BonAir
بن ایر

بازگشت خاطره انگیزترین صدا به سمنان

بازگشت خاطره انگیزترین صدا به سمنان

بن ایر: سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان اظهار داشت: سوت كارخانه ریسمان ریسی سمنان ساعت ۱۰ هر شب در این شهرطنین انداز می گردد.به گزارش بن ایر به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، محمد جهانشاهی امروز ۹ فروردین ۹۷ اظهار داشت: این سوت تاریخی كه خاطرات زیادی را در میان مردم سمنان زنده می كند، در باغ موزه امیر سمنان نصب شده و صدای آن هر شب طنین انداز می گردد.
او اظهار داشت: قدمت این سوت مربوط به دوران پهلوی اول و هم زمان با راه اندازی كارخانه ریسمان ریسی و نساجی پارس است و پیش ازاین در كارخانه ریسمان ریسی سمنان نصب شده بود.
او با اشاره به این كه این سوت یك شی ء تاریخی است و ازآنجاكه به ثبت ملی هم رسیده دارای ارزش مضاعفی است، اضافه كرد: سوت كارخانه ریسمان ریسی سمنان ارزش معنوی ویژه ای برای مردم منطقه دارد و یك حس نوستالژیك و خاطره انگیز نسبت به آن وجود دارد.
او با اشاره به این كه كارخانه ریسمان ریسی سمنان یكی از اولین كارخانه های منطقه است كه در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی تولید شده، اضافه كرد: در گذشته بیشتر مردم شهر سمنان ساعت های خویش را با سوت این كارخانه تنظیم می كردند و این كارخانه یكی از مهم ترین مراكز اشتغال شهروندان سمنانی و شهرهای هم جوار بوده است.
جهانشاهی اظهار داشت: در زمان فعالیت این كارخانه، روزانه در ساعت های ۶، ۱۴ و ۲۲ سوت كارخانه نواخته می شد و ساعت تغییر و آخر نوبت های كاری از این طریق به كارگران اعلام می شد.
او با بیان این كه در گذشته به علت كوچك بودن شهر و حجم كمتر آلودگی های صوتی، صدای این سوت تا روستاهای پایین شهر هم می رسیده است، اضافه كرد: كارخانه نساجی سمنان در دوره ای، عمده ترین اشتغال بخش صنعت در شهر سمنان را داشته و بعدها به مالكیت شورای اسلامی شهر سمنان درآمده است.
عمارت و باغ امیر سمنان كه با طول مسیر كوتاهی از میدان ارگ در نزدیكی میدان مشاهیر واقع شده، موزه تاریخ شهر سمنان است و اشیای باارزش فرهنگی زیادی در آن جمع آوری شده اند.

1397/01/10
16:25:55
5.0 / 5
4583
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴