BonAir
بن ایر

شاه دژ اصفهان در حصر دكل ها

شاه دژ اصفهان در حصر دكل ها

بن ایر: مدیر عامل شركت توسعه مجتمع های سیاحتی، فرهنگی و ورزشی سپاهان وابسته به شهرداری اصفهان اظهار داشت: گرچه پیش از این بعنوان یك فعال مدنی به حضور تله كابین در صفه معترض بودم، اما حقیقت این است كه از هر نقطه از شهر كه به صفه نگاه كنید تله كابین قابل رویت نیست و آنچه به منظر این مركز طبیعی- تفریحی صدمه می زند دكل های اطلاعاتی و مخابراتی است.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، علی معینی در حاشیه بازدید از تحریریه ایسنا اصفهان، اظهار نمود: خودم را یك فعال مدنی می دانم كه به لطف خدا مدتی، قدرت تصمیم گیری و اجرا دارم. پیش از قبول این پست سال ها برای شاه دژ، زاینده رود، محیط زیست و شفافیت، فعالیت های مدنی كرده ام و حالا خودم را ملزم می دانم آن كاری را انجام دهم كه همیشه آرزو داشتم مسئولان انجام دهند.
وی با اشاره به ساخت و سازهایی كه در صفه و حریم شاه دژ انجام شده، ادامه داد: از همه سمن ها، فعالان زیست محیطی و میراث دوستان دعوت می كنم در آنچه باید برای همه مجموعه های تحت مدیریت من اتفاق بیفتد راهنمایی و كمك كنند. اما سمن ها نباید فراموش كنند انتقاد به تنهایی نتیجه ای در بر ندارد و اگر درباره چیزی منتقد هستند باید پیشنهاداتی قابل اجرا و عملیاتی داشته باشند.
مدیر عامل شركت توسعه سپاهان اضافه كرد: گرچه پیش از قبول این سمت بعنوان یك فعال مدنی به حضور تله كابین در صفه معترض بودم، اما حقیقت این است كه امكان حذف كامل تله كابین با عنایت به هزینه هایی كه از جیب خود مردم انجام شده است وجود ندارد و البته هر آسیبی كه خط دو تله كابین می توانسته به شاه دژ وارد كند دیگر اتفاق افتاده است. از هر نقطه از شهر كه به صفه نگاه كنید تلكه كابین قابل رویت نیست و آنچه به منظر این مجموعه طبیعی- تفریحی صدمه می زند دكل های اطلاعاتی و مخابراتی است.
بهتر بود مطالعات بیشتری انجام می شد
معینی با اشاره به اینكه بهتر بود مطالعات بیشتری از همان ابتدا برای خط دو تله كابین انجام می شد، اظهار داشت: هم اكنون پیشنهاد قابل اجرا و ممكنی كه برای كوه صفه دارم تجمیع دكل های قرار گرفته بر قله و یا انتقال آن ها به یك قله عقب تر است تا منظر صفه بیشتر حس گردد. امروز شاه دژ در حصر دكل ها است. حتی حضور این دكل ها در دل شاه دژ امكان مرمت این بنای تاریخی و پرارزش را از میراث فرهنگی اصفهان گرفته است.
وی اضافه كرد: نه تنها وظیفه سازمانی و قانونی من و دیگر مدیران شهرداری بعنوان یك سازمان عمومی بلكه وظیفه اجتماعی خودم می دانم كه آن كاری را انجام دهم كه عموم مردم با آن موافق باشند. به همین خاطر در ایام نخست با جمعی از فعالان مدنی و زیست محیطی اصفهان به كوه صفه رفتیم و نقطه نظرات آن ها را جویا شدیم. در حقیقت آنچه آن ها می گویند درست است اما اجرایی نیست.
ایستگاه تله كابین موزه می شود
مدیرعامل شركت توسعه سپاهان با بیان این كه نظارت كافی بر روی شاه دژ وجود ندارد، اظهار داشت: شاه دژ به واسطه مكانی كه در آن قرار دارد تحت نظارت عمومی و سمن ها نیست. آن نگاهی كه به سی وسه پل اصفهان وجود دارد كه یك ترك كوچك را شهروندان به سرعت می فهمند برای شاه دژ وجود ندارد و شاید رسیدن خط دو تله كابین به نزدیكی شاه دژ باعث شود جمعیت بیشتری روزانه آن را ببینند و میراث فرهنگی هم به فكر مرمت كامل این بنا بیفتد. اگر این قلعه در معرض دید بود هیچگاه تا این اندازه صدمه نمی دید.
معینی ادامه داد: ازاین رو گرچه تله كابین چالش های زیادی دارد، اما ظرفیت خوبی هم در آن وجود دارد. شاه دژ تاریخی بر فراز آسمان است. اگر امكان این وجود داشته باشد و دیگر مدیران استان هم همكاری كنند یكی از ایستگاه های تله كابین را به موزه تبدیل می نماییم تا تاریخ را بر فراز صفه زنده نماییم. فكر می كنم انقلاب های اجرایی حتی اگر ذره بینی باشند بهتر از حرف های انقلابی و غیر قابل اجرا است.
صفه و ناژوان به انرژی های نو تجهیز می شوند
مدیر عامل شركت توسعه سپاهان اظهار داشت: بزودی از انرژی های نو برای همه بخش های زیر مجموعه شركت استفاده خواهد شد. نیروگاه های خورشیدی كوچكی در ناژوان، صفه و شهربازی رویاها مد نظر قرار گرفته است. شورای اسلامی شهر و شخص شهردار هم به این مباحث بسیار علاقه مند هستند و مصوبات شورا هم به اجرای طرح های از این دست كمك می نماید. توسعه پایدار مبحثی است كه باید در همه اقدامات مدیران شهر نمود روشن داشته باشد.
معینی ادامه داد: به تله سیژ ناژوان نه تنها بعنوان یك وسیله تفریحی بلكه بعنوان یك حمل و نقل پاك هم می توان نگاه كرد. در صورتی كه ناژوان به كوه آتشگاه به وسیله تله سیژ متصل شود می تواند نقش یك وسیله حمل و نقل پاك را هم بازی كند. اقدامات نرم افزاری باید در كنار فعالیت های سخت افزاری و ساخت و سازهای مختلف وجود داشته باشد.
وی اضافه كرد: اقدامات عمرانی و سخت افزاری خوبی در دوره مدیریت های قبلی انجام شده است، اما متاسفانه در این مسیر انجام اقدامات نرم افزاری و رویدادهای تفریحی فراموش شده است. در همین مدت كوتاه با برگزاری برنامه های تفریحی كوچكی كه در دستور كار قرار دادیم متوجه شدیم جامعه تشنه رویدادهای مفرح و شاد است. امروز جوانان به دنبال جایی برای شاد بودن هستند اما كمتر محلی برای آن ها وجود دارد.
در مناسب سازی مجموعه برای معلولین مصمم ام
مدیر عامل شركت توسعه سپاهان با اشاره به حقوق معلولین و شهروندان ویلچرنشین اظهار داشت: متاسفانه بخشی از شهروندان را كه خیلی از آنان جانبازان هشت سال دفاع مقدس هستند را فراموش كرده ایم. كسانی كه باید قدم هایشان بر روی چشم مدیران باشد از یاد رفته اند. در دوره گذشته گروهی از این قشر با تله كابین به صفه رفتند، وقتی همكاران از شور و شعف آن ها تعریف می كنند برای مناسب سازی همه مجموعه ها مصمم می شوم. توسعه پایداری كه از آن حرف می زنیم به مسائل زیست محیطی محدود نمی گردد و در مباحث اجتماعی هم باید مد نظر باشد. توجه به همه اقشار و گروه ها بخشی جدایی ناپذیر از توسعه است.
جشنواره عكس جان شاردن
وی با اشاره به اهمیت تولید رویداد در مجموعه های تفریحی اظهار داشت: هفته آینده جشنواره ای برای صفه برگزار می شود كه به احتمال بسیار آن را به نام گردشگری و سفرنامه نویس بزرگ جان شاردن نامگذاری می نماییم. در این جشنواره عكاسان حرفه ای تا عكاسان آماتور با دوربین های موبایل می توانند تصاویر خویش را درباره صفه برای دبیرخانه ارسال نمایند.1396/11/25
12:53:46
5.0 / 5
4452
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳