BonAir
بن ایر

مرمت مسجد عتیق طرحی به قدمت تاریخ

مرمت مسجد عتیق طرحی به قدمت تاریخ

بن ایر: صاحب نظران و منتقدان اعتقاد دارند كه مسجد جامع عتیق شیراز، علی رغم جایگاه ویژه ای كه به لحاظ قدمت تاریخی، اثرگذاری مذهبی و جلوه های خاص بصری و خصوصیت های معماری، دارد، به شایستگی مورد توجه قرار نگرفته است.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، مسجد جامع عتیق شیراز، دیوار به دیوار حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) و حد فاصل آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) و بارگاه حضرت سیدعلاالدین حسین(ع) قرار دارد؛ نقطه ای كه مركز ثقل تاریخ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی شیراز به حساب می آید.
علی رغم اهمیت مسجد جامع عتیق، از ابعاد مختلف، طی حداقل دو دهه اخیر، این بنای پرارزش كه یادآور خاطرات خیلی از ادوار مختلف تاریخ خصوصا مبارزات مستمر شهید آیت الله دستغیب است، تغییرات محسوسی به لحاظ اقدامات مرمتی در آن حادث نشده است.
امروز و هنوز وقتی به این مسجد قدم می گذاری، خرابی شبستان ها، دیوارهای شرقی، درب های ورودی و دالان و.... چشم و دل را می آزارد؛ بنایی كه حتی تابلوهای اطلاع رسانی در مورد كعبه قرار گرفته میان آن و شرح تاریخی مسجد، به هیچ وجه در شان این مركز فرهنگی مذهبی نیست.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام نموده است كه طی 10 سال گذشته، یك میلیارد تومان برای مرمت این بنا هزینه شده است.

برپایه گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، مصیب امیری با اشاره به اینكه طی یك دهه اخیر مرمت این بنای تاریخی به تناوب انجام شده است، از پیشرفت هشتاد درصدی برنامه مرمتی مسجد جامع عتیق شیراز اطلاع داده است؛ موضوعی كه در مشاهده عینی فضای فیزیكی مسجد هم قابل رویت نیست.
باآنكه در سال های اخیر شاهد مرمت كف و بخشی از دیوارها و دالان ورودی بخش متصل به حرم حضرت شاهچراغ(ع) و شمال بنا بوده ایم، اقدامی كه برای مدتی طولانی، كج دار و مریز دنبال شده است.
این همه در حالیست كه مدیركل میراث فرهنگی فارس بعنوان یكی از صاحب نظران حوزه تاریخی و باستانشناسی، اعتقاد دارد كه مسجد جامع عتیق بعنوان هسته مركزی هویت شهری بافت تاریخی شیراز قلمداد می گردد و از موقعیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است!!
مدیركل میراث فرهنگی فارس عملیات مرمت امسال این اثر را شامل مرمت كامل بخش های داخلی و خارجی خدایخانه به همراه تعویض عایق رطوبتی بام، اجرای سنگ فرش ورودی رواق ضلع غربی مشرف به حرم مطهر شاهچراغ(ع)، اجرای تعمیرات آجر كاری طرفین سردر ورودی غربی و ایوان شمالی، اجرای تعمیرات كاشیكاری سردر جنوب غربی و جنوب شرقی به همراه تعمیرات سنگهای ازاره با اعتباری بالغ بر 124 میلیون تومان اعلام و اضافه كرده است كه این روند ادامه دارد.
امیری كه امیدوار است تا آخر آذرماه این مرحله از مرمت تمام شود، در مورد تداوم روند مرمت بخش های دیگر بنا، خصوصا شبستان و بخش شرقی و جنوبی آن، اشاره ای نداشته است.

مسجد جامع عتیق، قدیمی ترین مسجد شیراز و از كهن ترین مساجد ایران به حساب می آید كه در گذشته به مسجد جمعه و آدینه هم شهرت داشت.
این مسجد سال 281 هجری قمری راه اندازی و طی بیشتر از هزار سال اخیر، بارها مرمت شده است؛ نوشته ها و اسناد موجود نشان داده است كه مسجد جامع عتیق شیراز، در دوره اتابكان، سلطان ابراهیم میرزا پسر شاهرخ گوركانی، عصر صفویه و در سال 1315، مرمت اساسی شده است.
ساختمان این مسجد اولین هسته تاریخی شهر شیراز محسوب و بنایی مرتفع با چند شبستان و مجموعه را شامل می گردد و بلندترین طاق نمای آن، طاق مروارید است كه در ضلع شمالی قرار دارد.
مسجد جامع عتیق شیراز، 6 درب ورودی دارد و یكی از شاخصه های منحصر به فرد آن قرار داشتن بنایی مكعبی به نام خدای خانه و برداشت شده از بنای خانه كعبه، وسط صحن آن است.

خدای خانه یا دارالمصحف، سال 752 هجری قمری و به دستور شیخ ابواسحاق اینجو، حاكم وقت فارس، راه اندازی شده و محلی برای نگهدای قرآن های تاریخی، به خط حضرت امیرالمومنین(ع)، امام حسن(ع) و امام صادق(ع)، بوده است.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، تخصیص اعتبار لازم برای مرمت كامل این مسجد و تلاشی برنامه ریزی شده برای حفظ و نگهداری مناسب از آن، می تواند زمینه ساز جذب گردشگران مذهبی و معرفی فرهنگ دینی مردم فارس و شیراز باشد.
1397/07/22
19:29:48
5.0 / 5
4334
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳