BonAir
بن ایر

زلزله یاسوج، شكاف های پاتاوه را بیشتر كرد

زلزله یاسوج، شكاف های پاتاوه را بیشتر كرد

بن ایر: معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كهكیلویه و بویراحمد اظهار داشت: بر مبنای اخرین بررسی ها، در دو زلزله گذشته در شهرستان های ˮیاسوجˮ و ˮدناˮ؛ پل تاریخی ˮپاتاوهˮ بیشترین صدمه ها را دیده است.به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، دو زلزله یكی با شدت ۵.۲ ریشتر در روز ۱۲ اردیبهشت و زلزله ای دیگر با ۴.۸ ریشتر صبح دوشنبه ۱۷ اردیبهشت، دو شهرستان "دنا" و "یاسوج" را لرزاند كه این مناطق بیشتر محوطه های تاریخی را در دل خود پنهان كرده اند تا بناهای تاریخی و در این میان پل تاریخی "پاتاوه" بیشترین صدمه را دید.

مسعود شفیعی، معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مورد صدمه های وارد شده به بناهای تاریخی قرار گرفته در این دو شهرستان به دنبال بروز این دو زلزله به فاصله ی یك هفته، به ایسنا اظهار داشت: این دو شهرستان دارای محوطه های تاریخی زیادی هستند، ازاین رو كمتر بنا یا خانه ی تاریخی در این مناطق وجود دارد كه در معرض لرزش های زلزله، دچار صدمه شده باشند.

وی با بیان این كه پل تاریخی "پاتاوه" در شهرستان "دنا" شاخص ترین اثر تاریخی در این دو شهرستان است، اضافه كرد: پل تاریخی "پاتاوه" پیش از این ترك های كوچكی داشت كه مرمت شده بودند، اما متاسفانه با لرزش های اخیر، به خصوص در زلزله ۵.۲ ریشتری ترك های ان بیشتر شد، از جانب دیگر در طول یك هفته ی گذشته پس لرزه ها هم در بیشتر شدن این ترك ها نقش داشته اند.

به گفته ی وی؛ اعتباری نزدیك به ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برای مرمت این پل تاریخی نیاز است تا بتوان عملیات استقامت بخشی و مرمت این بنای تاریخی را به صورت كامل انجام داد.

به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در حاشیه شهر "پاتاوه" آثاری از چند پل قدیمی وجود دارد. این ناحیه به علت خصوصیت اقلیمی و جغرافیایی یكی از طریق های اصلی "تیسفون"، "استخر" و "شوش بهبهان" و "اصفهان" بوده بر همین مبنا پل های زیادی در همین مكان احداث شده است، قدمت پل ها به دوره پیش از اسلام برمی گردد.

پل اصلی "پاتاوه" كه یكی از قدیمی ترین پل های بجا مانده از ساسانیان است از مجموعه پل های تاریخی یا همان پل تخت شاه نشین بوده كه به دوره ساسانی برمی گردد. یكی از مشخصات ویژه این پل وجود علائم و نشانه های سنگ تراشی روی سنگ های تزئینی این پل است.


1397/02/18
12:20:16
5.0 / 5
4414
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴