BonAir
بن ایر

آژانسهای مسافرتی ایران از موج جدید سایتهای آنلاین باز ماندند

آژانسهای مسافرتی ایران از موج جدید سایتهای آنلاین باز ماندند

بن ایر: مدتی است كه گردشگران ایرانی كمتر به آژانسهای مسافرتی برای رزرو بلیت هواپیما و یا هتل رجوع می كنند به نظر می رسد كاركرد فعلی و سنتی دفاتر مسافرتی در ایران چند سالی بیشتر دوام ندارد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، تب سفر كردن، ایرانگردی و بعد از آن جهانگردی در بین نسل جوان ایرانی شیوع پیدا كرده است نسلی كه با نرم افزارها و سخت افزارهای جدید آشناست و از آنها برای بالابردن كیفیت سفر و به دست آوردن اطلاعات استفاده زیادی می كند. الان دیگر همه یك گوشی موبایل در دست دارند كه كار ترجمه، گرفتن عكس، آنلاین كردن تصویر، وصل شدن به سایت های رزرو هتل و بلیت هواپیما و نقشه راه را برایشان انجام می دهند.
برخی از سایت های اینترنتی هم به كمك آنها آمده تا بتوانند به صورت آنلاین فهرست بلند بالایی از بلیت های هواپیمایی را به كاربر ارائه نمایند تا هر زمان كاربر نیاز داشت در هر ساعت از شبانه روز هر تعداد كه نیاز دارد به سرچ بهترین نرخ و تاریخ بلیت هواپیما بپردازد.
اپلیكیشن صبور در مقابل كارمندان بی حوصله
اكنون اگر قرار باشد كه به آژانس مسافرتی برای دریافت چنین خدماتی رجوع شود باید یك یا نهایت دو تاریخ برای چك كردن بلیت هواپیما به كاركنان آژانس سفارش داد تا او بتواند به سیستم وصل شده و در نهایت یك نرخ را اعلام نماید در آخر هم اگر تعداد سفارش ها زیاد باشد با برخورد ناشی از بی حوصلگی كاركنان آژانس مواجه می شوید درحالی كه با رجوع به این سایت ها محدودیتی برای چك كردن زمان و تاریخ و قیمت وجود ندارد.
تهیه بلیت اتوبوس و قطار و حتی رزرو هتل هم به همین صورت است كاركنان دفاتر مسافرتی تا حدی از نیاز یك مسافر را با صبوری رفع می كنند. در نهایت آژانسهایی كه خیلی فعال تر هستند به فروش تور می پردازند تورهای گردشگری داخلی و یا خارجی كه بازهم یك كاربر اینترنتی می تواند آنها را به بهترین شكل دریافت كند.

چند سالی است كه بعضی از جوانان فعال در حوزه استارت آپ و یا آشنا با سایت های اینترنتی این بخش از فعالیت آژانسها را به صورت آنلاین در اختیار كاربران قرار می دهند و نیاز رجوع حضوری مسافران به دفاتر را كمتر كرده اند بنابراین است كه اكنون خیلی از دفاتر مسافرتی در ایران رجوع كننده ندارند چون تعداد زیادی از آنها تنها به عرضه بلیت هواپیما و قطار و اتوبوس می پرداخته اند و در نهایت یك اتاق را در هتلی رزرو می كرده اند. این رویه حداقل ۶۰ سال است كه در ایران ادامه دارد.
هنوز می توان دفاتر مسافرتی را دید كه به صورتی سنتی معمولا از بانوان دعوت به كار می كنند تا بعنوان اپراتور بلیت بفروشند و در ازای آن یا حقوق ثابت بگیرند و یا پورسانت. اغلب این دفاتر مسافرتی خالی از مشتری هستند و كاركنان بی حوصله از ساعت نه بامداد تا ۵ پس از ظهر كار می كنند و بعد از آن جوابگوی هیچ تلفنی نیستند.
اما این مشكلات با حضور اپلیكیشن ها و یا سایت های اینترنتی رفع شده است. كاربر حتی نیمه شب هم می تواند بلیت و اتاق رزرو كند و یا آن را كنسل كرده و پولش را استرداد كند. كسی به او خرده نمی گیرد كه چرا میزان سفارش ها و تغییر تاریخ ها زیاد است. محدودیت زمانی ندارد و از همه مهمتر به اطلاعات زیادی همچون ساعت رزرو، تصویر اتاق، انتخاب صندلی قطار و اتوبوس و... دسترسی دارد.
حرفه ای تر شدن آژانسهای مسافرتی در كشورهای دیگر
راهنمایی درباره جاذبه های گردشگری مقصد هم به وفور در فضای اینترنت قابل دسترسی است و حتی اكنون در ایران سایت هایی آنلاین هستند كه مسافران تجربه سفرهایشان را به اشتراك می گذارند و یا سفرنامه می نویسند. تنها ممكن است خدماتی كه دفاتر به مسافران می دهند در حد برگزاری یك تور با همه امكانات باشد دفاتر مسافرتی در كشورهای دیگر به شكلی كه دفاتر در ایران كار می كنند نیست آنها سالهاست كه رویه را تغییر داده اند و تنها برای مواردی كه افراد از عهده اش برنمی آیند خدمات می دهند بعنوان مثال در فرانسه و یا اسپانیا دفاتر مسافرتی به اجرای تور و سفرهای گروهی و یا شركتی می پردازند و اگر خدمات گسترده ای نیاز باشد آنها این كار را انجام می دهند. چون حجم سفرهای اینترنتی به خصوص در بین نسل جوان بسیار زیاد شده است و دیگر كسی به آژانس بری خرید یك خدمت معمولی رجوع نمی كند.
انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران بعنوان قدیمی ترین انجمن كه دفاتر مسافرتی زیادی را تحت پوشش خود دارد می خواهد تا روز هشتم اردیبهشت ماه شصت سالگی خویش را جشن بگیرد شاید می بایست در این برنامه و همایش كه در آن دفاتر مسافرتی زیادی حضور دارند به این نكته توجه گردد كه باید دفاتر رویه سنتی خویش را تغییر دهند كه اگر این كار را انجام ندهند در موج جدید غرق خواهند شد و كاركرد فعلی خویش را از دست می دهند همچنان كه پیش از این آژانسهای كرایه اتومبیل از این ورطه جاماندند و وقتی جوانان به میان آمده و كرایه اتومبیل را با اپلیكیشن های جدید برای سفرهای درون شهری آسان كردند و مسافران دیگر به آنها رجوع نكردند تازه به یادشان آمد كه سالها پیش باید خویش را به روز می كردند.
حالا هم فن آوری های جدید به مقابله با آژانسهای مسافرتی آمده است كه تا روزهای آینده بازار كار را از دست آژانسهای مسافرتی سنتی می گیرد آن موقع است كه این دفاتر به خودی خود از دور خارج می شوند. پس تا دیر نشده باید تدبیری برای كاركرد سنتی آژانسهای سفر اندیشید.

1397/02/10
14:48:11
5.0 / 5
4538
تگهای خبر: خدمات , سفر , سنتی , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳