BonAir
بن ایر

مهر گزارش می دهد؛

مردم نوروز ۹۷ را چگونه گذراندند؟، استقبال از مقاصد تازه گردشگری

مردم نوروز ۹۷ را چگونه گذراندند؟، استقبال از مقاصد تازه گردشگری

بن ایر: نوروز ۹۷ هم تمام شد و مردم از سفرهای خود برگشتند در این مدت افراد زیادی از موزه ها بازدید كردند و در هتل ها اقامت داشتند و به شهرهایی رفتند كه كمتر شناخته شده بود.خبرگزاری مهر - گروه فرهنگ: سال ۹۷ سالی است كه تعطیلات در آن زیاد است و مردم فرصت سفرهای بیشتری را دارند از تعطیلات آخر هفته گرفته تا تعطیلاتی كه در وسط هفته وجود دارد و می توان آن را به تعطیلات پایانی سال متصل كرد و از آن فرصت برای رفتن به سفر بهره برد. در این شرایط نوروز امسال هم روزهای زیادی را برای آن هایی می خواستند به مدت طولانی سفر كنند، داشت. بعضی از افراد از ۲۴ اسفند ۹۶ كه چهارشنبه بود به سفر رفتند تا ۱۳ فروردین برخی هم چهاردهم و پانزدهم را مرخصی می گیرند تا ۲۳ روز تعطیلات داشته باشند.
امسال هم مانند سال های گذشته استان های مازندران، گیلان، بوشهر، هرمزگان، خراسان رضوی، فارس، خوزستان و اصفهان گردشگران زیادی داشتند و استان های كمتر گردشگرپذیری مانند چهارمحال و بختیاری، همدان، آذربایجان شرقی، كرمان هم جزو استان های پرمسافر بوده اند آنطور كه سازمان میراث فرهنگی اعلام نمود سفرهای نوروزی تا ۱۱ فروردین نسبت به سال قبل با ۲۱ درصد رشد مواجه بوده است و از روز ۲۷ اسفند ۹۶ تا ۱۱ فروردین ۹۷ بیش از ۵۸ میلیون و ۴۳۳ هزار نفر شب اقامت در كشور ثبت شده و در این مدت ۹۰میلیون و ۲۳۰هزار و ۳۲۰ بازدید از جاذبه های گردشگری كشور با رشد ۳۲ درصدی نسبت به سال قبل ثبت شده است.
هتل ها با افزایش میزان اقامت مواجه شدند
هتلداران در نوروز ۹۷ با استقبال خوبی از جانب مردم مواجه گشتند و در بیشتر استان ها هتل ها حدودا پر بود شاید به این علت كه بعضی از استان ها تخفیف داده بودند و همه آن ها تصمیم گرفتند كه افزایش نرخ در تعطیلات عید نداشته باشند. در این باره جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران اظهار داشت: امسال بیش از ۷۰ درصد استان های كشور با افزایش اقامت نوروزی در هتل ها مواجه بودند این آمار نسبت به سال قبل ۳۰ درصد رشد داشت.
آنطور كه حمزه زاده گفته؛ بیشترین اقامت در هتل ها مربوط به استان های گیلان و اردبیل بوده است و آمار اقامت در هتل های استان های هرمزگان، قم، كرمانشاه و خوزستان هم با كاهش رو به رو شده است.
هتلداران همیشه از اینكه مسافران به جای هتل به مدارس برای اقامت می روند ناراضی بودند چون چند سالی است كه علاوه بر مراكز اقامتی در روزهای عید مدارس هم اقدام به پذیرش مسافر می كنند اما اواخر سال ۹۶ در نشستی با ستاد خدمات سفر اعضای این ستاد گفتند كه در مدارس، غیر فرهنگیان پذیرش نشوند و وزارت آموزش و پرورش هم قبول كرد اما در نهایت گفته شد كه استانداران در این زمینه تصمیم بگیرند تا هتل ها هم از وجود مدارسی كه برای اقامت تجهیز می شوند، متضرر نشوند. بعد از آن در انتها تعطیلات، علی الهیار تركمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت كه مراكز آموزشی رفاهی وزارت آموزش و پرورش، تا آخر دوازدهم فروردین ماه ۱۳۹۷ توانسته اند تعداد ۹۷۱ هزار و ۱۸۹ خانوار را در قالب سه میلیون و ۴۹۶ هزار و ۲۷۹ نفر و پوشش ۹ میلیون و ۳۵۴ هزار و ۳۲ نفر روز، خدمات رفاهی و اسكان مسافرین را ساماندهی كند.
اما در این خبر نیامد كه دقیقا چه تعداد افراد فقط در مدارس اسكان داده شدند، تركمن در این خبرتنها اعلام نمود كه تا آخر روز دوازدهم فروردین ماه ۹۷، تعداد مسافران فرهنگی از مرز ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر گذشت.
بررسی سفرهای خارجی مردم در نوروز
نوروز امسال اما سفرهای خارجی كمتر از سالهای گذشته بود. گرانی نرخ ارز و محدودیت در خرید ارز سبب شد تا بعضی از افراد از سفر به خارج از كشور انصراف دهند. نرخ تورهای خارجی باآنكه در ایام پیش از سال افزایش زیادی داشت و حتی شركت های هواپیمایی داخلی و خارجی تا جایی كه می توانستند این نرخ ها را افزایش دادند اما در دور دوم سفرهای نوروزی این نرخ ها افت كرد. این مورد را حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران هم تایید كرد و اظهار داشت: قیمت تورهای خارجی كه تا ۲۰ روز مانده به آغاز تعطیلات نوروز، چند برابر شده بود، به شدت كاهش پیدا كرد و در بعضی مسیرها به كمتر از نصف قیمت رسید.

رفیعی همینطور گفته است كه بیشتر پروازها نوروز امسال صندلی خالی داشتند یا در بعضی مسیرها كنسل شدند، بیشتر تورهای خارجی بخصوص در مسیرهای دور و غرب اروپا كمتر فروش رفتند و در هفته دوم تعطیلات فروش بلیت قطار از حالت فوق العاده خارج شد.
سالی كه بر پشتیبانی از كالای ایرانی تاكید شد
سال ۹۷ از جانب مقام معظم رهبری سال پشتیبانی از كالای ایرانی نامگذاری شد و هر یك از دستگاه های كشور موظف شدند كه در این راستا فعالیت كنند.
علی اصغر مونسان در جهت تحقق شعار «حمایت از كالای ایرانی» اضافه كرد: طرح تجاری سازی صنایع دستی را كه در سال ۹۶ شروع كردیم در سال ۹۷ ادامه خواهیم داد. در این طرح كمك می نماییم كه در بخش صنایع دستی بازاریابی تولید شود تا فروش و صادرات افزایش یابد. در طرح تجاری سازی تلاش می گردد گروه های طراح به استادكاران اضافه شوند و طرح ها مطابق سلیقه روز مشتریان باشد، به علاوه برندسازی و كاهش قیمت تمام شده هم دو بخش مهم تجاری سازی در این حوزه هستند.

مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم در روزهای عید از اهدای جوایز ویژه سفر به خریداران كالاهای ایرانی اطلاع داد و اظهار داشت: «از ابتدای اردیبهشت ماه با همكاری جامعه هتلداران ایران، خریداران كالاهای ایرانی می توانند با ثبت كد كالای خریداری شده در سامانه های ۰۹۶۲۹.ir و visitiran.ir برنده سفر مجانی به استان های مختلف كشور شوند. « گفته مونسان درحالی بود كه سامانه ۰۹۶۲۹ به درستی كار نمی كرد و مردم نمی توانستند شكایت و یا كالای خویش را ثبت كنند.
در ایام نوروز مسئولان در رابطه با حوزه گردشگری از اماكن در رابطه با خدمات سفر بازدید می كردند همچون محمد محب خدایی رئیس ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر و معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی كه به استان های مختلف كشور سفر كرد در این بازدیدها از نوروزگاه ها و ایستگاه های سیار خدمات سفر و سیاه چادرهای احداث شده در مسیرهای تهران ـ مازندران در شهرستان فیروزكوه بازدید كرد و اظهار داشت: بیش از ۳هزار مسافر نوروزی به مقصد شمال كشور در فیروزكوه اسكان یافته اند.
فیروزكوه یكی از مسیرهای پرتردد بود كه در این بازدید سرهنگ حجت الله پورنجفی جانشین فرمانده انتظامی فیروزكوه هم با بیان اینكه امسال تعداد تصادفات جاده ای در مسیر فیروزكوه كاهش داشت اظهار داشت: ترافیك جاده ای هم كاهش یافته بود و تنها در یك روز از نوروز كه تونل كندوان بسته شد ترافیك جاده ای در مسیر شمال بوجود آمد.
كاخ موزه های تهران پر از توریست بود
همه بناهای تاریخی در روزهای نوروز با آمار بازدیدكنندگان زیادی مواجه بود حتی تهران هم از این قاعده مستثنی نبود و با وجود اینكه تهرانی های زیادی به سفر رفته بودند اما كاخ موزه های تهران پر از بازدیدكننده بود. به نحوی كه كاخ نیاوران در روز چهارم عید اعلام نمود كه با ورود ۸ هزار و ۱۴۲ توریست به مجموعه نیاوران در روز سوم فروردین ماه سال جاری و ثبت ۲۸ هزار و ۳۱۸ نفر- بازدید از موزه های این مجموعه، ركورد بازدیدهای نوروزی این مجموعه طی ۴ روز نخست سال جاری شكست و شاهد افزایش ۲۰ درصدی آمار بازدید از موزه های این مجموعه نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل بوده ایم. مجموعه نیاوران در نخستین روز سال دارای ۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر-بازدید، در روز دوم ۲۴ هزار و ۸۶۴ نفر-بازدید و در روز چهارم ۲۸ هزار و ۳۱۹ نفر-بازدید بوده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی هم از این موزه بازدید كرد و دستور داد كه ساعت كاری كاخ موزه های تهران تا آخر نوروز تا ساعت ۲۱ افزایش پیدا كند. این افزایش ساعت به علت استقبال بازدیدكنندگان بود.
علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همینطور در روزهای نوروز اعلام نمود كه در توافق با جامعه هتلداران ایران نوروزبانان بی نوروز كه همراه با اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر به خدمت رسانی به گردشگران نوروزی مشغول بودند می توانند از روز سه شنبه ۲۱ فروردین تا روز یكشنبه ۲۶ فروردین جاری از تخفیف ۸۰درصدی هتل ها در سراسر كشور بهره مند شوند. چون این افراد در روزهای نوروز در كنار خانواده های خود نبوده اند و مشغول خدمت رسانی بودند.

دراین باره جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران اظهار داشت كه از تاریخ ۲۱ فروردین تا ۲۸ فروردین ماه به كسانی كه در طول ایام نوروز خدمت كرده اند و نتوانسته اند از فرصت تعطیلات استفاده كنند و سازمان میراث فرهنگی به آن ها نوروز بانان بی نوروز می گوید تخفیف ۸۰ درصد برای اقامت در هتل ها داده خواهد شد. منتها لزوما نه همه هتل ها بلكه هتل هایی كه اسامی آن ها به سازمان میراث فرهنگی اعلام خواهد شد.
موزه ملی ایران هم از حضور گردشگران خالی نبود. این موزه به واسطه اینكه نمایشگاه موزه لوور در آن برگزار شده بود، افراد زیادی برای ماندن در صف بازدید از این نمایشگاه حضور داشتند در این میان شخصیت ها و افراد مشهور دیگر هم به همراه مردم از این موزه و نمایشگاه آن بازدید كردند این نمایشگاه آمار بازدیدكنندگان از نمایشگاه های موزه ملی را شكست.
در ایام نوروز همینطور ساعت كاری موزه ها هم در روز ۵ فروردین افزایش یافت و بعضی از موزه ها تا ساعت ۲۳ باز بودند این طرح با عنوان شبی با موزه ها اجرا شد. بعضی از موزه ها هم در این ساعت مجانی بودند.
نوروز ۹۷ هم تمام شد و مردم از سفرهای خود برگشتند اما اكنون زمان آن رسیده تا سفرهای نوروزی مورد بررسی قرار گیرد تا ضعف ها و نقاط قوت آن برای مسئولان در رابطه با گردشگری مشخص شود.

1397/01/15
16:15:31
5.0 / 5
5087
تگهای خبر: توریست , خدمات , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵