BonAir
بن ایر

مهر گزارش می دهد

۷ چالش پیش روی مسافران جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

۷ چالش پیش روی مسافران جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

بن ایر: ایرانیان در شرایطی به دیدن مسابقات جام جهانی می روند كه تورهای روسیه بدون بلیت مسابقات و گران تر از هر زمان دیگری فروخته می شود، ضمن اینكه مسافران جام جهانی در تهیه ارز هم مشكل دارند.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، بعد از چهار سال ایران به مسابقات جام جهانی فوتبال صعود كرد اما این دفعه در فهرستی قرار گرفت كه تیم های قدرتمندی مانند مراكش اسپانیا و پرتغال در مقابلش قرار گرفتند با این وجود خیلی از فوتبال دوستان به علت حضور ایران در این مسابقات راهی كشور روسیه خواهند شد تا تیم ایران را همراهی و تشویق كنند آنها در شرایطی به این سفر خواهند رفت كه چند چالش پیش رو دارند یكی از این چالش ها ارز مسافرتی است. بازار بسته صرافی ها و ارزی كه در دسترس تماشاگران نیست تامین ارز مورد نیاز برای مسافرت یكی از مهمترین چالش های مسافران جام جهانی است. اكنون صرافی ها بسته است و خرید و فروش آزاد ارز هم هم اكنون غیر قانونی به حساب می آید. از جانب دیگر آنها بعنوان یك مسافر تنها می توانند در صورت سفر به كشور روسیه كه با ایران مشترك المنافع است، حداكثر ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی دریافت كنند. چند روز پیش بانك مركزی اعلام نمود كه تماشاگران بازی های جام جهانی فوتبال روسیه برای دریافت ارز مسافرتی، مجوز «فن آی دی» (FAN ID) خویش را كه توسط فدراسیون روسیه صادر گردیده است ارائه نمایند.
بر مبنای ابلاغیه بانك مركزی، تأمین و پرداخت ارز به مسافرانی كه به منظور تماشای مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ قصد سفر به كشور روسیه را دارند، ارائه مجوز صادره از جانب سفارت فدراسیون روسیه توسط مسافر تحت عنوان FAN ID به جای ویزای آن كشور از نظر این بانك بلامانع است و مبلغ ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها، به متقاضیان تعلق می گیرد. هر روز گران تر از دیروز به نظر می رسید با این ابلاغیه بخشی از مشكلات مسافران روسیه حل شود اما ۵۰۰ یورو پاسخگوی هزینه های گزاف آنها در روسیه نخواهد بود. در نهایت اگر مسافری بتواند ارز مورد نیاز و یا بیشتری از بازار آزاد ایران تهیه و با خود به خارج از كشور ببرد، این اجازه را دارد كه حداكثر ۵ هزار یورو از كشور خارج كند. ازاین رو اگر هزینه های آنها مازاد بر این شود، به صورت حتم بلاتكلیف خواهند شد.دومین چالش نرخ ارز است كه گران شدن روز به روز آن، سبب شده تا هر روز سفر آنها به روسیه از روز قبل گران تر شود اكنون بیشتر پكیج ها به نرخ ارزی فروخته می گردد تا آژانسهاكمترین ضرر را از نوسانات ارز داشته باشند و مسافر هر روز گران تر این پكیج را خریداری كند. كمبود وقت برای رسیدن به دیدن بازی ها سومین چالش تعداد روزهایی است كه برای تورهای جام جهانی در نظر گرفته شده است. معمولا پكیج مسافرتی برای دیدن مسابقات جام جهانی ۵ یا ۱۲ روزه است، ۵ روز برای شهر سنت پترزبورگ و ۷ شب برای اولیانوفسك و یا در تور آژانسهای دیگر سه شب برای شهر كازان و چهار شب برای شهر اولیانوفسك و ۵ شب برای شهر سنت پترزبورگ در نظر گرفته شده است.
این درحالی است كه این سه شهر در روزهای جام جهانی بسیار شلوغ خواهد بود و پروازها و جاده ها به صورت حتم ترافیك عظیمی خواهند داشت ازاین رو بعید به نظر می رسد كه در این مدت كم آن هم بدون در نظر گرفتن هیچ تاخیری در پروازها، مسافران بتوانند خویش را به دیدن مسابقات برسانند. این پیش بینی حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران است كه به خبرنگار مهر گفت به احتمال زیاد مسافران بعد از بازگشت از روسیه با انبوهی از شكایات و نارضایتی ها برمی گردند. بلیت بازی ها در دست چه كسی است؟ چهارمین چالش تهیه بلیت مسابقات بوده است. اكنون زمان تهیه بلیت برای مسافران روسیه تمام شده است. بعضی از آژانسها به مسافران وعده داده بودند كه تور جام جهانی با عرضه بلیت اجرا می گردد. این در شرایطی است كه به قول رئیس دفاتر مسافرتی ایران هیچ آژانسی بلیت مسابقات را در اختیار ندارد و مسافران شخصا می بایست نسبت به تهیه بلیت اقدام میكردند. پنجمین چالش، گران بودن تور روسیه نسبت به زمان های دیگری غیر از مسابقات است. تور كشور روسیه در زمان های دیگر حدود ۳ میلیون تا ۵ میلیون تومان برای یك هفته سفر فروخته می شد اما در این ایام نرخ این تورها به ۲۱ میلیون تومان رسیده است ازاین رو اگر قرار باشد كه مسافران از دیدن مسابقات محروم شوند، این تور برای آنها بسیار گران تمام شده است. ازدحام جمعیت در شهرهای میزبان ششمین چالش شلوغی بیش از اندازه شهرهای میزبان مسابقات است. در روزهای مسابقات جام جهانی، كشور روسیه به خصوص در این سه شهر بسیار شلوغ خواهد بود، مراكز دیدنی مملو از توریست و فوتبال دوست است و ممكن خواهد بود كه عرضه خدمات در مراكز خدماتی و رفاهی هم به درستی انجام نشود. سرگردان برای اعلام شكایت هفتمین و مهمترین چالش مسافران ناراضی جام جهانی پس از سفر به روسیه خواهد بود آنها بعد از بازگشت از سفر در صورت اعلام نارضایتی و یا شكایت از دفاتر مسافرتی به هر علت از كیفیت نامناسب هتل، خدمات تور و یا.... گرفته تا نداشتن بلیت باید سرگردان در معاونت گردشگری و بخش نظارت و ارزیابی دفاتر مسافرتی و انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران شوند. بحث قیمت، كیفیت و یا بلیت هر كدام مربوط به یكی از این نهادهاست و باید برای هر بخشی سراغ مسئولش رفت. اگر بتوان جواب گرفت! اینها نكاتی است كه باید مسافران جام جهانی ۲۰۱۸ در هنگام سفر به روسیه در نظر بگیرند و خویش را برای مواجه با چنین شرایطی از هم اكنون آماده كنند.

1397/03/12
14:07:49
5.0 / 5
4467
تگهای خبر: خدمات , خرید , سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵