BonAir
بن ایر

هیاهوی آردبیزگردانی در كوچه های قدیمی بندرعباسبعلاوهفیلم

هیاهوی آردبیزگردانی در كوچه های قدیمی بندرعباسبعلاوهفیلم

بن ایر: آردبیزگردانی (در زبان محلی به آن ˮهارگیس گردونˮ، ˮهارگیز گردونˮ، ˮآرگیز گردونˮ و ˮحك لیلیˮ هم می گویند) از سنت ها و آیین های قدیم استان هرمزگان است كه سالیان متمادی بین مردم این خطه رواج داشته و دارد. سه روز مانده به نیمه شعبان مردم خویش را برای این مراسم آماده می كنند. مراسم آردبیز گردانی از روز سیزدهم ماه شعبان شروع و در شب پانزدهم و هم زمان با میلاد امام زمان (عج) تمام می شود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در اجرای این مراسم شماری از ساكنین محله های قدیمی مخصوصاً كودكان پس از نماز مغرب و عشا با در دست داشتن آردبیز (الك) به درب خانه همسایه ها رفته و اشعاری به مناسبت میلاد حضرت مهدی(عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت می خوانند و با گفتن جمله "هارگیز گردون ما هادین" (آردبیز گردان ما رابدهید) با نذورات و انواع شیرینی ها پذیرایی می شوند.
افراد گروه در شعرهای خود همراه با آواز به همسایه ها سفارش می كنند كه چنانچه با كسی قهر و كینه ای به دل دارید الآن موقع آشتی و صلح و همینطور دیدوبازدید و سركشی به خویشاوندان بوده و باید به فكر یتیمان، نیازمندان و محرومین محله باشیم؛ افراد محل هم با دادن قند، حلوا، شیرینی و حتی پول نقد و تنقلات دیگر از گروه های آردبیزگردان استقبال می كنند.


مردم بندرعباس و دیگر شهرهای هرمزگان در این روز با آذین بندی محلات و بازار و حتی سردر خانه ها و توزیع شربت و شیرینی این روز را به همدیگر تبریك گفته و اكثراً جشن های عقدكنان، عروسی، خواستگاری، حنابندان، ختنه سوران و حتی پختن نذری كه اغلب شله زرد و آش است به همین مناسبت برگزار می گردد.
همچنین اگر فرد و یا خانواده ای سیاه پوش و عزادار عزیزی باشد، رخت عزا را از تن بیرون آورده و در مراسم شله خوانی (مولودی) كه در مساجد و منبرهای محل برگزار می شود، شركت می كنند؛ شركت كنندگان نذری را جهت تبرك و شفای بیماران استفاده می نمایند و به دیدار بزرگان فامیل و عیادت بیماران رفته و خویش را برای مهمانی ماه مبارك رمضان آماده می كنند. این مراسم در كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس هم برگزار شده و بین شیعیان و اهل سنت از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.
ثبت آئین معنوی آردبیزگردانی در لیست آثار ملی
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در این خصوص اظهار داشت: آئین سنتی آردبیزگردانی هر سال در شب نیمه شعبان پس از نماز مغرب و عشاء در محله های بندرعباس برگزار می گردد و تا نیمه های شب ادامه دارد، این مراسم به معنای این است كه در شب نیمه شعبان كینه ها در الك ریخته و دل ها جلا داده می گردد و مردم این استان چند روز پیش از میلاد قائم آل محمد با تهیه مقداری نخود، كشمش، حلوا، شیرینی، خرما، شكلات، قند و پول نقد منتظر گروه های آردبیز گردان می مانند.


اشكان مختاری اضافه كرد: آردبیز گردانان كه بیشتر آنان كودكان و نوجوانان هستند، در گروه های 5 تا 10 نفره به در خانه ها می روند و با خواندن شعرهایی در ستایش خدا و مدح حضرت مهدی (عج) هدیه می گیرند و این هدیه را متبرك می دانند.
وی با اشاره به اینكه اهل سنت هم با هدیه دادن شیرینی و شكلات به گروه های آردبیزگردان در این جشن سهیم می شوند، خاطرنشان كرد: آئین معنوی آردبیزگردانی چهار سال پیش با شماره 1027 در لیست آثار ملی به ثبت رسید.
این مقام مسئول در انتها تصریح كرد: مراسم آردبیزگردانی در بیشتر مناطق استان ازجمله محلات قدیمی بندرعباس، میناب، بندركنگ، بندرلنگه و بنادر و جزایر هرمزگان برگزار می گردد.
با ثبت این مراسم به دنبال حفظ و نشر آن ها بودیم
دبیر مجموعه خامس آل عباس هم در این زمینه در گفت وگو با ایسنا، ابراز كرد: با ثبت این مراسم به دنبال حفظ و نشر آن ها بودیم چراكه در غیر این صورت تا چند سال دیگر مانند خیلی از آیین های سنتی دیگر استان به دست فراموشی سپرده شده و از بین می رفت.
هادی عرب آردبیزگردانی را یك آیین معنوی و مذهبی دانست كه نشان از اعتقاد و ایمان مردم این خطه دارد كه به این طریق جشن نیمه شعبان را به همه اطلاع رسانی می كردند، اضافه كرد: بندرعباس و دیگر شهرهای هرمزگان در این روز با آذین بندی محلات، بازار و حتی سردر خانه ها و توزیع شربت و شیرینی این روز را به همدیگر تبریك می گفتند.


آردبیزگردانی قدمتی 400 ساله و شاید بیشتر دارد
مسئول هیئت امنای مسجد صاحب الزمان محله پشت شهر هم در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه این مراسم در بیشتر شهرهای استان هرمزگان بندرلنگه و كنگ، میناب، جزایر قشم و هرمز و محلات قدیمی بندرعباس برگزار می شود، تصریح كرد: پسرعموی پدربزرگم، 125 ساله بود كه تعریف می كرد در زمان احمدشاه جوان بودم و از اجداد خودم شنیدم كه این رسم و رسوم از آن زمان هم در محله پشت شهر و سایر محله های قدیمی بندرعباس رواج داشته و قدمتی بالای 400 سال و شاید بیشتر دارد.
عبداللطیف ضیایی با اشاره به اینكه مردم دو شب پیش از میلاد امام زمان (عج) به پیشواز رفته و در شب میلاد این مراسم به اوج خود می رسد، عنوان كرد: از سیزدهم تا پانزدهم ماه شعبان مردم خصوصاً كودكان آردبیز یا الكی درست گرفته و به درب خانه ها می روند.
دل های خویش را از كینه ها الك كرده و با دلی صاف به پیشواز نیمه شعبان می رویم
مسئول قرارگاه تحول محله پشت شهر و حسین آباد با اشاره به اینكه رسم آردبیزگردانی نشانگر پایبندی مردم هرمزگان به اعتقادات و سنت هایشان است، اضافه كرد: خانواده های هرمزگانی این رسم را ترویج دادند تا به جوانان و نوجوانان بفهمانند كه نه تنها مسلمانان بلكه تمام بشریت منتظر قائم هستند.
ضیایی ادامه داد: الك به دلیل سوراخ های ریزی كه دارد وقتی می خواهند با آن آرد را صاف كنند یا در گویش محلی بگیچند، می توان به وسیله آشغال ها و سنگ و كلوخ ها را از آرد جدا كنند و آردبیزگردانی حاوی این پیام است كه باید دل های خویش را الك و از كثافات و كینه ها صاف نماییم و با دلی صاف، طاهر و پاك به پیشواز نیمه شعبان برویم.
وی در انتها افزود: انشالله روزی خواهد رسید كه امام و مولایمان از پشت پرده خواهد آمد و تمام بشریت را از ظلم و جور نجات خواهد داد.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، آیین و مراسم سنتی آردبیزگردانی متعلق به استان هرمزگان بوده و در لیست معنوی كشور به ثبت رسید است.
گزارش از «لیدا رضائی»، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج فارس
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آن را از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/02/14
14:20:53
5.0 / 5
4628
تگهای خبر: سنتی , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱