BonAir
بن ایر

مخروبه در دل بافت تاریخی ابركوه!

مخروبه در دل بافت تاریخی ابركوه!

بن ایر: یكی از خصوصیت های شهرهای تاریخی داشتن بافت ها و بناهای تاریخی آنهاست كه سبب باز شدن پای گردشگران به این مناطق و رونق اقتصادی جوامع محلی شده است، البته این بافت ها و بناها كه خیلی از آنها به ثبت ملی و برخی مانند بافت تاریخی شهر یزد به ثبت جهانی هم رسیده است، در گذر زمان دچار صدمه های طبیعی و گاهاً هم انسانی می شوند ولی با این تفاوت كه متولیان این حوزه بیشتر به حوزه مرمت بناهای تاریخی اهتمام دارند تا به بافت های تاریخی حوزه استحفاظی خود و همین سبب شده تا خیلی از بافت های تاریخی شهرها و حتی روستاهای كشورمان به شدت دچار فرسودگی شوند.


با عنایت به این كه طبق قانون هرگونه تخریب، تعریض، ساخت وساز غیرمجاز و بدون مجوز میراث فرهنگی در این مناطق، جرم به حساب می آید، خیلی از مالكان خانه های موجود در بافت های تاریخی رغبتی برای مرمت خانه های خود ندارند و غالباً بعد از مدتی آنها را به حال خود رها می كنند به دیگر نقاط برخوردار شهر مهاجرت می كنند.
این مورد هم سبب شده تا شاهد خالی از سكنه شدن خیلی از بافت های تاریخی باشیم یا در مورد آنهایی كه هنوز به شدت دچار فرسودگی نشده اند، شاهد جایگزینی اتباع بیگانه یا افراد غیربومی با فرهنگ های مختلف به جای اهالی اصیل و بومی باشیم كه البته با عنایت به ضعف نظارت ها در این بخش از شهرها، همواره مشكلات و صدمه های بعدی را به دنبال دارند.
یكی از این بافت های تاریخی كه اكنون دچار معضلاتی برای شهروندان شده، بافت تاریخی 162 هكتاری شهر ابركوه است به صورتی كه بعضی از مسئولان این شهر را به علت پاره ای از مشكلات در این منطقه بسیار نگران كرده است.
بافت تاریخی ابركوه منشاء ناامنی شهر
علیرضا صالحی، فرمانده نیروی انتظامی ابركوه با تاكید بر این كه كسی مخالف حفظ میراث فرهنگی نیست، از وجود برخی مخروبه های موجود در بافت تاریخی این شهر كه منشاء ناامنی شده‏‏ است، گلایه می كند و به خبرنگار ایسنا می گوید: نیروی انتظامی وظایف و مسئولیت های خطیری را در سطح كشور و جامعه عهده دار است كه یكی از آن ها برقراری و حفظ نظم، امنیت و تأمین آسایش عمومی و فردی آحاد جامعه است. امنیت پایدار، زمانی در جامعه حكم فرما می گردد كه همه مردم و مسئولان با یكدیگر همدل بوده و تعامل كافی داشته باشد.
وی خاطرنشان می كند: در همین راستا تمام نگاه ها به نیروی انتظامی است و این در شرایطی است كه ما تمام توان خویش را در این زمینه به كار گرفته و خواهیم گرفت اما سایر دستگاه های اجرایی و مسئولان هم باید همكاری لازم را داشته باشند.
فرمانده نیروی انتظامی ابركوه می گوید: كسی مخالف حفظ و ماندگاری میراث تاریخی شهر نیست، ولی برخی اماكن واقعاً به مخروبه تبدیل گشته كه موجبات نارضایتی مردم را فراهم نموده است بنابراین پیشنهاد می گردد هر منطقه ای كه قابل مرمت است، بازسازی شود و هر مكانی كه بازسازی آن مصلحت نیست، با استفاده از مبادی ذی ربط تصمیمات لازم در مورد آنها اتخاذ شود.
وی عنوان می كند: بعضی از خانه های قدیمی علاوه بر این كه پاتوق مصرف كنندگان و فروشندگان مواد مخدر است، مفاسد اخلاقی هم در آن ارتكاب یافته و از نظر بهداشتی هم وضعیت مطلوبی ندارند و امكان دارد باعث شیوع بیماری هم شوند.
صالحی از دستگیری 30 نفر از خرده فروشان مواد مخدر در سه ماه گذشته خبر می دهد و اضافه می كند: در بافت قدیمی محله های بازار، گل كاران، نبادان، درب قلعه، طاووس، دروازه میدان شاهد اسكان افاغنه و مهاجرین غیربومی، بلاتكلیفی برخی خانه های قدیمی تخریب شده، ارتكاب روابط غیراخلاقی، استعمال و فروش مواد مخدر هستیم.
محله های قدیمی ابركوه مورد هجمه فرهنگی است
مسلم روحی پناه رییس آموزش و پرورش ابركوه هم می گوید: محله های قدیمی شهر مورد هجمه فرهنگی قرار دارد و اگر برای آن تدبیری اندیشیده نشود، در آینده اساساً مشكلات بسیاری را شاهد می باشیم. در محلات قدیمی مشكلات بسیاری وجود دارد و می توان همه آن را در قالب فقر فرهنگی معرفی نمود كه رفع آن نیازمند همكاری مسئولان است.
ایشان در ادامه بی سوادی یا كم سوادی، سطح پایین منزلت اجتماعی، ناآگاهی اعضای خانواده بخصوص والدین از مسائل تربیتی اخلاقی و آموزه های دینی و مذهبی، عدم همنوایی خانواده با هنجارهای رسمی و هنجارشكنی را از مصادیق فقر فرهنگی است.
وی با بیان این كه خیلی از محله های قدیمی شهر مورد هجمه فرهنگی قرار گرفته است، ادامه می دهد: تمام این اتفاقات اساساً بر آینده شهر تأثیرگذار است و امروز باید از آن بترسیم كه اگر تدبیری نداشته باشیم و فكری نكنیم اساساً دچار مشكل می شویم.
امنیت بافت تاریخی برعهده نیروی انتظامی است
مجاهد كرباسی، رییس میراث فرهنگی ابركوه می گوید: برقراری امنیت در بافت تاریخی شهر كه به پاتوق معتادان تبدیل گشته است، بر عهده نیروی انتظامی بوده و از جانب دیگر می توان تدابیری اندیشید كه از ورود اتباع بیگانه به شهر جلوگیری شود.
وی با بیان این كه 162 هكتار بافت تاریخی ابركوه به ثبت ملی رسیده است، عنوان می كند: طبق قانون هرگونه تخریب، تعریض، ساخت وساز غیرمجاز و بدون مجوز میراث در این مناطق، جرم به حساب می آید.
كرباسی اظهار می كند: گذرها، معبرها و كوچه های بافت تاریخی را می توان با مشاركت شهرداری و بر مبنای طرح مصوب به شكلی مرمت كرد كه برای اهالی قابل سكونت باشد.
به قول وی، میراث آمادگی مشاركت با شهرداری پیرامون بهسازی معابر و كوچه ها را دارد، ضمن این كه برای ساماندهی خانه های قدیمی ضروری می باشد كه بخش خصوصی وارد عمل شود.
كرباسی ادامه می دهد: در مورد خانه هایی كه 80 یا 90 درصد آن مخروبه شده مالك در صورت تمایل می تواند نسبت به تخریب آن به شهرداری رجوع و بعد از دریافت استعلام میراث فرهنگی توسط شهرداری و در صورت صدور مجوز، آواربرداری انجام و ساخت وساز جدید مطابق طرح و نقشه میراث فرهنگی صورت گیرد. میراث فرهنگی كاملاً آمادگی دارد تا جهت مرمت گذرها و معابر با شهرداری مشاركت كند، ضمن این كه برای ساماندهی بعضی از قسمت های بافت تاریخی نیاز است كه بخش خصوصی وارد میدان شود تا این خانه ها را به بوم گردی تبدیل كند.
كسی حق ندارد ابركوه را در گذشته جا بگذارد
فرماندار ابركوه با بیان این كه مشكلات بافت تاریخی شهر مربوط به امروز و روز گذشته نیست، تاكید می كند: اگر بخواهیم ابركوه را به یك شهر جهانی تبدیل نماییم، حق نداریم آن را در گذشته جا بگذاریم بلكه باید با تعامل و همدلی، زمینه ی توسعه همه جانبه آن را فراهم نماییم.
محمد كاظمی نسب اضافه می كند: همه اقشار مختلف در قبال بافت تاریخی مسئول هستند، ضمن این كه وظیفه مدیران و مسئولین سنگین تر بوده و كسی نمی تواند از زیر بار آن شانه خالی كند.
وی عنوان می كند: اگر بخشی از شهرستان بعنوان بافت تاریخی نام گذاری و ثبت شده، اساساً قانون هم برای محافظت از آن و همینطور رفع مشكلات ساكنینش، راهكارهایی را عرضه كرده است. داشتن سبقه و آثار تاریخی و فرهنگی بسیار نسبت به سایر شهرهایی كه پایتخت سلسله خاصی نبوده، موقعیت جغرافیای، استراتژیك و زمین شناسی، ابركوه را در زمره شهرهای نمونه گردشگری كشور قرار داده است.
كاظمی نسب با تاكید بر همكاری و همدلی دستگاه های مختلف جهت توسعه و پیشرفت همه جانبه شهر، بیان می كند: در این شهرستان اقدامات بسیاری به واسطه تلاش های شبانه روزی مدیران در دوره های مختلف صورت گرفته و نسبت به پنج سال قبل هم پیشرفت های بسیاری داشته است، هرچند در مقایسه با برخی شهرها، كاستی هایی هم دارد.
فرماندار ابركوه بر وظیفه مشترك شهرداری و میراث فرهنگی نسبت به مرمت و ساماندهی معابر و گذرگاه های بافت تاریخی، تاكید و اضافه می كند: اگر همدلی نباشد نه تنها شهر پیشرفت نمی كند بلكه روز به روز شاهد تخریب بناهای تاریخی و پرارزش هم خواهیم بود.
وی ادامه می دهد: سرمایه های عظیم اجتماعی، فرهنگی و انسانی در محلات قدیمی شهرستان وجود دارد كه امید است فارغ از همه تعصبات بتوانیم با همدلی و تعامل، این سرمایه ها را حفظ و خادم مردم باشیم. البته با عنایت به طرح این مورد مقرر شده است كه جلساتی پیرامون عملكرد دستگاه های مربوطه هر سه ماه یك بار با حضور فرماندار تشكیل و طرح مشاركتی و تخصیص اعتبار برای احیا بافت تاریخی با حضور میراث و شهرداری تهیه و مراتب به هیئت امنا و مردم اعلام گردد.
علاوه بر این مقرر شده تا با تشكیل كارگروه حفظ و حراست از بافت تاریخی با مدیریت فرماندار، خانه هایی كه قابلیت ساخت ندارند از جانب اهالی شناسایی و به مراجع مربوطه جهت كارشناسی معرفی كنند. میراث فرهنگی ابركوه هم موظف شده تا محدوده و مرز بافت تاریخی را مشخص و به صورت عمومی اطلاع رسانی كند.1397/04/16
16:55:40
5.0 / 5
4457
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱