BonAir
بن ایر

تقدیری برای ثبت جهانی چوگان با چهار ماه تاخیر

تقدیری برای ثبت جهانی چوگان با چهار ماه تاخیر

بن ایر: حدود چهار ماه پس از ثبت جهانی بازی چوگان توسط میراث فرهنگی در لیست میراث ناملموس یونسكو، هیات رییسه فدراسیون چوگان و وزیر وزرش و جوانان در نامه های جداگانه ای از تلاش های مرتضی رضوانفر، عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مسوول تهیه پرونده چوگان برای ثبت جهانی ورزش چوگان قدردانی كردند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در نامه ی مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان برای ثبت جهانی بازی چوگان، با پرونده ی «چوگان بازی سوار بر اسب همراه با روایتگری و موسیقی» آمده است: «چوگان گوهر گرانبهائی است كه آراسته به تمام جواهرات ادبی، هنری و جلوه های انسانیت بوده و از هرگونه منش غیرانسانی پیراسته است. گوهری كه پیشینیان مان آن را جسته و علاقمندان به مام وطن به نیكویی تمام آن را سفته اند.

كهن دیارمان ایران، همیشه قدردان زحمات و تلاشهای بی دریغ تمام كسانی است كه تمام توان خویش را صرف پویایی ارزشهای والای آن نموده و بی ادعا خدمات ارزشمندی برای این مرز و بوم انجام داده اند.»

در دوازدهمین نشست كمیته بین دول یونسكو برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس كه در كره جنوبی برگزار گردید «چوگان بازی سوار بر اسب همراه با روایتگری و موسیقی» در لیست میراث ناملموس جهانی به ثبت رسید.

مرتضی رضوانفر بعد از ثبت جهانی این میراث ناملموس ایران، تهیه آن را دارای مراحل خیلی سخت و پیچیده دانسته و یكی از بزرگترین مشكلات كار را تعدد و گستردگی عناصر مربوط به چوگان در وجوه مختلف زندگی و فضای كشور دانست.

مسئول ثبت جهانی چوگان همینطور اظهار داشت: در پرونده چوگان به تفاوت ها در اجرا، آموزش و ترویج اعم از بخش بازی چوگان و حوزه موسیقی و روایتگری توجه شد تا جامعیت پیدا كند و گستره چوگان در ادبیات، هنرهای سنتی، اساطیر، هویت جمعی و غیره با بیان تفاوت ها و جلوه های مختلف در كشور مستند و ارائه شد.
1397/01/31
21:15:23
5.0 / 5
4986
تگهای خبر: فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵