BonAir
بن ایر

رییس سازمان انرژی اتمی:

ایرانیوم، کشور را به یکی از بازیگران مطرح صنعت غنی سازی تبدیل کرد

ایرانیوم، کشور را به یکی از بازیگران مطرح صنعت غنی سازی تبدیل کرد

به گزارش بن ایر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار نمود: امروز صنعت هسته ای ایران بخصوص در زمینه چرخه سوخت که حیاتی ترین فناوری در زمینه بین المللی قلمداد می شود و دارای کاربردهای متنوع و فراوانی است، به جایگاه خوبی دست یافته و ایران حالا در این چرخه خودکفا شده و این چرخه به شکل کاملا بومی در کشور دنبال می شود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، محمد اسلامی، روز سه شنبه در آیین رونمایی از دستگاه طیف سنج جرمی مغناطیسی «ایرانیوم» در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن در نطنز اظهار داشت: هدف دشمنان ما از بدو پیروزی انقلاب اسلامی این بود که عرصه های نوین را که جلوه های توانستن و خودباوری است را برای ما محدود و ممنوع کنند.
وی افزود: اساس و هدف اصلی انقلاب اسلامی هم دستیابی به خودباوری و ایمان به پیشرفت با تاکید بر باورهای ملی و دینی بود که دشمنان این مسئله را برنتابیدند و غیر از اعمال تحریم ها با صنعت هسته ای ایران بسیار متفاوت عمل کردند.
وی خاطرنشان کرد: ضد صنعت هسته ای کشور هم تحریم های همه جانبه، هم تخریب و خرابکاری صنعتی، هم ترور را در دستور کار خود قرار دادند و تلاش کردند با اختلال گری در فرایندهای جاری مانع فعالیت ما شوند.
اسلامی اضافه کرد: کشورهای مخالف جمهوری اسلامی با اختلال گری حتی به یک سازمان بین المللی که وظیفه تسهیلگری برای توسعه فناوری هسته ای را برعهده دارد، اجازه ندادند تا رویه طبیعی و استانداردی که وظیفه حقوقی و قانونی یک نهاد بین المللی است را برای ایران در پیش بگیرد.
همکاران ما دانایی را به توانایی تبدیل کردند
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: همکاران ما با چنین پیشینه و شرایطی و فقط با لطف الهی و با تاکید بر خودباوری، ایمان و توکل به خداوند متعال؛ مومنانه و عاشقانه وارد این مسیر شدند و «دانایی» را در پرتو عنایات الهی به «توانایی» واقعی تبدیل کردند.
وی توضیح داد: امروز صنعت هسته ای ایران بخصوص در زمینه چرخه سوخت که حیاتی ترین فناوری در زمینه بین المللی قلمداد می شود و دارای کاربردهای متنوع و فراوانی است، به جایگاه خوبی دست یافته و ایران حالا در این چرخه خودکفا شده و این چرخه به شکل کاملا بومی در کشور ما دنبال می شود.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: در خیلی از موارد یافته های همکاران ما در زمینه طراحی، ساخت و فناوری آن چنان روند خوبی را طی کرده که ایران را در بالای جدول کشورهای دارنده فناوری های پیشرفته دنیا قرار داده است.
وی ضمن اشاره به این که در زمینه فناوری پیشرفته درحال حرکت موثر و کار هستیم، اظهار داشت: به معنای واقعی کلمه به اقتصاد دانش بنیان که توانمندساز و ارزش آفرین است؛ دست یافته ایم و توانسته ایم آنرا به منصه ظهور برسانیم.

رونمایی از تجهیز فوق پرارزش «ایرانیوم»
وی اظهار نمود: یکی از دستاوردهایی که در دهه فجر سال جاری از آن رونمایی گردید، کار فوق ارزشمندی است که حتی با قیمت های بسیار گزاف هم این تکنولوژی را به ما نمی فروختند؛ یعنی فروش این دستگاه ها در واقع جزو موارد ورود به منطقه ممنوعه به حساب می آید و این تجهیز فقط در انحصار چند کشور قرار دارد.

اسلامی افزود: با عنایت به این موارد و با یک کار تحقیقاتی طاقت فرسای ۴ ساله و به صورت شبانه روزی، همکاران جوان و پرکار ما به شکل غیرتمندانه تلاش کردند تا این طرح را به ثمر برسانند. با ساخت این دستگاه، تبدیل به یک بازیگر مطرح در این حوزه خواهیم شد و قادریم این دستگاه را به کشورهایی که نیاز دارند هم بفروشیم و از این طریق دانش و ظرفیت صنعتی خویش را گسترش دهیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: بحث مهم دیگری وجود دارد و باید توجه داشت که دنیا امروز تحت تأثیر تغییرات اقلیمی، بحث توسعه صنعت هسته ای را به شکل شتابان دنبال می کند؛ ازاین رو توسعه نیروگاه های اتمی خیلی مهم است.
وی ادامه داد: ایجاد نیروگاه های اتمی یکی از کارکردهای صنعت هسته ای است و به اعتقاد بنده به علت ناترازی که در حوزه انرژی وجود دارد؛ نیاز است که ظرفیت صنعت غنی سازی کشور را برای تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای ارتقا دهیم. البته این مسئله نیازمند تجهیزات اندازه گیری، کنترل، نظارت و ارزیابی است که جزو جدانشدنی خطوط تولید هستند و همینطور باید هوشمندی خط تولید را هم افزایش دهیم.
اسلامی اظهار داشت: از طرفی جداسازی ایزوتوپی و ایزوتوپ های پایدار که در فرایندهای پزشکی، سلامت و صنعت مورد نیاز است را در دستور کار قرار داده ایم. روز گذشته هم در اصفهان یکی از خطوط تولید ایزوتوپ های پایدار و جداسازی ایزوتوپ ها را افتتاح کردیم.
معاون رئیس جمهور افزود: گستردگی کاربرد صنعت هسته ای هم در قسمت انرژی و تولید برق رخ داده و هم در زمینه غیرانرژی شاهد کارکردهای فراوان دستاوردها هستیم که این مسئله به ایجاد ثروت ملی و کیفیت بخشی به زندگی مردم منجر می شود.
وی اظهار داشت: سازوکار و تجهیزات مورد نیاز توسعه صنعت هسته ای باید فراهم گردد چونکه این برنامه بعنوان یکی از برنامه ها و اهداف ما در سند ۲۰ ساله سازمان تعریف شده و در دستور کار قرار دارد و به شکل پایدار باید از آن پشتیبانی شود.

کارکردهای دستگاه طیف سنج جرمی مغناطیسی«ایرانیوم»
وی با اشاربه کارکرد دستگاه طیف سنج جرمی مغناطیسی«ایرانیوم» توضیح داد: دستگاه طیف سنج جرمی مغناطیسی که امروز از آن رونمایی گردید، یک تجهیز است که در فرایندهای تولید و برای اندازه گیری طیف اتم هایی که در یک ماده وجود دارند، استفاده می شود و این دستگاه «ایرانیوم» نامگذاری شده است.
وی خاطرنشان کرد: دستگاه طیف سنج جرمی مغناطیسی «ایرانیوم» طراحی و ساخته شده در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن در نطنز از مزیت های مختلفی نظیر تسریع در راه اندازی زنجیره ها و اندازه گیری غنای محصول با هدف تنظیم پارامترهای متعدد زنجیره ماشین های سانتریفیوژ برخوردار می باشد.
معاون رئیس جمهور بیان نمود: این موضوعی است که هم برای ارزیابی تولید و اندازه گیری و هم در بحث های تحلیل آزمایشگاهی به آن نیاز است تا بتوان به درستی اندازه گیری و تحلیل کرد تا در دامنه وسیعی خدمات را ارائه داد.
اسلامی تصریح کرد: این دستگاه از کفایت کامل برای سایر صنایع برخوردار می باشد و فقط محدود به استفاده در صنعت هسته ای نمی شود.
وی در رابطه با کشورهای دارنده این دستگاه اظهار نمود: تعداد کمی از کشورهای جهان این دستگاه را در انحصار خود دارند و قیمت گزافی هم دارد و به علت این که قابل خریداری نیست و ما هم به آن نیاز داریم، نسبت به بومی سازی آن اقدام کردیم که همکاران ما با وجود انجام کار طاقت فرسا ۴ ساله، توانستند به این تجهیز دست یابند.

گفتنی است، روز سه شنبه همزمان با ششمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی و با حضور محمد اسلامی، بعضی از معاونان این سازمان و تعدادی از متخصصان صنعت هسته ای از دستگاه طیف سنج جرمی مغناطیسی «ایرانیوم» در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن در نطنز رونمایی گردید.

دستگاه طیف سنج جزو اقلام راهبردی، استراتژیک و با سطح تکنولوژی بالا و مورد نیاز در صنعت غنی سازی محسوب شده و به چند دسته قطاع مغناطیسی، چهار قطبی و طیف سنجی گاما تقسیم بندی می شوند.
بلوغ فنی کارشناسان و متخصصان صنعت هسته ای ایران در دهه گذشته افزایش قابل ملاحظه ای یافته و سبب پیشرفت های ایران در حوزه اندازه گیری و تحلیل میزان غنای عناصر سنگین شده است.
متخصصان صنعت هسته ای ایران برای اولین بار و در اوج تحریم ها توانسته اند با تاکید بر دانش فنی و داخلی نسبت به ساخت دستگاه طیف سنج جرمی مغناطیسی «ایرانیوم» اقدام نمایند که اقدام قابل ملاحظه ای در زمینه توسعه فرایندهای در رابطه با صنعت غنی سازی است.1402/11/18
08:25:21
5.0 / 5
198
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳