BonAir
بن ایر

مركز بین المللی میراث ناملموس مدیر ندارد

مركز بین المللی میراث ناملموس مدیر ندارد

بن ایر: مركز مطالعات منطقه ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مركزی برای بار چندم با تغییرات مدیریتی مواجه گردید و با استعفای مدیر جدید هنوز فرد دیگری جایگزین وی نشده است.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۶، بعنوان چهلمین عضو، به كنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس (كنوانسیون ۲۰۰۳) پیوست. در ۲۸ آوریل ۲۰۱۰، توافق­نامه ای برای تأسیس مركز مطالعات منطقه ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مركزی تحت نظارت یونسكو، میان دولت جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو) به امضا رسید. این توافق­نامه در تاریخ ۱۳ ژوئن ۲۰۱۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران رسید، و مركز مطالعات منطقه ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مركزی تحت نظارت یونسكو (مركز میراث ناملموس تهران)، در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۲ با شركت نمایندگان و سفرا ۶۸ كشور خارجی، نماینده دبیر كل یونسكو، و مقامات دولت جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی راه اندازی شد.
اما این مركز در همان ابتدای افتتاح نتوانسته بود كه با انجام فعالیت ها و داشتن مركز مشخصی نظر شورای حكام و یونسكو را به خود جلب نماید به همین علت این مركز در خطر انحلال قرار داشت چون كه هنوز فعالیت خویش را شروع نكرده بود و كشورهای دیگر هم با اعتراض به این مورد خواهان انتقال این مركز از ایران به كشورشان بودند. تا اینكه بلاخره یدالله پرمون از كارشناسان میراث ناملموس سازمان میراث فرهنگی این مدیریت را به عهده گرفت و سازمان میراث فرهنگی برای آن بودجه ای كنار گذاشت اما بعد از مدتی پرمون به بهانه بازنشستگی از ایران رفت و در سكوت خبری این مركز مدتی مدیر نداشت. تا اینكه یك سرپرست برای مدت كوتاهی این مدیریت را بر عهده گرفت.
دوباره در دی ماه سال ۹۶ مراسم تودیع و معارفه سرپرست مركز میراث ناملموس تهران باحضور محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و رئیس شورای حكام مركز میراث ناملموس تهران، رضا سجودی، سرپرست پیشین این مركز، سعید عریان سرپرست جدید این مركز و كاركنان مركز در محل عمارت تاریخی كوشك برگزار گردید و طالبیان بعنوان رئیس شورای حكام مركز، عریان را بعنوان سرپرست مركز معرفی و حكم سرپرستی اش را به او اهدا كرد.
با گذشت چند ماه اكنون مدتی است كه عریان هم این مركز را ترك كرده است او دو بار نامه استعفایش را به معاون میراث فرهنگی كشور داده و هنوز جوابی نگرفته است تمام نامه های مربوط به این مركز را هم تا اخر خرداد ماه امضا و اعلام نموده كه بعد از آن كاری انجام نخواهد داد.
عریان همچون كسانی بوده كه در جریان تشكیل این مركز نقش داشته است حالا چرا این مركز را ترك كرده هنوز برای خیلی از افراد نامشخص است بعضی می گویند كه به علت كمبود بودجه این مركز بوده كه البته مركز میراث ناملموس توانسته بودجه خویش را تمام و كمال بگیرد با این وجود این مركز اكنون مدیر ندارد. به نظر می آید توجه معاونت میراث فرهنگی به این مركز بین المللی زیاد نیست چون كه هر بار مدیرانش بعد از مدتی تاب و تحمل ماندن در این مركز را از دست می دهند.

1397/04/31
13:03:19
5.0 / 5
4917
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱