BonAir
بن ایر

یكی از قدیمی ترین و طولانی ترین دربندهای ایران مرمت شد

یكی از قدیمی ترین و طولانی ترین دربندهای ایران مرمت شد

بن ایر: معاون میراث فرهنگی یزد اظهار داشت: مرمت و ساماندهی دربند گرجی در محله گازرگاه در بافت تاریخی یزد بعنوان یكی از طولانی ترین و قدیمی ترین دربندهای ایران به اتمام رسید.به گزارش بن ایر به نقل از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ساشا ریاحی مقدم معاون میراث فرهنگی یزد با بیان این خبر اظهار داشت: دربند گرجی در اواخر دوره زندیه بنا شده و در همان زمان، گرجی هایی كه پس از تحولات منطقه قفقاز به ایران منتقل شده بودند، به این مكان آمده و در آنجا سكنی گزیدند.
او اضافه كرد: در این دربند تعداد چهارده بنا وجود دارد كه از بناهای شاخص آن می توان به خانه خان بهادر (معین التجار) و عمارت بهار عمر (خانه متعلق به دكتر ابویی) اشاره نمود. حاج یوسف گرجی بزرگ این خاندان همچون افرادی بوده كه در اواخر دوره زند به همراه خانواده خود به ایران مهاجرت كرده است.
ریاحی مقدم اما مصالح به كاررفته در دربند گرجی را عموما خشت دانست و اظهار داشت: جداره های دربند با اندود كاهگل پوشانده شده و تزیینات به كار رفته در دربند گرجی شامل سردرهای آجر كاری شده و نغول های كارشده روی جداره ها است كه برخی از آن ها دارای تزیینات ساده گِلبری است.
او به قسمت هایی از دربند كه به صورت سرپوشیده تولید شده اشاره نمود و اظهار داشت: این طاق ها به صورت گوناگون ازجمله طاق كلیل، طاق آهنگ و... است و در آن چند نورگیر هم مشاهده می گردد. همینطور نیم طاق سر در بعضی خانه ها هم به صورت كلیل، تیزه دار و مازه دار دیده می گردد. این درحالی است كه در بعضی قسمت های دربند روی جداره ها طاق نماهایی وجود دارد.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این پروژه اضافه كرد: تراشیدن اندودهای فرسوده بدنه دربند، دوخت ودوز شكاف ها، استقامت بخشی دیوارها، ازاره چینی پای دیوارهای بدنه، اندود كاهكل بدنه، اندود كچ سقف و بدنه، اجرای شرفی لب دیوارها، اصلاح ناودان های پشت بام، اندود كاهگل پشت بام و ساباط های دربند، جمع آوری آسفالت كف دربند، اجرای قلوه سنگ در كف دربند، سامان دهی كابل های برق و مخابرات، سیم گل و مرمت سردرب پلاك های مسكونی و مرمت پشت بام های دربند ازجمله اقداماتی است كه در طولانی و قدیمی ترین دربند ایران صورت گرفته است.

1396/11/19
13:19:47
5.0 / 5
5013
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴