BonAir
بن ایر

روستائیان گلستان چشم انتظار بوم گردان ایرانی

روستائیان گلستان چشم انتظار بوم گردان ایرانی

بن ایر: معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اظهار داشت: گلستان در زمینه اكوتوریسم و طبیعت گردی ظرفیت های فراوانی دارد كه این تنوع جغرافیایی می تواند شرایط مساعد برای حضور گردشگران را فراهم آورد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، استان گلستان با عنایت به این كه این استان در شرایط آب و هوایی خاص و متنوع قرار دارد، می تواند در افزایش جذب گردشگران بسیار موفق باشد.
این روزها افراد در حوزه بوم گری بدون تغییر دادن سبك زندگی روستا، با فراهم كردن برخی امكانات می توانند شرایط را برای حضور گردشگران فراهم نمایند.

«احمد تجری» معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این كه هر استانی در زمینه گردشگری ظرفیت های خاصی دارد، اظهار داشت: تنوع آب و هوایی و وجود كوه، دشت، دریا در استان گلستان باعث شد تا ظرفیت های مختلف گردشگری فراهم گردد. قرارگیری گلستان در بخش مرزی هم توانسته شرایط گردشگری مرزی را در استان فراهم آورد.

ظرفیت اكوتوریسم و طبیعت گردی در استان

تجری درباره ظرفیت گردشگری در استان، اظهار نمود: استان گلستان در زمینه اكوتوریسم و طبیعت گردی ظرفیت های فراوانی دارد كه این تنوع جغرافیایی می تواند شرایط مساعد برای حضور گردشگران را فراهم آورد.

وی خاطرنشان كرد: برای بهره برداری بیشتر در حوزه گردشگری باید در زمینه تولید زیرساخت ها اقدام گردد.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اظهار داشت: بخشی از زیرساخت ها همچون تولید مسیرهای دسترسی، انتقال آب و برق در بعضی مناطق صورت گرفته است. برخی زیرساخت ها را هم كسانی كه می خواهند در زمینه طبیعت گردی فعالیت كنند، می توانند در این حوزه با سرمایه گذاری شرایط مساعد برای حضور گردشگران را فراهم نمایند.

وی خاطرنشان كرد: سال قبل شمار اندكی اقامتگاه بوم گردی قادر به عرضه خدمات بودند اما هم اكنون حدود ۳۰ اقامتگاه بوم گردی در استان گلستان فعال است. خوشبختانه توزیع جغرافیایی مناسبی در این اقامتگاه ها انجام شده و از شرق تا غرب و شمال تا جنوب در حال فعالیت است.

تجری با اشاره به این كه برنامه ویژه ای برای افزایش شمار اقامتگاه های بوم گردی در دستور كار داریم، اضافه كرد: تجربه نشان داده كه مسافران و گردشگرانی كه به استان گلستان سفر می كنند بسیار علاقه مند استفاده از ظرفیت های اقامتگاه های بوم گردی هستند.

وی اظهار داشت: افزایش شمار اقامتگاه های بوم گردی به فضای مناسبی برای عرضه خدمت نیاز دارد و اولین قدم برای آن كه در یك ساختار مشخص بتوانند فعالیت های خویش را عرضه كنند، نیاز به ایجاد یك انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی در استان بود.

تشكیل اولین انجمن بوم گردی كشور در گلستان
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان تصریح كرد: گلستان، اولین استانی بود كه در شهریور ماه امسال نسبت به راه اندازی انجمن اقامتگاه های بوم گردی اقدام نمود.

وی ادامه داد: خوشبختانه در پنجم مهرماه، روز جهانی جهانگردی لوح فعالیت آن ها عرضه شد و هم اكنون گلستان دارای انجمن اقامتگاه های بوم گردی است. انجمن سبب شده تا فعالیت های بوم گردی منسجم تر و در ساختاری مناسب دنبال شود.

برگزاری دوره های آموزشی بوم گردی در جوامع محلی

تجری اظهار نمود: از آنجایی كه این اقامتگاه های بوم گردی در بین جوامع محلی دایر می شود، از این رو باید جوامع محلی آموزش های لازم در این زمینه را دریافت نمایند.

وی افزود: با همكاری ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ها و دهیاری ها و شوراهای روستا در حال برگزاری دوره های آموزشی برای جوامع محلی هستیم تا بتوانند خدمات مورد نیاز گردشگران را فراهم و محصولات روستا و صنایع دستی روستائیان را در اختیارشان قرار دهند كه این عوامل باعث تولید رفتار حرفه ای میان جوامع محلی و گردشگران می گردد.

خبرنگار: «زهرا اشكیود»1397/07/30
12:23:00
5.0 / 5
4518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴