BonAir
بن ایر

۱۷ میلیارد تومان نیاز نوسازی مسجد جامع ساری

۱۷ میلیارد تومان نیاز نوسازی مسجد جامع ساری

بن ایر: معاون میراث فرهنگی استان مازندران می گوید: برپایه برآوردهای انجام شده، اعتباری معادل ۱۷ میلیارد تومان برای مرمت كامل مسجد جامع ساری نیاز است.عبدالمطلب شریفی در گفت وگو با ایسنا می گوید: با تشكیل ستاد بحران با مبحث مسجد جامع ساری و به ریاست استاندار مازندران، برنامه ریزی ها برای مرمت ها، نظارت و تامین اعتبار این پروژه شروع شد و الان هم كارگاه مرمت این بنای تاریخی در دستور كار قرار گرفته است.

او با بیان این كه كارگاه مرمت مسجد جامع ساری فعال شده و هم اكنون بخش های تاریخی این مسجد قدیمی در دستور كار قرار گرفته اند، ادامه می دهد: میراث فرهنگی ناظر مرمت ها در این پروژه است و شهرداری ساری مجری طرح مرمت و برخی دستگاه ها تامین اعتبار مالی را بر عهده دارند، كه بخشی از آن توسط وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تامین می گردد و تامین اعتبار بخشِ تاریخی مسجد را هم سازمان میراث فرهنگی بر عهده گرفته است.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی در این مسجد، اظهار می كند: در اولین قدم گنبد ایوان اصلی در بخش جنوبی مسجد در دستور كار قرار گرفت و تاق گنبد نصب گردید.

او با اشاره به حضور معمارانِ اصفهانی در مسجد جامع ساری با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی برای این عملیات می افزاید: آن ها تاق ایوان جنوبی را نصب كردند و الان بیشتر روی بخش تاریخی مسجد متمركز شده اند.

شریفی اضافه می كند: هم اكنون نمی توان مدت زمان مشخصی را برای ایان مرمت ها در این بنای تاریخی اعلام كرد، چون نیاز است هر بخش رابه طور كامل بررسی نموده و مطمئن شویم درصد صدمه ها در اتش سوزی چه میزان بوده است.

عصر روز پنج شنبه ۲۱ تیر امسال، با جرقه یكی از كولزهای آبی نصب شده در مسجد جامع ساری، تا پاسی از شب این مسجد تاریخی كه قدمت بعضی از عناصر و جداره های آن در آتش سوخت و خاكستر شد. هر چند طالبیان، معاون میراث فرهنگی كشور كه در زمان آتش سوزی به ساری رفت، با آخر اتش سوزی اعلام نمود ۷۰ درصد بخش قاجاری مسجدجامع ساری سالم می باشد و پس از آواربرداری مسجد و مهار كامل آتش، كار مرمت این بنا با استفاده از اعتبارات ملی و استانی آغاز می گردد. اما یك هفته پس از آن اتفاق، از مسجد جز چهارچوب دیوار و برخی ستون های فلزی و یك مناره ی نصفه نیمه، فقط فضای كلی شبستان های تاریخی باقی ماندند.
1397/07/24
19:17:03
5.0 / 5
4476
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵