BonAir
بن ایر

با این دلار چه كسی خارج می رود؟

با این دلار چه كسی خارج می رود؟

بن ایر: «با دلاری كه از ۱۰ هزار تومان گذر كرده، سفر خارجی نه می صرفد و نه دیگر جذابیت دارد. آن ارز دولتی هم كه مردم برای سفر می گرفتند دیگر هزینه ها را پوشش نمی دهد كه مهیج باشد.»


بهروز صفری ـ عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران ـ با بیان این اعتقاد و بر خلاف باورها و اظهارات مقامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بانك مركزی و برخی نمایندگان مجلس كه گران شدن ارز در بازار آزاد را به نفع آژانس های برگزاركننده سفر خارجی دانسته اند، به ایسنا گفت: تا چند روز پیش شاید مردم با گرفتن ارز دولتی برای كشورهای نزدیك، هزینه یك سفر خارجی را كامل تامین می كردند، حتی اندك سودی هم به دست می آوردند، اما با عبور دلار از ۱۰ هزار تومان دیگر آن جذابیت ها از بین رفته و بازار سفرهای خارجی هم در چند روز گذشته افت داشته است.
او با اشاره به گرانی بلیت پروازها در مسیرهای خارجی كه از چند روز گذشته شدت گرفته است، اظهار نمود: پس از پنج سال، به خاطر گران شدن بلیت هواپیما، مجبور شدیم مسیر پروازی به گرجستان را حذف نماییم، چون بلیت های آن گران شده بود. بهانه ایرلاین ها برای افزایش نرخ، تخصیص نیافتن ارز دولتی است. قیمت بلیت مسیر گرجستان یك باره از یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۲ میلیون تومان رسید، ما این بلیت را چند به مردم بفروشیم كه صرف كند، ناچاریم آن مسیر را كلا از برنامه سفرها حذف نماییم.
وی با بیان این كه هتل ۶۰ درصد هزینه سفر خارجی را در برمی گیرد، اضافه كرد: آژانس ها هتل ها را در لحظه و به نرخ ارز آزاد كرایه می كنند، برای همین وقتی ارز در بازار غیر رسمی گران می شود، نرخ تورهای خارجی هم افزایش می یابد. یك هتل معمولی كه در آنتالیا شبی ۱۰۰ دلار است، تا هفته پیش با دلار هشت هزار تومان رزرو می شد و حالا با بیشتر از ۱۰ هزار تومان، با این حساب آن ۵۰۰ یورو به نرخ دولتی، هزینه های سفر را كامل پوشش نمی دهد كه برای مردم جذاب باشد.
صفری در واكنش به برخی تبلیغ ها درباره سفر مجانی به برخی كشورهای خارجی با عنایت به پرداخت ۵۰۰ یورو ارز دولتی و مابه التفاوت آن با بازار آزاد، اظهار داشت: هزینه هفت شب اقامت در یك هتل چهار ستاره در شهر استانبول به قیمت شبی ۷۰ دلار، ۴۹۰ دلار می گردد كه چون با ارز آزاد محاسبه می شود، سرجمع آن حدودا ۶ میلیون تومان خواهد شد كه به اضافه دو میلیون تومان نرخ بلیت پرواز بدون درنظر گرفتن سایر هزینه ها، حدودا هشت میلیون تومان می گردد. مسافر ۵۰۰ یورو ارز دولتی می گیرد كه نزدیك به سه میلیون تومان بابت آن می دهد، اگر آن را در بازار آزاد بفروشد، نزدیك به شش میلیون تومان به دست می آورد، درحالی كه برای این سفر حدودا ۱۱ میلیون پرداخته است، این چه نفع و سودی دارد كه این همه برای آن جنجال می كنند.
وی اظهار داشت: شاید این ۵۰۰ یورو تا چند روز پیش هزینه سفر به كشورهای نزدیك را كامل پوشش می داد، همان روزها مسافرانی داشتیم كه سه شب از هتلشان در گرجستان بیرون نیامدند و هیچ پولی خرج نكردند، چون می خواستند آن ۵۰۰ یورو را در بازار آزاد بفروشند و هزینه سفرشان را به دست آوردند، با این كار هم یك سفر خارجی رفته بودند، هم سود ناچیزی به دست می آوردند، اما حالا اوضاع تغییر كرده است.
عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران در عین حال حذف ارز مسافرتی را تیر خلاصی برای تعطیلی صنف گردشگری دانست و اضافه كرد: اجرای تور با دلار ده یازده هزار تومانی ضرر كامل است كه جبران آن را نه مسافر می پذیرد و نه مسؤولان، بعد هم در تلویزیون می گویند سفر خارجی زیاد شده و آژانس ها سود كرده اند.
وی در این باره مصداق آورد: مسافری تور تفلیس را در یك بعدازظهر با دلار ۹۸۰۰ تومان خریده، فردای آن روز حسابدار آژانس نبوده كه هزینه ها را حساب و كتاب كند، دو روز بعد كه خواستیم هتل را رزرو نماییم، نرخ ارز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان شده، ما بلیت پرواز را از قبل می خریم، اما هتل را بعد از درخواست مشتری و فروش تور، رزرو می نماییم، ضرر آن را هم با این نوسانات ارز باید از جیب بدهیم. دقیقا مصداق لطیفه ی این روزها شده ایم، اصهاب كهفی كه اگر لحظه ای بخوابند، همه چیز تغییر خواهد نمود.
صفری شرایط حاضر را به ضرر آژانس های گردشگری دانست و اظهار داشت: درحال حاضر ۵۸۰۰ آژانس در كشور وجود دارد كه مجوز دارند و فعالیت می نمایند، بماند آن هایی كه بدون مجوز درحال كارند، اگر هر كدام ۳۰ نفر نیروی انسانی داشته باشند و با این وضع به تعدیل آن ها مجبور شوند، می دانید چه جمعیتی بیكار خواهد شد. آقایانی كه مدام از سود آژانس ها سخن می گویند، به این مورد فكر كرده اند؟
1397/05/13
13:10:36
5.0 / 5
4571
تگهای خبر: خدمات , سفر , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴