BonAir
لینک دوستان بن ایر
بن ایر

تاکید پادشاه اردن بر حفظ یکپارچگی غزه

تاکید پادشاه اردن بر حفظ یکپارچگی غزه

به گزارش بن ایر، پادشاه اردن یکپارچگی نوار غزه را خط قرمزی خواند که نباید از آن عبور کرد. همزمان، پارلمان این کشور خواهان بازبینی در توافقات صورت گرفته با رژیم صهیونیستی شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، عبدالله دوم، پادشاه اردن در نشستی با مقامات سیاسی این کشور بر مخالفت خود با هرگونه طرح رژیم صهیونیستی برای اشغال قسمتهایی از نوار غزه یا ایجاد مناطق امن در داخل آن تصریح کرد و گفت، این اقدامات بحران را تشدید خواهد نمود و این امر مردود بوده و تجاوزی به حقوق ملت فلسطین است.
به نقل از خبرگزاری رسمی اردن «پترا»، عبدالله دوم تصریح کرد که هیچ «راه حل نظامی یا امنیتی» برای درگیری بین رژیم صهیونیستی و فلسطین نمی تواند وجود داشته باشد. باید این جنگ متوقف و یک روند سیاسی جدی شروع شود و به راهکار تشکیل دو دولت (فلسطین و رژیم صهیونیستی) منجر شود.
عبدالله دوم گفت، اصل بحران، اشغالگری و محرومیت فلسطینی ها از حقوق مشروع خود است. وی افزود، چاره از اینجا آغاز می شود و هرگونه روند دیگری محکوم به شکست و طولانی شدن خشونت و ویرانی است. پادشاه اردن ضمن تاکید بر اهمیت وحدت اراضی فلسطین، اعلام کرد، رژیم صهیونیستی نباید نوار غزه را از باقی اراضی فلسطین جدا کند.
پادشاه اردن با اشاره به اینکه اولویت امروز توقف این جنگ و انتقال کمک هاست، گفت، مدتهاست که نسبت به نقض های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و قدس اخطار می دهد و این که حملات شهرک نشینان به فلسطینی های غیرنظامی می تواند وضعیت منطقه را وخیم و دامنه درگیری را گسترش می دهد.
وی از جامعه جهانی خواست، برای احترام به مقررات بین المللی و کنوانسیون سازمان ملل، این فاجعه انسانی را در نوار غزه متوقف نماید. عبدالله دوم افزود، مجازات جمعی، کشتار غیرنظامیان و تخریب تمامی مراکز حیاتی مورد قبول ارزش های انسانی نیست.
پادشاه اردن طی ماه میلادی جاری گفته بود، تنها راه برقراری صلح دائم احیای مذاکرات در ارتباط با تشکیل کشور فلسطین در کنار رژیم صهیونیستی است.
مذاکرات معروف به «راهکار تشکیل دو دولت» با میانجیگری آمریکا پیرامون تشکیل کشور مستقل فلسطین در سرزمین هایی که توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده، چندین دهه است که متوقف شده است.
همزمان، رئیس پارلمان اردن از کمیسیون حقوقی پارلمان خواست توافقات با رژیم صهیونیستی را مورد بازبینی قرار دهد.
«احمد الصفدی»، رئیس پارلمان اردن از کمیسیون حقوقی پارلمان خواست تا توافقات امضا شده با رژیم صهیونیستی را مورد بازبینی قرار دهد و سفارش های لازم را برای ارجاع آن به دولت عرضه کند، پارلمان هم به اتفاق آرا به این تصمیم رای مثبت داد.
الصفدی همینطور از کمیسیون حقوقی خواست تا «چارچوبی برای عرضه شکایت از راه مجاری رسمی به دادگاه کیفری بین المللی برای تحقیقات و بازخواست به علت جنایات جنگی و نسل کشی صورت گرفته در غزه ایجاد نماید و پارلمان کشورهای عربی و اسلامی را در جریان این کار قرار دهد.»
اقدام پارلمان اردن برای بازبینی این توافقنامه ها نخستین اقدام در نوع خود از آغاز جنگ غزه است. پیمان صلح «وادی عربه» که در سال ۱۹۹۴ منعقد شده، برجسته ترین توافق میان اردن و رژیم صهیونیستی است.
به دنبال موافقت پارلمان اردن با این درخواست، کمیسیون حقوقی پارلمان کار خویش را از امروز سه شنبه آغاز کرد.
«غازی الذنیبات»، رئیس کمیسیون حقوقی پارلمان اردن گفت، این کمیسیون امروز سه شنبه اولین نشست خویش را برگزار می نماید و صحبت برای تعیین مکانیزم بازبینی توافقات زود است. این بازبینی توسط افراد متخصص صورت خواهد گرفت و منافع اردن مد نظر قرار خواهد گرفت.
پارلمان های قبلی اردن هم خواستار بازبینی پیمان «وادی عربه» شده بودند که آخرین آن در سال ۲۰۱۷ بود هنگامی که دولت آمریکا قدس را بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت اما در آن زمان این اقدامات نتایج ملموسی نداشت. فراکسیون «الاصلاح» در پارلمان اردن هم ماه میلادی گذشته پیش نویس قانونی برای لغو این پیمان به کمیسیون حقوقی پارلمان ارائه نمود. ۱۸ ماه میلادی گذشته هم چنین پیش نویسی در پارلمان اردن عنوان شد اما هیچ کدام نتیجه ای نداشتند.
اردن و رژیم صهیونیستی بعد از پیمان «وادی عربه» حدود ۱۵ توافقنامه در حوزه های تجاری، گردشگری و سایر حوزه ها همچون توافقنامه مناطق صنعتی حائز شرایط (QIZ) و قرارداد خرید و فروش گاز طبیعی برای تولید برق منعقد کرده اند.
منبع:

1402/08/23
13:49:25
5.0 / 5
118
تگهای خبر: تولید , خرید , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲