BonAir
بن ایر

چطور با كمترین هزینه به جذاب ترین نقاط ایران سفر كنیم؟

چطور با كمترین هزینه به جذاب ترین نقاط ایران سفر كنیم؟

بن ایر: اگر اهل سفر هستید و دغدغه تماشای جذابیت های بكر ایران را دارید و می خواهید با كمترین هزینه، سفری خوش را تجربه كنید؛ حتما این مطلب را بخوانید.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، ایرانیان اهل سفرند و شاید مهم ترین دغدغه آنها هزینه های سفر باشد.به عبارتی سفر ارزان قیمت، دغدغه مهمی برای توریست ایرانی است. با وجود اینكه در خیلی از شهرهای بزرگ هتل های متعددی برای اقامت مسافران تولید شده، اما گرانی هتل ها سبب شده كه مسافران زیادی از اقامت در آن ها صرف نظر كنند. از طرفی جاذبه های گردشگری بسیاری هم وجود دارد كه هتل ها هنوز به آنجا راه نیافته اند. درواقع مهم ترین دغدغه مسافران ایرانی در تصمیم به سفر، انتخاب محل اقامت كم هزینه و باكیفیت و سفر به نقاط غیرتكراری است.
پیش از اینكه راهكارهای سفر كم هزینه را با هم مرور نماییم بد نیست نگاهی داشته باشیم به انواع و اقسام سفر. اگر سبك مسافرت هایتان تكراری شده، سفارش می نماییم مدلهای متفاوت تر را هم تجربه كنید.
سفر ماجراجویانه
همیشه تعدادی از ماجراجویان هستند كه به دنبال كارهای هیجان انگیزند. سفر با این افراد ساده نیست، اما جذابیت های زیادی دارد. پیش از هر چیز بایستی ریسك پذیری و تحرك بالایی داشته باشید. گردشگرِ ماجراجو سر از بالای كوه ها و كویرها و اعماق دریاها در می آورد؛ گاهی هم روی صخره هاست و یا در حال پرواز با پالاگلایدر و یا در حال سقوط با بانجی جامپینگ است. سفر ماجراجویانه برای دور زدن روزمرگی اكیدا سفارش می گردد. گروه های دوستی، زوج های جوان، و خانواده های پرانرژی می توانند این نوع سفر را تجربه كنند.
سفرهای فرهنگی
گردشگر فرهنگی تاریخچه ی یك منطقه، شیوه ی زندگی افرادِ آن جغرافیا و سنت ها و جشن ها را بازدید می كند. اگر این گردشگری به یك شهر محدود شود بازدید از موزه ها، مكان های فرهنگی و هنری آن شهر را شامل می گردد. همینطور گردشگری فرهنگی یك مدلِ پاپ هم دارد كه شامل مشاهده ی آثار ادبی، سریال تلویزیون و سینما می گردد. با انتخاب یك سفر فرهنگی خوب به اندازه خواندن چند كتاب، دانش و اطلاعات جدید كسب می كنید.
سفرهای خوشمزه
اگر رستوران گردی یكی از تفریحات شماست، سفارش می نماییم این نوع از سفر را هم تجربه كنید. خبر خوب این است كه گردشگرهای خوش ذوقِ فرهنگی با تجربه كردن غذاهای محلی و سنتیِ یك منطقه خاص، گردشگری غذایی را پایه گذاری كردند. هرچند كه غذا خوردن در طولِ دیگر سفرها امری طبیعی است اما گردشگری غذایی صرفاً به علت تجربه ی فرهنگ آشپزیِ آن منطقه برگزار می گردد.
تلخ مثل اسپرسو
این نوع گردشگری كه به گردشگری تلخ هم معروف است به بازدید از جاذبه هایی كه فدای یك فاجعه ی تاریخی شده می پردازد؛ مواردی همچون جنگ، زلزله، آتشفشان و... یكی از دلایل گردشگری تلخ، ذهن كنجكاو مسافری است كه چیزی فراتر از یك محیط معمولی را انتظار دارد.
سفرهای آرامبخش
بعضی سفرها هم مثل مُسَكِن هستند. مناطقی وجود دارند پُر از آرامش و سكوت. این ها به تدریج تبدیل به مناطقی شده اند كه مورد استفاده درمان های پزشكی قرار می گیرند به صورتی كه جایگزین درمان های روانپزشكی هستند. بعضی وقت ها خوب است با نیت آرامش و سلامتی سفر نماییم.
مسئله هزینه اقامت
درست است كه تجربه انواع سفرهایی كه مرور كردیم وسوسه انگیز است اما فراموش نكرده ایم كه كماكان مهم ترین دغدغه مسافر، هزینه های سفر است. معمولا بیشترین بخش هزینه سفر مربوط به هزینه های اقامت است. صرف نظر از اینكه در خیلی از مناطق بكر گردشگری هنوز هتل های كافی برای اقامت مسافران وجود ندارد، هزینه های رزرو هتل به قدری بالاست كه خیلی از مسافران را از سفر منصرف می كند. در این شرایط اجاره «اقامتگاه های محلی» راه حلی است كه خیلی از گردشگران به سراغ آن رفته اند.
اقامتگاه های محلی معمولا به منظور اسكان موقت مسافران در طبیعت، روستاها، مناطق كوهستانی و كویری استفاده می شوند. مهمترین خصوصیت استفاده از این نوع اقامتگاه، كاهش هزینه سفر، جذابیت همسفری و هم سفره شدن با بومیان، و كمك به اقتصاد محلی جامعه است.
با وجودی كه اقامتگاه محلی راه حل مناسبی برای كاهش هزینه اقامت به حساب می آید اما چالش های خاص خویش را هم به همراه دارد.
یك راه حل خوب!
استفاده از اقامتگاه های بومی مشكلاتی هم دارد:
* توریست از كیفیت اقامتگاه مطمئن نیست. مجبور است با رجوع به خانه های متعدد، گزینه مناسب خویش را پیدا كند. این مشكل وقتی بیشتر می گردد كه بدون خودروی شخصی سفر كرده باشد.
* مسافر از منصفانه بودن هزینه خانه مطمئن نیست. گاها ممكن است بعد از اجاره احساس نارضایتی داشته باشد. همینطور به علت حضور واسطه ها در فرایند اجاره، امنیت، استاندارد بودن و ایمنی خانه ها مبهم است.
برای حل مشكل، طرح «خانه مسافر» اقامتگاه های بومی برای مسافران ساماندهی شده است. در این طرح خانه های محلی و اقامتگاه های بومی كه مجوز سازمان گردشگری را دارند از نظر امنیت، استانداردهای متداول و ایمنی، مورد تایید هستند. خانه های مورد تایید طرح «خانه مسافر» دارای بیمه نامه حوادث و بیمه نامه مسئولیت مدنی برای مسافران است.
اما سئوال مهم این است:
* اقامتگاه محلی مناسب و مورد نظرمان را از كجا پیدا كنیم؟
* چطور پیش از سفر محل اقامت را انتخاب و رزرو نماییم تا مجبور نباشیم حضوری به دنبال خانه بگردیم؟
* چگونه اقامتگاه را متناسب با بودجه سفرمان انتخاب كنیم؟
آنلاین ببینید و رزرو كنید
همین الان، سایت های خوبی برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین فعال می باشند كه می توانید از آن ها برای انتخاب و رزرو اقامتگاه استفاده كنید. هر كدام از این سایت ها مزایا و معایبی دارند. اغلب این وب سایت ها تنها محدود به یك منطقه جغرافیایی خاص هستند. اما وب سایت وادیرو بعنوان یك نمونه خوب حدودا تمام مناطق گردشگری كشور را پوشش می دهد.
این سایت بزرگ ترین مرجع اقامتگاه كشور با بیش از ۶۰۰۰ واحد اقامتی در مناطق و شهرهای مختلف می باشد. مزیت مهم وادیرو همكاری با سازمان گردشگری و طرح «خانه مسافر» است. ازاین رو می توانید با خیال راحت مقصد سفر خویش را در این سایت جستجو كنید و مطمئن باشید كه اقامتگاه مورد نظرتان را پیدا خواهید كرد.
این سایت با شعارِ خوش سفری تلاش می كند تا با عرضه اطلاعات دقیق برای انواع مدلهای گردشگری و تامین اقامتگاه در مناطق مختلف كشور، فضای كشف و تجربه را برای گردشگران مهیا كند.
اگر برای فرار از روزمرگی، استراحت ذهنی و تولید ذهنِ خلاق تر آماده اید؛ اقامتگاه های محلی امكان این تجربه را با هزینه كم برای شما فراهم می كنند.

1397/01/29
22:52:51
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: توریست , سفر , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱