BonAir
بن ایر

وقتی امام رضا(ع) آرام بخش دل گردشگران می گردد

وقتی امام رضا(ع) آرام بخش دل گردشگران می گردد

بن ایر: بارگاه ملكوتی حضرت رضا(ع) همان گونه كه برای ایرانی ها بسیار دوست داشتنی است و ملجأ و پناهگاهی برای عامه مردم و شیعیان به شمار می آید، در بیشتر موارد برای گردشگران هم همین جذابیت را دارد و به اذعان اغلب مسافران خارجی علاوه بر شكوه و زیبایی معماری و هنرهای خلق شده، حرم امام رضا(ع) آرام بخش دل آن هاست.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا و به نقل از آستان نیوز، «یورگین یورفسكی» فعال گردشگری و شرق شناس روسی كه به همراه خانواده به ایران سفر كرده، همین عقیده را دارد. او در ارتباط با این سفر خود می گوید: دو هفته است كه به ایران آمده ایم و در این مدت به شهرهای تبریز، ارومیه و اصفهان سفر كرده و از دیدن جاذبه های گردشگری و طبیعی این شهرها لذت بردیم.
وی می افزاید: مردم ایران به لحاظ قومیتی تنوع زیادی دارند و هر كدام آداب و رسوم متفاوتی دارند. بدون اغراق باید بگویم كه این مردم از فرهنگ غنی برخوردار می باشند و بدون شك میهمان نوازی و مهربانی با خوی و خلق آن ها عجین شده است.
یورفسكی ادامه می دهد: تابحال ۵ بار به ایران آمده و در این سفرها ۲ بار به مشهد سفر كرده ام و این شهر را بعنوان یك مقصد گردشگری به سایر گردشگران هم سفارش می كنم.
این توریست احساس خویش را از حضور در حرم مطهر این گونه توصیف می كند: در روسیه این معنویت وجود ندارد و نمی توان این حس را تجربه نمود و توصیف حس عرفانی و معنوی این مكان مقدس خیلی سخت است.
وی بیان می كند: من با شخصیت های برجسته و پیشوایان شیعه آشنایی دارم و در مورد آنها مطالعه كرده و از كرامات و معجزات آنها بسیار شنیده ام. حقیقتا باید گفت توصیف چنین فضایی همچون شخصیت این بزرگواران در یك یا چند جمله آسان نیست. مختصر در مورد آنها صحبت كردن منصفانه و عادلانه هم نیست.
این شرق شناسی روسی می افزاید: لحظه های حضور در این مكان برایم آرامش بخش است و دوست دارم دوباره بتوانم به مشهد سفر كنم.
بیشتر از حرم امام رضا(ع) خوشمان آمد
«ساموئل لوزارفسكی» یكی دیگر از گردشگرانی است كه حرم امام رضا(ع) را نمادی از معماری، مذهب و معنویت می داند و می گوید: معماری این مكان نمای بسیار زیبایی را برای مخاطب بوجود می آورد و می تواند ساعت ها برای دیدن آن وقت گذاشت و مقاله های بسیاری در مورد آن نوشت.
او علاقه به فرهنگ و هنر اسلامی را دلیلی برای دومین سفر خود به مشهد ذكر می كند و می افزاید: حرم به لحاظ معماری و هنرهای به كار رفته مجموعه كاملی از هنرهای اسلامی جهان به شمار می آید.
وی اظهار داشت: شاید جاذبه های ایران برای هر گردشگری مناسب باشد اما برای من حضور در حرم امام رضا(ع) و دیدن هنر و تاریخ بهترین بخش سفرم به ایران است.
«سوزان هانتر» هم كه برای اولین بار به ایران سفر كرده ایران را كشوری متمدن و دارای فرهنگ غنی ذكر می كند و می گوید: قبل از سفر تصورم نسبت به ایران بسیار متفاوت بود و فكر نمی كردم این همه زیبایی در ایران باشد اما سفر به ایران باعث تغییر نگرشم شد.
او ادامه می دهد: در این سفر از شهرهای اصفهان، شیراز، تهران و مشهد دیدن كردیم و جاذبه های گردشگری و تاریخی آن برایمان بسیار جذاب بود ولی به علت فرصت كوتاه نتوانستیم از تمامی مناطق و جاذبه های گردشگری شهر مشهد دیدن نماییم.
لازم به توضیح است؛ طبق برنامه ای كه مدیریت امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی برای گردشگر ها و گردشگران دارد، این گروه علاوه بر دیدن اماكن متبركه از موزه و كتابخانه مركزی دیدن كردند.1397/07/05
18:38:11
5.0 / 5
4531
تگهای خبر: تاریخی , توریست , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵