BonAir
بن ایر

شرایط فروش ارز گردشگران و سرمایه گذاران خارجی به بانك هابعلاوهقیمت

شرایط فروش ارز گردشگران و سرمایه گذاران خارجی به بانك هابعلاوهقیمت

بن ایر: در حالی پس از اجرایی شدن سیاست جدید ارزی بانك مركزی، اتباع خارجی برای تبدیل ارز با مشكلاتی رو به رو شده اند كه بانك مركزی دستورالعمل نحوه خرید ارز از این گروه را طبق شرایطی تعیین كرده است و بانك ها ملزم هستند بر مبنای آن ارز اتباع خارجی را خریداری كنند.به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، حدود یك ماه از جریان تك نرخی شدن ارز و مجموعه سیاست های ارزی بانك مركزی برای ساماندهی بازار و در مجموع چرخش ارز در اقتصاد ایران گذشته است. در كنار تمامی مسائلی كه در این مدت مطرح بود و گروه های مختلفی كه برای تامین و یا فروش ارز خود با چالش هایی مواجه بودند، گردشگران و اتباع خارجی همچون گروه هایی هستند كه برای تبدیل ارز خود به علت قطع فعالیت صرافی ها در بازار با موانعی مواجه گشتند. این در شرایطی است كه تا پیش از این با عنایت به اینكه صرافی ها در بازار ارز فعال بودند، خارجی ها هم به راحتی با رجوع به آنها می توانستند تبدیل ارز انجام داده و یا ریال مورد نظر خویش را تهیه كنند، اما در این مدت از این كار منع شده و در این فضا بعضی از فراهم نبودن سازوكار لازم برای خرید ارز خارجی ها در مواردی سوءاستفاده هایی هم داشتند.

اما در سیاست بانك مركزی با عنایت به ممنوعیت فعالیت صرافی ها برای خرید و فروش ارز این جریان به سمت شبكه بانكی حركت كرد. به گونه ای كه بانك ها باید بر مبنای نرخ های تعیین شده و تحت شرایطی نسبت به خرید ارز و همینطور فروش آن اقدام نمایند.

بر اساس دستورالعمل بانك مركزی بانك ها می توانند ارز گردشگران خارجی، رانندگان ترانزیت خارجی و همینطور سرمایه گذاران خارجی را با تایید سازمان سرمایه گذاری و كمك های اقتصادی و فنی ایران، نمایندگی های سیاسی مقیم ایران و همینطور دفاتر نمایندگی بانك های خارجی با درخواست كتبی به نرخ روز اعلامی بانك مركزی خریداری و در چارچوب مقررات ارزی به فروش برسانند.

بانك ها روزانه نرخ ارز را بر مبنای نرخ مرجع اعلامی بانك مركزی و با دریافت كارمزد آن خریداری و می فروشند. هم اكنون قیمت دلار حدود ۲۰ روزی است كه در نرخ ۴۲۰۰ تومان ثابت باقی مانده و تغییری نكرده است. اما با این حال نرخ خرید آن از مشتری ۴۱۷۹ تومان و نرخ فروش همراه با كارمزد به ۴۲۲۱ تومان می رسد. همینطور پوند با نرخ مرجع ۵۶۸۷ تومان، حدود ۵۶۵۹ تومان خرید و همراه با كارمزد ۵۷۱۶ تومان فروخته می گردد. یورو هم با نرخ مرجع۵۰۱۶ تومان، ۴۹۹۱ تومان خرید و به اضافه كارمزد ۵۰۴۱ تومان فروش می رود.

نرخ روز ارزهای قابل معامله در بانك ها
1397/02/22
18:49:58
5.0 / 5
4368
تگهای خبر: خرید , گردشگران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱