BonAir
بن ایر

آخرین وضعیت پرداخت ارز مسافرتی در آستانه آزادسازی

آخرین وضعیت پرداخت ارز مسافرتی در آستانه آزادسازی

بن ایر: در سیاست جدید ارزی دیگر خبری از پرداخت ارز مسافرتی با نرخ رسمی نیست و معامله آن در صرافی ها انجام خواهد شد؛ با این وجود فعلا ثبت نام دریافت ارز مسافرتی به روال قبل همچنان در بانك ها ادامه دارد تا اینكه بخشنامه جدید به آنها ابلاغ شود.به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، پس از مدت ها بحث، حاشیه و گمانه زنی در مورد تغییر سیاست در تامین ارز مسافرتی در نهایت بسته جدید ارزی بانك مركزی حاوی خبری در خصوص حذف ارز رسمی برای این بخش بود. بر این اساس دیگر قرار نیست از زمان اجرایی شدن بسته ارزی بانك ها مبادرت به عرضه ارز مسافرتی با نرخ رسمی دلار كه حدود ۴۴۰۰ تومان و یورو تا ۵۰۰۰ تومان بود، كنند.

بر اساس سیاست جدید و آن طور كه همتی-رئیس كل بانك مركزی- اعلام نمود مقرر است با به رسمیت شناختن بازار ارز و فعالیت مجدد صرافی ها ارز مسافرتی هم در بازار آزاد و از كانال صرافی های مجاز تامین گردد، ازاین رو متقاضیان می توانند با رجوع به صرافی ها ارز مورد نیاز را تامین كنند. با اینكه فعلا بانك مركزی هیچ اطلاع رسانی در مورد نحوه پرداخت این ارز در صرافی ها نداشته ولی مشخصا این طور نخواهد بود كه هر مسافر به میزان دلخواه بتواند ارز را تهیه نماید.

امروز (دوشنبه) در رجوع به شعب ارزی بانك های عامل پرداخت كننده ارز مسافرتی، این گونه اعلام گردید كه فعلا تا زمانی كه بخشنامه بانك مركزی برای توقف ثبت نام به آنها ابلاغ نشود، همچنان پرداخت ارز ادامه خواهد داشت ولی از آن به بعد این جریان به كانال صرافی ها می رود؛ هرچند با اینكه مشخص نمی باشد دقیقا با چه ساز و كاری اجرایی می شود، احیانا همراه با تعیین سقف خواهد بود. به گونه ای كه عنوان می گردد بعید نیست همین سقف موجود ۵۰۰ تا برای كشورهای هم مرز و مشترك المنافع و ۱۰۰۰ یورو برای سایر كشورها همچنان رعایت شود. در ارتباط با قیمت گذاری آن هم باید اظهار داشت كه بر مبنای قیمت تعیین شده در صرافی ها این ارز پرداخت می گردد كه این قیمت هم برگرفته از قیمتی است كه در بازار ثانویه ارز تعیین می گردد و می تواند تا ۸۰۰۰ تومان باشد. در بازار ثانویه ارز كه ارز حاصل از صادرات، عرضه و واردكنندگان آن را دریافت می كنند، نرخ به صورت توافقی تعیین خواهد شد كه رئیس كل بانك مركزی فعلا در مورد آن صحبتی نكرد و باید منتظر بود تا زمان راه اندازی این بازار قیمت تعیین شود. آن گاه صرافی ها مقرر است با حدود ۵ درصد بالاتر قیمت های خویش را تعیین و مبادله كنند. ازاین رو ارز مسافرتی هم شامل این قیمت خواهد شد.

حذف ارز رسمی برای مسافران با اجرایی شدن بسته جدید ارزی صورت خواهد گرفت كه بنابر گفته رئیس كل بانك مركزی مقرر است از فردا(سه شنبه) اجرایی شود؛ اما همتی گفته كه تمام كسانی كه تا زمان اجرای سیاست جدید ارزی ثبت نام كرده اند ارز خویش را دریافت خواهندكرد.

در جریان سیاست ارزی دولت كه از ۲۱ فروردین ماه به اجرا درآورده و ارز مسافرتی را با نرخ ۴۲۰۰ تومان و با محدودیت سقف ۱۰۰۰ یورو عرضه كرد، با عنایت به اینكه قیمت در بازار غیررسمی به مرور افزایشی شد و یورو تا بیش از ۱۳ هزار تومان پیش رفت این اختلاف قیمت باعث تولید رانت در این بخش شد و برخی معتقد بودند كه دلیلی وجود ندارد كه بانك مركزی ارز موجود در ذخایر را صرف پرداخت مسافران كند.
1397/05/15
14:28:14
5.0 / 5
4389
تگهای خبر: كشور , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱