BonAir
بن ایر

مهر گزارش می دهد

كاخ سعدآباد در قرق میهمانان ریاست جمهوری

كاخ سعدآباد در قرق میهمانان ریاست جمهوری

بن ایر: تعطیلی كاخ سعدآباد برای مراسم استقبال رئیس جمهور از میهمانان خارجی همچنان ادامه دارد رئیس سازمان میراث فرهنگی این اقدام را یك اتفاق خوب و در جهت معرفی كاخ به میهمانان خارجی می داند.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، كاخ سعدآباد یك مجموعه تاریخی و فرهنگی مهم در شهر تهران است كه همیشه در روزهای تعطیلات ركورد بیشترین بازدید كننده را دارد. كاخی كه برای دیدن آن باید چند روز زمان گذاشت تا بتوان تمام موزه هایی كه در این مجموعه قرار دارد را بازدید نمود. اما برای دیدن این كاخ محدودیت های زمانی وجود دارد. در بعضی از ایام برنامه های نهاد رباست جمهوری باعث می گردد تا این كاخ به روی مردمی بسته شود كه از تعطیل بودن آن بی آگاه بوده اند. اگر كسی اهل فضای مجازی باشد متوجه می گردد كه چه روزی به صورت ناگهانی این كاخ موزه تعطیل می باشد وگرنه پست درهای بسته می ماند.
مجموعه كاخ سعدآباد در سال ۹۴ و ۹۵ ركورد تعطیلی ها را زد. ریاست جمهوری هر ماه چند بار دیدار مهمی با رئیس جمهور كشورهای دیگر داشت و این دیدارها را در كاخ سعدآباد برگزار می كردند. فضای محیطی و سرسبز، تاریخی و امن كاخ سعدآباد این شرایط را فراهم می كرد تا ریاست جمهوری دیدارهای مهم خویش را در این مكان برگزار كند آن قدر كه حتی تفاهمنامه ها هم اینجا بسته می شد. خیلی از روسای جمهور در این كاخ رفت و آمد كردند اما این رفت و آمدها در زمانی انجام می گرفت كه در آن روز كاخ به روی مردم بسته می شد. هنوز هم هر از گاهی با اینكه این دیدارها كمتر شده اما همچنان دیدارهای مهم سیاسی در این كاخ كه محل بازدید گردشگران است انجام می گردد.
پیش از این مسئولان میراث فرهنگی هم به تعطیلی های مداوم كاخ سعدآباد اقرار كرده بودند و به فكر حل این مشكل افتادند. برخی تصور كردند كه یك مدیر سیاسی می تواند این مشكل را حل كند. پس ریاست كاخ سعدآباد را بیوك میرزایی فرماندار شهریار به عهده گرفت. البته در این راستا خبرنگاران اعتراض كردند كه ارتباط مدیریت یك مجموعه تاریخی و فرهنگی با سوابق وی در چیست كه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی این طور توجیه كرد و این انتصاب را به حل مشكل تعطیلی كاخ ربط داد. طالبیان اظهار داشت: هر ماه چند روز پیش می آمد كه سعدآباد تعطیل می شد. بویژه پس از برجام كه مقامات كشورهای مختلف به ایران می آیند، به علت برگزاری مراسم تشریفات برخی روزها سعدآباد تعطیل می گردد. به همین دلیل، مسأله تعطیلی مجموعه سعدآباد هم اكنون اولویت سازمان میراث فرهنگی است. رئیس سازمان میراث فرهنگی، دنبال یك شخصی بود كه بتواند با مقامات و دستگاه های كه مسئول حفاظت و تشریفات ریاست جمهوری هستند، مذاكره كند ما نتوانستیم در حوزه میراث فرهنگی كسی را كه بتواند این كار را انجام بدهد، به آقای سلطانی فر(رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی) معرفی نماییم. در نتیجه به جهت اینكه بتوانیم جلوی تعطیلی سعدآباد را بگیریم، ایشان، آقای موسوی را به مدیریت سعدآباد منصوب كردند.
با اینكه میرزایی مدت زمان زیادی ریاست كاخ را بر عهده نداشت و قاعدتا نمی توانست نقشی در تغییر ایده پذیرایی از میهمانان خارجی در سعدآباد داشته باشد اما هنوز هم این روند ادامه دارد و همچنان میهمانان نهاد ریاست جمهوری در كاخ پذیرایی می شوند و همین دلیل همه مجموعه تعطیل می گردد. درحالی كه همان زمان هم گفته شده بود باید تدبیری برای پذیرایی از میهمانان در بخشی از كاخ اندیشیده شود.
پیرو این موضوع، علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی كه موافق این اتفاق است به خبرنگار مهر می گوید: كاخ سعدآباد یك داشته فاخر برای كشور است. نهاد ریاست جمهوری هر روزاز این كاخ استفاده نمی نماید. میهمانان خارجی سطح بالا را به این كاخ دعوت می كنند كه اتفاق خوبی است تا این داشته را به آنها هم معرفی نماییم. یكی از كارهای ما این است كه سعدآباد بعنوان موزه به خارجی ها معرفی شود و میراث فرهنگی و داشته های خویش را به آنها معرفی نماییم. همیشه میهمانان خارج از روسا و میهمانان سطح بالای خارجی بوده اند زمانی كه رئیس جمهور و مقامات ایران هم به كشورهای دیگر سفر می كنند آنها هم تلاش می كنند تا بهترین داشته هایشان را به معرض نمایش بگذارند این اتفاق خوبی است. مگر ما چند بار در سال میهمان خارجی در تراز پذیرایی در كاخ سعدآباد داریم.
وی درباره اینكه چرا بخشی از فضای كاخ و جنگل سعدآباد برای استقبال از میهمانان ریاست جمهوری در نظر گرفته نمی گردد تا شاهد تعطیلی كل مجموعه نباشیم می گوید: بالاخره باید بخش های امنیتی را هم در نظر بگیریم اگر حادثه ای اتفاق بیفتد، آبروی كشور ما در معرض خطر قرار می گیرد. در آن صورت ما آبرویمان را وسط گذاشته ایم.

1397/04/17
13:35:17
5.0 / 5
5059
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲