BonAir
بن ایر

ادامه جدال هتل ها و مدارس بر سر یك اسكان

ادامه جدال هتل ها و مدارس بر سر یك اسكان

بن ایر: درحالی آموزش و پرورش اعلام نموده ۱۰۵ هزار كلاس درس را برای اسكان نوروزی آماده كرده كه معاون گردشگری تاكید كرده این كلاس های درس مخصوص فرهنگیان است و مردم عادی نباید در آن ها بخوابند. از طرفی جامعه هتلداران بیانیه ای را صادر كرده و رفتار نامطمئن آموزش و پرورش را در نوروز زیر سوال برده است.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، مدیركل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش چند روز پیش اعلام نمود: ۱۲ هزار مدرسه، ۱۰۵ هزار كلاس درس و ۳۴۵ خانه معلم برای اسكان نوروزی آماده شده است.
پس از آن معاون گردشگری از توافق هایی با آموزش و پروش برای حذف اسكان نوروزی در مدارس برای غیرفرهنگی ها و مسافران عادی اطلاع داد و تصریح كرد كه اگر خلاف این توافق عمل شود "تخلف" شده و ستاد هماهنگی خدمات سفر، مبحث را رسیدگی خواهد نمود.
اما در سوی دیگر ماجرا، هتلداران كه مدارس را از رقبای سرسخت خود و از مسببان كسادی بازار اقامت در نوروز می دانند، این توافق ها را به شكلی "صوری" تلقی كرده و بیانیه ای را در نقد فعالیت آموزش و پرورش در جذب مسافر نوروزی صادر كرده اند.
جمشید حمزه زاده ـ رییس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران ـ دراین باره به ایسنا می گوید: آموزش و پروش اعلام نموده كه كلاس های درس را فقط در اختیار فرهنگیان قرار می دهد، اما همین كه نوروز می گردد كلاس ها با نرخ آزاد به مردم عادی اجاره داده می گردد. طعم پول شیرین است، به سادگی نمی توان از كنار آن گذشت!
او این توافق ها را چندان پایدار نمی داند و اظهار می كند: با آن كه می گویند توافق كردیم مدارس را فقط در اختیار فرهنگیان قرار دهیم، اما می دانیم امسال هم همان اتفاق سال های گذشته تكرار می گردد. آن ها به اسم فرهنگیان كار را شروع می كنند، اما اگر مسافر عادی رجوع كند یك كلاس درس را هم به قیمت آزاد به او اجاره می دهند.

هتل هایی ارزان تر از كلاس درس!
حمزه زاده در عین حال از آمادگی هتلداران برای توافق با آموزش و پرورش برای گذاشتن اقامتگاه های ارزان در اختیار فرهنگیان سخن می گوید و اضافه می كند: معتقدیم در شأن مردم و به خصوص فرهنگیان نیست كه در كلاس های درس با كمترین امكانات بهداشتی و رفاهی اقامت كنند، ما حاضریم با آموزش و پروش توافق نماییم و در نوروز ظرفیتی از اقامتگاه های ارزان قیمت مان را با نرخی حتی كمتر از آن كلاس های درس در اختیار فرهنگیان قرار دهیم. هتل ها توان پوشش دادن این جمعیت را دارند.
جامعه هتلداران كه سال هاست به روند فعالیت اقامتگاه های غیررسمی مثل خانه های اجاره ای و مدارس معترض است، در بیانیه اش هم وزارت آموزش و پروش را به مذاكره طلبیده تا برای اقامت ارزان در هتل ها به جای مدارس توافق كنند. در متن این بیانیه كه در اختیار ایسنا قرار داده شده، آمده است؛ «از آنجا كه فعالان و دست اندركاران صنعت گردشگری كشور خصوصا بهره برداران حوزه اقامتی، شأن و جایگاه پرارزش و مقدسی را برای معلمان و فرهنگیان عزیز قائل بوده و اعتقاد دارند كه خانواده محترم این عزیزان همیشه و در تمام طول سال خصوصا ایام تعطیلات نوروز باید سفری مطمئن با آرامش و مناسب داشته باشند، آمادگی كامل خویش را اعلام می كند تا در این روزها، پذیرای فرهنگیان با شرایط ویژه و تخفیف مناسب باشند.
بیش از ۳۰۰۰ واحد اقامتی شامل هتل، هتل آپارتمان، میهمان پذیر، پانسیون و مجتمع اقامتی تفریحی در كشور فعالیت می نمایند كه نزدیك به ۷۰ درصد آن ها برای اقشار متوسط طراحی شده است و آمادگی دارند تا در طول سال و هم ایام نوروز خدمات ویژه ای برای عموم هم میهنان خصوصا فرهنگیان عرضه كنند
جامعه هتلداران ایران در ادامه این بیانیه با نقد مداخله آموزش و پرورش و سایر دستگاه های دولتی در اسكان مسافران و گردشگران كه مغایر با اصل ۴۴ قانون اساسی است، این پرسش ها را مطرح كرده كه «آیا شأن مكان های مقدسی به نام كلاس های درس در مدارس كشور اجازه می دهد به اقامتگاه با حداقل امكانات و بهداشت برای سفر هم میهنان عزیز تبدیل گردد. آیا هر یك از ارگان ها و نهادهای كشور می توانند در مواردی كه خود صلاح می دانند ورود كرده و نسبت به خدمات اقدام نمایند. بهتر نیست هر یك از دستگاه های اجرایی نسبت به انجام وظیفه و تكالیف قانونی خود عمل كرده و به حوزه ی غیرتخصصی ورود پیدا نكنند. آیا مسؤولان محترم وزارت آموزش و پروش اجازه می دهند دستگاه ها و بخش های دیگر به حوزه آموزش دانش آموزان عزیز كشور كه آینده ساز فردای میهنمان هستند، ورود پیدا كرده و كلاس درس دایر كنند؟ »
كلاس های درس در نوروز سال ۹۶ جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون و ۹۶۳ هزار و ۱۷۷ نفر را اسكان دادند كه بنا بر اعلام وزارت آموزش و پرورش یك میلیون و ۸۸۰ هزار نفر آن ها غیرفرهنگی بودند. با این حال هتلداران كه اعلام نمودند در نوروز گذشته با ۱۰ درصد افت اقامت رو به رو شده اند، معتقدند مدارس، خانه های اجاره ای و كمپ ها از مهم ترین عوامل ورشكستگی و ركود بازار آن ها به شمار می آیند.1396/12/09
14:12:26
5.0 / 5
4810
تگهای خبر: خدمات , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲