BonAir
بن ایر

توضیحات وزارت گردشگری درباره قطع بیمه راهنمایان:

اجازه حذف بیمه را نمی دهیم

اجازه حذف بیمه را نمی دهیم

به گزارش بن ایر، به دنبال حذف مشوق بیمه راهنمایان گردشگری و اعلام اعتراض نسبت به آن، معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور از پیگیری و رایزنی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با معاون اول رئیس جمهور برای حل این مسأله آگاهی داد و اظهار داشت: به وعده هایمان پایبندیم. وزارت گردشگری اجازه حذف بیمه راهنمایان را نخواهد داد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در تیرماه ۱۴۰۱ مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی از قطع بیمه راهنمایان گردشگری و فعالان صنایع دستی آگاهی داد. مشکل اصلی ابهام در محل هزینه کرد بودجه‌ی در نظر گرفته شده برای بیمه این قشر بود. بگفته مهدی شکوری، برای سال ۱۴۰۱ حدود ۴۱۵۰ نفر مشمول بیمه بودند که برای استمرار بیمه آنها به رقمی بیش از ۴۴ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی همین طور از بدهی دولت برای پرداخت ۲۰ درصد حق کارفرما تا آخر سال ۱۴۰۰ به مبلغ بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان آگاهی داده و گفته بود که طبق قانون، همچون ماده ۷۱ قانون احکام دائمی توسعه، اگر قرار باشد سرویس و خدماتی به بیمه شدگان ارائه شود که دولت قسمتی از سهم حق بیمه را تقبل کرده باشد، باید حتما بودجه لازم برای آن در قوانین بودجه سنواتی درنظر گرفته شود. بر این اساس تا بار مالی تامین نشود اجرا برای صندوق های بازنشستگی، ممنوعست.
بنا بر توضیحات مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی، هم اکنون محل ردیف و مصرف بودجه این بیمه، مورد بحث و ابهام است که قرار بود در سازمان برنامه و بودجه، تعیین تکلیف شود.
در این زمینه بخوانید:
توضیح تامین اجتماعی درباره ی چرایی قطع بیمه راهنمایان گردشگری
علاوه بر این، تعیین آزمون وسع که یکی از شروط بیمه راهنمایان گردشگری و همین طور فعالان صنایع دستی تعیین شده، محل اعتراض راهنمایان گردشگری قرار گرفته است. از همین رو، اسماعیل برات ـ معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ در این باره با ایسنا گفت و گو کرد و اظهار داشت: خوشبختانه پیگیری های خوبی از طرف وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام شده و جای نگرانی نیست. وزارت گردشگری پشتیبانی از همه اقشار و فعالان صنعت گردشگری را وظیفه خود می داند و به وعده های خود پایبند است.
او اضافه کرد: تعداد راهنمایان گردشگری هم اکنون نزدیک به ۱۴هزار نفر در سطح کشور بوده که برمبنای فاکتورهای احصاء شده از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در حدود دو هزار نفر از آنها شدیداً نیازمند بهره مندی مزایا و مشوق حمایتی بیمه از جانب دولت هستند که این مساله در قانون بودجه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ پس وزارت گردشگری با بررسی و دریافت نظرات تشکل راهنمایان، نسبت به احصاء و ابلاغ فاکتورهای اختصاصی اقدام نمود و لیست راهنمایان واجد شرایط را به سازمان تامین اجتماعی ارسال کرد.
معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با اشاره به پیگیری های انجام گرفته از طرف وزارتخانه، اظهار داشت: موضوع بیمه راهنمایان همیشه با مسائل و فراز و نشیب های فراوان رو به رو بوده است؛ از بررسی های حقوقی، پروسه تصویب مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه تا مشخص شدن درصد سهم دولت، دریافت استفساریه و نظریه مشورتی، تخصیص اعتبار و واریزی وجوه به حساب سازمان تامین اجتماعی، مشکلات ناشی از برداشت های مختلف از محل و ردیف بودجه های واریزی و... همه و همه سبب شد که وزارت گردشگری بطور مکرر موضوع را بوسیله سازمان برنامه و بودجه، وزارت کار، سازمان هدفمندی یارانه ها و سازمان تامین اجتماعی مورد پیگیری قرار دهد و با انجام ده ها مکاتبه با دستگاه های متولی و برگزاری نشست و جلسات گوناگون در سطوح مختلف مدیریتی برای تحقق این امر تلاش کند.
برات افزود: وزیر میراث فرهنگی بر استمرار حمایت بیمه ای راهنمایان تاکید ویژه داشته و بتازگی در آخرین جلسه ای که (حدود یک هفته پیش) وزیر گردشگری با معاون اول رییس جمهور و سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتند، قرار شد لیست راهنمایانی که از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برمبنای فاکتورهای تخصصی احصاء شده، همچنان مشمول مشوق بیمه باشند و از این حیث جای نگرانی نیست.
او اشاره کرد: وزارت گردشگری این مساله را در دستور کار داشته و با پیگیری مستمر، در حد توان اجازه حذف بیمه راهنمایان را نخواهد داد.
معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با اشاره به بخشنامه «آزمون وسع» اظهار داشت: در بخشنامه مزبور ملاک و شاخص مناسبی برای ارزیابی وسع راهنمایان در نظر گرفته نشده است، به نحوی که اگر این بخشنامه را ملاک قرار دهیم، تعداد کمی از راهنمایان گردشگری مشمول حمایت بیمه ای می شوند. این درحالی است که راهنمایان برمبنای شغل خاص خود، مدام در مسافرت بوده و بررسی میزان وسع ایشان، از سایر اشخاص بسیار متفاوت بوده و مبناهای در نظر گرفته شده نمی تواند ملاک مناسبی برای ارزیابی این گروه زحمتکش باشد؛ پس باتوجه به رایزنی های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با معاون اول رئیس جمهور و سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباب بیمه راهنمایان گردشگری بدون آزمون وسع، امیدواریم با توافقی که با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شده است، حمایت دولت از این گروه از فعالان گردشگری استمرار یابد.
برات با تاکید بر اهمیت جایگاه راهنمایان گردشگری تصریح کرد: در بین نیروهای انسانی و فعالان بخش گردشگری، راهنمایان دارای نقشی متمایز و مؤثر هستند. گردشگران چه داخلی و چه خارجی با ورود به مقصد نیازمند کسب اطلاع از ابعاد مختلف مقصد نظیر جاذبه ها، مسیرها، فرهنگ و تاریخ و... هستند. در این بین نقش مؤثر و اساسیِ راهنمایان گردشگری انکارناپذیر است؛ برای اینکه با گردشگران در ارتباط مستقیم بوده و بیشترین زمان را نسبت به سایر فعالان با آنها بسر می برند. لیکن با وجود نقش مؤثر و بی بدیل، راهنمایان گردشگری یکی از اقشار بسیار ضعیف در زمینه گردشگری بوده و نیازمند حمایت دولت هستند.
بر همین اساس، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای به علی محمد فلاح زاده - دبیر کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دفتر هیأت دولت - ایرادهای «آئین نامه اجرائی بند «ز» تبصره (۱۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با موضوع نحوه معافیت های بیمه ای بیمه شدگان بدون کارفرما در سازمان تامین اجتماعی بر طبق دهک های درآمدی» را در شش بند متذکر شده و پیشنهاد کرده است متن این بخشنامه به کمیسیون فرعی جهت بررسی بیشتر و اصلاح ارجاع شود.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، علی اصغر شالبافیان در آن نامه به تاریخ اول مرداد ۱۴۰۱، متذکر شده است: «براساس بررسی انجام شده در پیش نویس بخشنامه مربوطه، ملاک و شاخص مناسبی برای ارزیابی وسع راهنمایان در نظر گرفته نشده است، به نحوی که بر طبق محاسبات وزارت تعاون، تعداد بسیار محدودی بین دهک ۱ تا ۴ در نظر گرفته شده است. این یک خطای محاسباتی برآمده از شاخصه های تعریف شده در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچون سفر خارج از کشور، بررسی حساب بانکی، نوع وسیله نقلیه و تمکن مالی سرپرست خانوار است.»
در ادامه، این نکته یادآور شده که «راهنمایان بر طبق ماهیت شغلی خود مدام در مسافرت بوده و هزینه های مربوط به برگزاری تور به عنوان تنخواه از طرف آژانس های خدمات مسافرتی به حساب آنها واریز شده و در مقصد گرفتن و هزینه می شود. همین طور آنها به عنوان راهنما ـ راننده بالاجبار نسبت به خرید خودروی گرانقیمت و مناسب نقل و انتقال توریست اقدام نموده اند و خودروی آنها وسلیه کار شمرده می شود. از سویی درآمد آنها فصلی است و گاهی درآمد حاصله در یک ماه برای تامین معاش شش ماه است. دیگر موضوع فعالت افراد مجرد در عین حال مستقل در این شغل است که ملاک تشخیص وسع مالی والدین آنها بوده است؛ پس بررسی میزان وسع ایشان، از سایر اقشار خاص بسیار متفاوت بوده و شاخصه های ذکر شده به هیچ عنوان نمی تواند ملاک مناسبی برای ارزیابی این گروه زحمتکش باشد.»
معاون گردشگری همین طور خاطرنشان کرده است: «راهنمایان را عمدتاً جوانان تحصیلکرده و مسلط به حداقل یک زبان خارجی می سازند، اما بواسطه مواجهه صنعت گردشگری کشور با بحران های سیاسی، اجتماعی، منطقه ای و تحریم های ظالمانه غرب، همیشه نگران امنیت شغلی خود بوده و در نتیجه به دنبال مشاغلی با امنیت شغلی بالاتر و چه بسا مهاجرت به کشورهای دیگر هستند. آنها بواسطه خویش فرما بودن و عدم رابطه مزدبگیری با یک کارفرمای ثابت از دریافت حقوق ایام بیکاری نیز بی بهره مانده اند و در گروه به شدت لطمه دیده در میان مشاغل و به شدت لطمه دیده بواسطه بحران های منطقه ای و اجتماعی و بهداشتی قرار می گیرند.»
معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپس پیشنهاد کرده است «با توجه به تعداد بسیار محدود راهنمایان در مقایسه با گروه ها و اقشار دیگر، راهنمایان گردشگری فقط برمبنای فاکتورهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از آزمون وسع معاف شوند و فاکتورهای ارزیابی وسع درباب راهنمایان گردشگری مورد تجدید نظر قرار گرفته و با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاخص جدید تعریف شود.»
شالبافیان به صراحت تاکید کرده است: «در صورت تحقق پیدا نکردن بندها و پیشنهادهای مطرح شده، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با این بخشنامه به شدت مخالف است.»
منبع:

1401/05/22
09:27:14
5.0 / 5
115
تگهای خبر: تخصصی , توریست , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲