BonAir
بن ایر

سازمان میراث فرهنگی تنها مرجع صدور مجوز آژانسها می گردد

سازمان میراث فرهنگی تنها مرجع صدور مجوز آژانسها می گردد

بن ایر: سازمان میراث فرهنگی تنها مرجع صدور مجوز فعالیت آژانسها در اجرای تورهای گردشگری، فروش بلیت های هواپیمایی و تورهای زیارتی می گردد این مبادرت به تصویب رسیده اما مطالعات كارشناسی آن ادامه دارد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، اكنون تمام دفاترخدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و زیارتی كه در كشور فعالیت می نمایند هر كدام دارای سه مجوز بند الف، ب و پ هستند كه هر كدام از این مجوزها را یك سازمان به آنها می دهد. بند «الف» در آژانسهای مسافرتی به حوزه رزرو و صدور بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی و خارجی مربوط می گردد كه توسط سازمان هواپیمایی كشور، زیرمجموعه وزارت راه و ترابری به آژانسهای مسافرتی و هوایی داده می شود.
مجوز بند «ب» هم برنامه ریزی و اجرای تورهای داخلی و خارجی را بر عهده دارد. رزرو هتل در سراسر دنیا، رزرو (چارتری) و دریافت ویزا همچون فعالیت آژانسهایی است كه این مجوز را در اختیار دارند این مجوز اكنون توسط معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی صادر می گردد.
سازمان حج و زیارت هم مجوز بند «پ» را به دفاتر یا آژانس های خدمات زیارتی برای فعالیت در زمینه ثبت نام، تنظیم و انجام مسافرت های زیارتی به داخل و خارج از كشور و هرگونه خدمات زیارتی با رعایت قوانین و مقررات حج و زیارت می دهد. اما حالا مقرر است كه سازمان میراث فرهنگی اختیار صدور این مجوزها را در قالب یك پنجره واحد متعلق به خود كند. بنابراین چند وقت پیش دستورالعمل آن را هم برای مطالعه و عرضه پیشنهاد به انجمن داده اند تا نقاط قوت و ضعف آن گرفته شود در این ارتباط جلساتی هم برگزار گردید اما هنوز اتفاق جدیدی در این باره نیفتاده است.
حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در این باره به خبرنگار مهر اظهار داشت: با معاونت گردشگری در این باره صحبت كرده ایم گویا از هیات دولت این اجازه را گرفته اند كه آن را نیزبه وزارت راه (چون سازمان هواپیمایی زیر نظر این وزارت خانه است)، سازمان میراث فرهنگی و وزارت ارشاد( به علت قرارگیری سازمان حج و زیارت در زیرمجموعه این وزارتخانه) ابلاغ گردیده است كه برپایه آن، سازمان میراث فرهنگی تنها مرجع صدور مجوز بند الف، ب و پ باشد.
وی اظهار داشت: طبیعی است كه در همه جای دنیا یك سازمان واحد این مجوزها را می دهد اما اینكه چرا تا كنون این اتفاق نیفتاده را نمی دانم. شاید بحثهای چالشی در بین باشد مانند اینكه برخی می گفتند دفاتر مسافرتی نمی توانند تور زیارتی اجرا كنند درحالی كه این طور نیست و همین الان هم تورهای زیارتی كه دفاتر اجرا می كنند بسیار با كیفیت و ارزان تر است.
رفیعی پیشنهاد كرد كه یك كمیته مشترك از نمایندگان هر سازمان و ارگان و بخش خصوصی حضور داشته باشند و این كمیته به آژانس مجوز بدهد حتی این كمیته می تواند نظارت لازم را هم انجام دهد و به پرونده ها رسیدگی كند. اما الان هر كدام سلیقه ای عمل می كنند و هر سازمانی روش خویش را برای صدور مجوز دارد.
حالا این طرح در حد یك ابلاغیه در حال بررسی است تا دفاتر مسافرتی بتوانند از این به بعد برای گرفتن مجوزهای خود تنها به یك سازمان رجوع كنند باید دید آیا سازمان میراث فرهنگی این قدرت را دارد تا اختیار چنین كاری را از سازمانها و ارگانهای دیگر گرفته و متعلق به خود كند یا نه. محمد محب خدایی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفته است كه این كار یكی دو ماه دیگر اجرایی می گردد.

1397/05/17
13:32:54
5.0 / 5
4357
تگهای خبر: خدمات , فرهنگ , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳