BonAir
بن ایر

، روایت موزه های علوم در دانشگاه ها،

نمایش تاریخ توسعه علم و فرهنگ شرق كشور در موزه دانشگاه فردوسی

نمایش تاریخ توسعه علم و فرهنگ شرق كشور در موزه دانشگاه فردوسی

بن ایر: رئیس مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد موزه این دانشگاه را اولین موزه در كشور با هویتی كاملاً دانشگاهی و نمایان گر تاریخ توسعه علم و فرهنگ در شرق كشور معرفی و تصریح كرد: بازدید از این موزه باعث هویت بخشی به دانشجویان و تولید انگیزه در استادیاران جوان می شود؛ از آن رو كه ضمن بازدید از موزه، با تاریخ و پیشینه دانشگاه آشنا می شوند و با آگاهی از كوشش های بی دریغ پیشینیان، این انگیزه در ایشان تقویت می گردد كه خود هم آجری بر آجرهای پیشین بیفزایند.


سلمان ساكت در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینكه موزه دانشگاه فردوسی مشهد ذیل مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه تعریف شده است، ابتدا به دو هدف مهم تأسیس این مركز پرداخت و اظهار داشت: مركز فوق با هدف جمع آوری، حفظ و نگهداری تاریخ و پیشینه درخشان دانشگاه فردوسی مشهد كه مهم ترین نهاد علمی-آموزشی شرق ایران به شمار می آید، به راه افتاده است.
وی شناسایی و شناساندن نامداران و افتخارآفرینان دانشگاه فردوسی مشهد را دیگر هدف تأسیس این مركز عنوان و خاطرنشان كرد: در سال 80 یا 81 محلی به آن اختصاص داده و كارهای عمرانی برای احداث ساختمان شروع شد و در حالیكه بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیكی داشت، به علت تغییر دولت مسكوت باقی ماند و حدود 9 سال اقدامی در این راستا انجام نشد.
رئیس مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد از احیای این مركز در سال 93 و در زمان مدیریت جدید دانشگاه اطلاع داد و اضافه كرد: از آن زمان تابحال دو پروژه مهم در مركز به ثمر نشسته كه یكی از آن ها تولید باشگاه مفاخر و پیشكسوتان دانشگاه در اردیبهشت 96 و دیگری موزه دانشگاه بوده است.


ارائه خدمات پژوهشی به پژوهشگران در مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه
ساكت به گردآوری بیش از 40 هزار عكس قدیمی و بیش از 20 هزار سند در مركز آثار مفاخر و اسناد این دانشگاه اشاره نمود و توضیح داد: این موارد در نرم افزار مخصوصی نمایه شده و امكان بازیابی آن فراهم است.
وی تصریح كرد: كوشیده ایم سرشت این مركز را پژوهشی ببینیم و به پژوهشگرانی كه به تاریخ تحول آموزش عالی در مشهد، خراسان و شرق كشور می پردازند یا پژوهش های در رابطه با مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد انجام می دهند، خدمات پژوهشی عرضه دهیم.


باشگاه مفاخر؛ مكانی غیراداری و صمیمی برای اعضای دانشگاه
ساكت باشگاه مفاخر را مكانی غیراداری و زیبا برای اعضای هیئت علمی شاغل و بازنشسته توصیف كرد و توضیح داد: این مكان برای نشست های دانشگاهی و دیدار استادان با دوستان و همكاران، فراهم آمده است و چنانچه افراد بخواهند در ساعات غیراداری از آن بهره مند شوند، امكان آن وجود دارد.
وی افزود: در این مكان همینطور جشن های بازنشستگی برای همكاران بازنشسته و پیشكسوت و جشن های تولد برای استادان و همكاران برگزار می گردد.
نمایش تاریخ دانشگاه در دو گالری و یك راهروی "گذار"
رئیس مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد دومین پروژه مهم این مركز را موزه دانشگاه معرفی و تصریح كرد: در موزه، در فضایی به مساحت 450 متر مربع و در دو سالن(گالری 1 و 2) و یك راهرو گذار، تاریخ، پیشینه و دستاوردهای مهم دانشگاه به نمایش گذاشته شده است.
ساكت با اشاره به اینكه دستاوردها و فعالیت های دانشگاه در نیمه اول حیات آن در گالری 1 و آثار و دستاوردهای نیمه دوم حیات آن درگالری 2 به نمایش درآمده است، افزود: در هر یك از دیوارهای این دو گالری به موضوعی خاص پرداخته شده؛ مثلاً در گالری 1 یكی از دیوارها به رؤسای دانشگاه و باقی دیوارها به مفاخر و هدایای استادان یا خانواده های استادان پیشكسوت به دانشگاه اختصاص یافته است.
وی افزود: همینطور در گالری 1 تصاویری از كنگره های مهمی كه قبل از انقلاب در دانشگاه برگزار شده، بازتاب فعالیت های دانشگاه در روزنامه خراسان، اولین كتاب های مؤسسه چاپ و انتشارات دانشگاه و نقش دانشگاهیان در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به نمایش درآمده است.


رئیس مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد دیگر آثار به نمایش درآمده در این دو گالری را اسناد و تصاویر قدیمی، تعدادی از اشیای قدیمی در رابطه با استادان بنام دانشگاه، وسایل آزمایشگاهی قدیمی همچون میكروسكوپ ها و تلسكوپ قدیمی، وسایل كمك آموزشی دانشگاه و سیر تحول آن ها برشمرد و اظهار داشت: همینطور اتاقی را به بازنمایی فعالیت های مركز اختصاص داده و هم همچون تمام موزه های دنیا، فروشگاهی برای موزه تعبیه كرده ایم.
ساكت، همینطور به وجود ترازوها و میكروسكوپ های قدیمی، دستگاه مورس، وسایل كمك آموزشی در رابطه با نمایش صور فلكی مربوط به دهه 40 دانشگاه و نخستین تلسكوپی كه وارد دانشگاه فردوسی مشهد شده اشاره نمود و اظهار داشت: وجود این اشیاء در موزه، سیر تحول آموزش علوم مختلف را به نمایش گذاشته و مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه تغییرات كالبدی دانشگاه و نقشه های قدیمی در راهروی ورودی موزه نمایش داده شده است، افزود: در گالری 2 هم دیوارهایی به تصاویر یادگاری و هدایایی كه دانشگاه های دیگر و هیئت های خارجی، پس از انقلاب، به رؤسای دانشگاه فردوسی مشهد اهداء كرده اند، اختصاص پیدا كرده است.


رئیس مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد از نمایش فیلم و برگزاری كارگاهها و سخنرانی ها در بخش دیداری و شنیداری این موزه اطلاع داد و اظهار داشت: در این اتاق فیلم های مختلفی درباره مفاخر و تاریخ دانشگاه به نمایش درمی آید؛ همینطور در این اتاق كارگاه ها و سخنرانی هایی با موضوعات گوناگون برگزار می شود كه دانشجویان در این جلسات متناسب با موضوع، به گفت وگو، پرسش و پاسخ و تبادل نظر می پردازند.
موزه دانشگاه؛ پل ارتباطی میان نسل كنونی و پیشینه آن
ساكت با تاكید بر اینكه موزه دانشگاهی كه 70 سال سابقه دارد، صرفاً نمایش پیشینه دانشگاه نیست بلكه نمایش تاریخ توسعه علم و فرهنگ در شرق كشور است، بیان كرد: موزه دانشگاه فردوسی مشهد در نوع خود نخستین مورد در كشور است؛ چون كه قبل از این موزه های مهمی در دانشگاه هایی چون تهران و شیراز وجود داشته، اما این موزه ها چندان بر تاریخچه دانشگاه خود متمركز نشده اند.
وی با اشاره به اینكه موزه های نام برده موزه تاریخ طبیعی یا مبتنی بر اشیای اهدایی بوده اند، نقش مهم موزه دانشگاهی در افزایش انگیزه و هویت بخشی به دانشجویان و استادیاران جوان را خاطرنشان كرد و تشریح كرد: در روزگاری كه عموماً نسل كنونی، كه اتفاقاً نسلی بالنده و پرانرژی است، ارتباط بسیار كمی با نسل های گذشته برقرار می كند، این موزه نقش بسیار مهمی در هویت بخشی به دانشجویان و افزایش انگیزه در استادیاران جوان ایفاء می كند.
رئیس مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد تصریح كرد: استادیار جوان یا دانشجویی كه از این موزه بازدید می كند، متوجه می گردد كه فضای دلچسب و دلنشین دانشگاه كه امروز در آن به سر می برد، حاصل زحمات كسانی است كه برای آن خون دلها خورده اند. این مورد سبب تولید انگیزه در آنان و كوشش بیشتر برای اضافه كردن آجری بر آجرهای پیشین خواهد شد.


ساكت، ساعت بازدید از موزه را 8 بامداد تا 14 پس از ظهر اعلام نمود و اظهار داشت: راهنمایان موزه آمادگی استقبال از افراد و گروه های بازدیدكننده را با هماهنگی قبلی دارند، ضمن آن كه هم اكنون هم گروه های دانش آموزی، دانشجویان و استادان دانشگاه های دیگر همه روزه از موزه بازدید می كنند.
وی خاطرنشان كرد: تابحال مجموعه فعالیت ها همچون ساخت موزه با حمایت هیئت رئیسه دانشگاه انجام شده، اما به هرحال باید پذیرفت كه فعالیت های عمیق فرهنگی همواره در اولویت چندم بوده اند؛ ازاین رو در وضعیت فعلی كه بودجه های مراكز دولتی با انقباض مواجه شده، بطور قطع ما با مشكلاتی رو به رو خواهیم شد.
رئیس مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد در انتها تصریح كرد: خوشبختانه به علت نوع نگاه ما در مركز كه مبتنی بر استفاده از كم ترین امكانات با بیشترین بازدهی بوده است، نشان داده ایم كه با امكانات اندك هم می توان بیشترین دستاوردها را ارائه كرد. ازاین رو با تداوم حمایت هیات رئیسه دانشگاه، حتی در شرایطی كه با مشكلات عدیده امكانات و بودجه مواجهیم، دورنمای خوبی را برای مركز و موزه ترسیم كرده ایم.1397/06/03
15:14:52
5.0 / 5
4409
تگهای خبر: خدمات , فرهنگ , كشور , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱