تاریخ ۱۶ تا ۲۲ بهمن ماه در بوسنی و هرزگوین برگزار می گردد.
این برنامه با شكوه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و با همكاری اداره كل همكاری های فرهنگی و ایرانی ها خارج از كشور، شهرداری و دانشگاه هنر اسلامی تبریز و با مشاركت شهرداری سارایوو، وزارت فرهنگ جمهوری صربسكا، شهرداری بانیالوكا، شهرداری الیجا، بنیاد فعالیت های هنری وزارت فرهنگ فدراسیون بوسنی و هرزگوین، آكادمی هنر دانشگاه سارایوو و شبكه سراسری تلویزیون بوسنی و هرزگوین، تی وی سا، سحر بالكان و مراكز فرهنگی بانسكیدور و ویچنیتسا در شهرهای بانیالوكا و سارایوو برگزار می گردد.
نمایشگاه روزهای فرهنگی ایران از تاریخ ۱۶ تا ۱۸ بهمن ماه ۹۶ در شهر سارایوو و از تاریخ ۱۹ تا ۲۲ بهمن ماه در شهر بانیالوكا مركز جمهوری صربسكا برپاست.
برنامه های متنوع این رویداد فرهنگی و هنری شامل اجرای موسیقی سنتی، نمایشگاه خوشنویسی، مینیاتور، معرق و خاتم، سفال و سرامیك و نمایشگاه عكس تبریز، نمایشگاه صنایع دستی و اكران فیلم های مستند از جاذبه های فرهنگی و گردشگری ایران است.
آثار چهار هنرمند كشورمان از شهرهای تبریز و یزد به نمایش گذاشته می گردد. این نمایشگاه در شهر سارایوو پایتخت بوسنی و در ساختمان ویچنیتسا همچون جاذبه ای گردشگری بوسنی برگزار می گردد.
در این نمایشگاه آثار نگارگری و خوشنویسی رحیم چرخی و سید ابوالقاسم بهشتی در معرض دید عموم قرار می گیرد. همینطور چند قطعه از آثار معرق كاری و خاتم كاری استاد امید شیخ بگلو و همینطور آثار سفال و سرامیك استاد سید محمد میرشفیعی در معرض دید علاقمندان قرار خواهد گرفت. عرضه تصاویری از جاذبه های فرهنگی و گردشگری تبریز هم از دیگر بخش های این نمایشگاه خواهد بود. همینطور بازدید كنندگان و علاقمندان بوسنیایی این رویداد فرهنگی، شاهد كارگاه این چهار هنرمند برجسته كشورمان خواهند بود.
برگزاری نشست تخصصی با عنوان " نگاهی اجمالی به نقش و جایگاه هنر ایران" با همكاری آكادمی هنر بوسنی و هرزگوین از دیگر برنامه های رایزنی فرهنگی سارایوو به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی باشكوه انقلاب اسلامی خواهد بود.
بخش موسیقی این رخداد فرهنگی را اعضای گروه مانی تبریز به عهده دارند كه علاوه بر اجرای موسیقی سنتی ایرانی در شهرهای سارایوو، بانیالوكا و الیجا در برنامه های ویژه گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران كه برای ایرانی ها مقیم و همینطور روز ملی ایران با حضور شخصیت های برجسته سیاسی و فرهنگی بوسنی برگزار می گردد اجرای برنامه خواهند داشت.
حضور هنرمندان ایرانی در برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی بوسنی و هرزگوین از دیگر بخش های پیش بینی شده این برنامه است.


 

1396/11/07
18:35:47
5.0 / 5
4781
تگهای خبر: سنتی , كشور , گردشگری , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳