BonAir
بن ایر

روزنامه گاردین دیدن خانه آقازاده ابركوه را پیشنهاد كرد

روزنامه گاردین دیدن خانه آقازاده ابركوه را پیشنهاد كرد

بن ایر: شهر ابركوه و خانه آقازاده بعنوان اولین پیشنهاد از جانب رسانه انگلیسی زبان گاردین برای گردشگران عنوان شد.به گزارش بن ایر به نقل از روابط عمومی صندوق احیای آثار تاریخی ایران، فاز نخست مجموعه های تاریخی خانه ابركوه یزد شامل خانه آقازاده با كاربری رستوران و كافی شاپ، آشپزخانه ای باظرفیت ۲۰۰۰پرس غذا در روز، فضای سرسرای هتل و خانه موسوی با ظرفیت ۱۰ سوئیت و ۲۰ تخت هم اكنون در حال بهره برداری است.
در حال حاضر در این مجموعه ۲۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند كه تا آخر پروژه به ۴۵ نفر خواهند رسید و میزان سرمایه گذاری هزینه شده در فاز یك مرمت، مبلغ ۱۷/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال است.
مجموعه خانه های تاریخی ابركوه یزد، در سال ۱۳۹۴ طی فرآیند مزایده توسط صندوق احیاء به بخش خصوصی واگذار شده و این مجموعه مشتمل بر ۵ خانه تاریخی به نام های خانه آقازاده(پذیرایی)، خانه موسوی(اقامتی)، خانه حسنی دوست(اقامتی)، خانه گبری(فرهنگی) خانه سید علی آقا(اقامتی) و یك آشپزخانه، یك فضای تأسیسات و یك خانه نوساز است.
در میان این مجموعه، در این میان خانه آقازاده با مساحت ۸۰۰ متر نسبت به سایر خانه های مجموعه دارای هیئت ممتاز است و قدمت آن به اواسط دوره قاجار بر میگردد. خانه دارای كلاه فرنگی و تالاری مزین به قطار مقرنسها و گچبریهای زیبا و بادگیری منحصر به فرد و متمایز و حیاطی مصفاست.
برگزاری رویداد های فرهنگی با محوریت عرضه غذاها، آیین ها و رسومات بومی و محلی شهر تاریخی ابركوه در كنار اقداماتی نظیر برپایی كتاب سرای آقازاده در مجموعه خانه های تاریخی ابركوه یزد همچون اقداماتی است كه توسط بهره بردار این مجموعه تا كنون انجام شده است.

1396/12/17
20:30:42
5.0 / 5
4562
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , گردشگران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴