BonAir
بن ایر

در نامه ای به معاون رئیس جمهور درخواست شد

لطفا به ایران كوچك توجه كنید

لطفا به ایران كوچك توجه كنید

بن ایر: «كتیبه های تمدن باشكوه عیلام، زیگورات چغازنبیل، سازه های آبی شوشتر، آثار شهر باستانی شوش، مقبره یعقوب لیث صفاری در دزفول و پل كهن این شهر نمادهای تمدن ایرانی هستند و در صورت مدیریت درست می توانند منبع ارزشمندی برای ارزآوری و كارآفرینی گسترده و پایدار در كشور باشند.»


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، جمعی از فعالان میراث فرهنگی كشور در نامه ای به علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از او خواستند تا نسبت به وضعیت آثار تاریخی استان خوزستان توجه بیشتری شود.

در این نامه كه نام بیش از ۲۰۰ نفر از فعالان میراث فرهنگی، مدنی و رسانه ای را بعنوان امضاءكننده در پای خود دارد، درخواست شده تا دست كم پنج اقدام مشخص برای رسیدگی بیشتر به آثار تاریخی استان خوزستان صورت گیرد.

در این نامه سرگشاده كه در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار گرفته؛ آمده است؛ «استحضار دارید كه هر روز اتفاق های ناخوشایندی در مورد نابودی و رهاشدگی آثار تاریخی كشور و بخصوص استان خوزستان به وقوع می پیوندد و دلهای دلسوزان این آب و خاك را لبریز اندوه و افسوس می كند.

خوزستان گاهواره تمدن كشور عزیزمان است و حقیقتا همچون ایرانی كوچك، نمونه ای از هر آنچه در ایران بزرگ فرهنگی و تاریخی وجود دارد را در بستر كهن خود جای داده است، اما به قول مسئولان محلی؛ این آثار نه تنها مرمت نمی شوند بلكه نیرو و بودجه لازم برای محافظت از آنها هم وجود ندارد!

كتیبه های تمدن باشكوه عیلام، زیگورات چغازنبیل، سازه های آبی شوشتر، آثار شهر باستانی شوش، مقبره یعقوب لیث صفاری در دزفول و پل كهن این شهر و خیلی از آثار با ارزش دیگر كه نمادهای تمدن ایرانی هستند و در صورت مدیریت درست می تواند منبع ارزشمندی برای ارزآوری و كارآفرینی گسترده و پایدار در كشور باشد.

برادر گرامی! هر اثر تاریخی به سان صفحه ای از كتاب تاریخ تمدن این سرزمین است كه هم اكنون حفاظت از آن بر عهده جنابعالی و سایر همكاران شما در سازمان میراث فرهنگی است و اگر همین امروز در جهت حفظ و ساماندهی این آثار اقدام نشود لطمه های جبران ناپذیری متوجه فرهنگ و هویت ما خواهد شد.

در ادامه، به بعضی از اقدامات فوری كه انجام آن ها در این مقطع زمانی ضروری می نماید، اشاره می شود؛ "مشخص كردن حریم بناها با دیوار یا نرده كشی و تعامل با دیگر دستگاه ها جهت برخورد جدی با متخلفانی كه حریم بناهای تاریخی را رعایت نكرده اند؛ مرمت اضطراری بناهای در حال تخریب، مرمت كتیبه ها و اجرای شیشه محافظ بر روی آنها؛ ارائه آموزش های عمومی درباره ضرورت حفظ و نگهداری آثار تاریخی؛ تقویت بدنه یگان حفاظت میراث فرهنگی و جلب مشاركت بخش خصوصی در مرمت و بهره برداری از آثار به صورتی كه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نظارت مستقیم بر عملكرد آنها داشته باشد."»

رونوشت این نامه مقرر است در اختیار پروانه سلحشوری، عضو محترم كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر مجلس در شورای عالی میراث فرهنگی هم قرار گیرد.

به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، حدود ۱۰ روز قبل، علی رضا ایزدی، مدیر كل سابق میراث فرهنگی استان همدان، جای خسرو نشان، مدیر كل میراث فرهنگی استان خوزستان را گرفت و از ابتدای كار خود در این استان جلساتی را با رسانه ها و مدیران حوزه های مختلف این اداره كل به خصوص تشكل های مردم نهاد و گردشگری برگزار كرد. اما هنوز اظهار نظر مشخصی از جانب ایزدی در مورد وضعیت میراث فرهنگی استان خوزستان منتشر نشده است.

اسامی امضا كنندگان این نامه نزد خبرگزاری ایسنا محفوظ است.
1396/12/13
17:23:28
5.0 / 5
4591
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵