BonAir
بن ایر

مهر گزارش می دهد

داستان جدید خانه پدری فروغ

داستان جدید خانه پدری فروغ

بن ایر: اداره كل میراث فرهنگی استان تهران می خواهد تا ارزش نگهداری و ثبت خانه پدری فروغ فرخزاد را بررسی كند.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، فروغ فرخزاد ۱۳ سالی را در خانه پدری خود زندگی كرده است خانه ای كه بعد از خانواده فرخزاد به یك مالك دیگر به نام نوروزی به فروش رسید و بعد از آن هم اكنون یكی از این افراد خانواده ورثه خانه ای است كه زمانی فروغ در آن زندگی می كرده است.
این خانه با قدمتی حدود ۸۰ تا ۹۰ ساله یكی از خانه های قدیمی شهر تهران است كه بعضی از علاقه مندان به شعرهای او هر از چندگاهی در این خانه را می زندند تا اتاق فروغ را كه شكل و شمایلش دست نخورده باقی مانده را ببینند و مالك هم این اجازه را به آنها می داد.
حالا با گذشته چند سال مالك دوم خانه قصد كرده است كه این ساختمان را تخریب كرده و به جای آن آپارتمان بسازد آنطور كه حتی وسایل داخل اتاق فروغ در طبقه سوم خانه را هم جمع آوری كرده و می خواهد اتاق های دیگر را هم خالی كند.
اكنون بعضی از فعالان میراث فرهنگی دست روی این خانه گذاشته اند كه چون فروغ چند سالی در آن زندگی كرده نباید تخریب شود بلكه باید از آن نگهداری نماییم. استدلال آنها هم این است كه در كشورهای دیگر هر كجا نویسنده ای شاعری و یا بازیگری یك خاطره ای ولو ثابت نشده به جای گذاشته را به یك جاذبه گردشگری و فرهنگی و تاریخی تبدیل نموده و به ارزش های شهری شان افزوده اند حالا ما كه از این نوع خانه ها و بناهای پرارزش داریم چرا باید اجازه تخریب این بنا را بدهیم؟ و چرا نباید این خانه را بعنوان خانه ای كه روزی یكی از شاعران مشهور ایرانی در آن زندگی می كرده را نگه داریم؟

در این باره افراد مختلفی اظهار نظر كرده اند. همچون شهرام نوروزی یكی از ورثه این خانه كه گفته است این خانه میراثی نیست. اگر بود كه دستور نقشه برای آن صادر نمی شد. با این وجود اگر بخواهند این بنا كه خانه پدری ما هم است، حفظ شود، مشكلی نداریم. برای دریافت مجوزها هزینه كرده ایم و آماده تخریب بنا هستیم. اگر نهادی یا فردی قصد حفظ این بنا را داشته باشد، آماده واگذاری بنا به آنها هستیم.
موسسه مردم نهاد سرزمین سبز هم در نامه ای به مدیركل میراث فرهنگی تهران خواهان ثبت خانه فروغ فرخزاد شده بود. در بخشی از این نامه آمده استت: خانه فروغ فرخزاد، طبق تصمیم مالكین فعلی، ظرف چند روز آینده تخریب خواهد شد و پروانه ساخت آن هم توسط شهرداری منطقه ۱۱ ناحیه ۴ صادر گردیده است. به رغم پیگیری های فراوان دوستداران ادب و فرهنگ ایران در سال های گذشته، متاسفانه تابحال این خانه، ثبت ملی نشده است. خواهشمند است با عنایت به فرصت بسیار كوتاه چند روزه ای كه در پیش است، به صورت اضطراری، دستور ثبت این خانه را جهت جلوگیری از تخریب و اقدامات لازم آتی صادر فرمایید.

محمد شهر آبادی معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۱۱ تهران هم در واكنش به اخباری درباره صدور جواز ساخت و تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد اظهار داشت كه هیچ گونه پروانه تخریب و نوسازی برای این خانه صادر نشده است. منتظر اظهار نظر قطعی سازمان میراث فرهنگی در مورد ارزش تاریخی و فرهنگی ملك هستیم و صرفا برای این درخواست مالك در شهرسازی منطقه تشكیل پرونده انجام شده است.

در این میان اما اداره كل میراث فرهنگی استان تهران كه مسئولیت ثبت این خانه را بعنوان اثر ملی بر عهده دارد و باید بتواند تصمیم بگیرد كه این خانه چقدر ارزش نگهداری دارد، ورود كرده و در حال بررسی آن هستند. در این باره، دلاور بزرگ نیا مدیركل میراث فرهنگی تهران به خبرنگار مهر اظهار داشت: از وقتی به ما درباره خانه پدری فروغ اطلاعاتی داده اند ما یك تیم را برای بررسی ارزش ثبت این خانه مامور كرده ایم چون به اطلاعات جزئی تری نیاز داریم. اینكه آیا اینجا خانه ای بوده كه در آن فروغ زندگی كرده باشد یا خیر چون بلاخره می دانیم كه فرخزاد جزو شاعران ممتاز ما بوده است. و البته این مهم می باشد كه بدانیم این اثر چقدر واجد ارزش تاریخی، فرهنگی است. ما همه حرف ها را شنیده ایم اما زمانی می توان نظر كارشناسی داد كه تمام اطلاعات مربوط به این خانه و زندگی فروغ در آن بررسی شود.

1397/05/10
14:40:59
5.0 / 5
4465
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲