BonAir
بن ایر

انتقاد فعالان تورهای ورودی به ارزی شدن نرخ هتلها

انتقاد فعالان تورهای ورودی به ارزی شدن نرخ هتلها

بن ایر: جامعه تورگردانان كشور به تصمیم هتلداران نسبت به ارزی شدن نرخ هتلها انتقاد كردند آنها در نامه ای به رئیس سازمان میراث فرهنگی متذكر شدند كه وظیفه همه ما تقویت پول ملی است نه ارز خارجی.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، اعضای جامعه تورگردانان ایران در نامه ای به رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره تقاضای هتلداران در خصوص دو نرخی شدن قیمت اتاق هتل ها برای گردشگران خارجی نوشتند:
هتلداران گمان كرده اند كه آژانس ها در جریان افزایش نرخ ارزهای خارجی، سود كلانی داشته اند، در صورتی كه شركت های خارجی به خوبی تحولات اقتصادی ما را رصد می كنند. در همین شش ماهه اول آنها بارها تقاضای تعدیل قیمت تورها را داشته اند و حتی تهدید به ابطال تور كرده اند و در نهایت همكاران مجبور به كاهش قیمت شده اند تا همچنان مزیت رقابتی خویش را حفظ كنند، از جانب دیگر هتلداران نمی دانند كه توریست خارجی شخصا پولی به دفاتر و شركت های خدمات مسافرتی ایرانی پرداخت نمی كنند و هزینه ها را از همان مبدا به دفاتر خارجی می پردازند مضاف بر اینكه در شرایط تحریم های بانكی، نقل و انتقالات ارزی حدودا غیرممكن است.
هتلداران در مصاحبه های مطبوعاتی اظهار می كنند هتل های كشورهای دیگر هم با ارزهای غیر كشور خود هزینه ها را دریافت می كنند، این مطلب درست نیست بعنوان مثال اگر مسافری در دبی، درهم به همراه نداشته باشد و به ناچار از ارزهای دیگر بیعانه پرداخت كند، هتل بلافاصله آن ارز را با نرخ پایین تر از صراف تبدیل و رسید پول را به درهم صادر می كند و به میهمان می گوید كه باقیمانده پول پرداختی آنها به درهم بازگردانده می شود، این رویه را در كشورهای دیگر مانند تركیه و سایر كشورها مشاهده كرده ایم و چنانچه توریست واحد پول آن كشور را نداشته باشد برای تبدیل ارز خود به بانك یا صرافی راهنمایی می گردد.
ظاهرا از این نكته غافل شده ایم كه وظیفه همه ما در شرایط فعلی تقویت پول ملی است و نه تقویت ارز خارجی، آن هم در داخل كشور. امروزه همه كشورها برای تقویت واحد پولی كشور خود تلاش می كنند بعنوان مثال روسیه و چین توافق كردند در معامله با ایران ارزهای خویش را جایگزین دلار و یورو كنند.
رئیس جمهور می گوید ما وارد یك جنگ اقتصادی با آمریكا و غرب شده ایم. وظیفه آحاد ملت حفظ و مراقبت از پول ملی است، حال ما می خواهیم از دلار آمریكایی و یوروی غرب بر ضد پول ملی كشور خودمان استفاده كنیم؟ این عمل یعنی تضعیف ایران و تقویت غرب. نباید فراموش كرد كه هتل ها و اماكن اقامتی ایران همه ساله از ۲۰ تا بیشتر از ۴۰ درصد نرخ های خویش را می افزایند كه این خود سبب افزایش نرخ تورهای ایران نسبت به كشورهای همجوار شده است.
اكنون كه با هجوم رسانه ای بیگانه و حوادث گاه و بیگاه دركشور مواجهیم و افق مبهمی را از حیث تعداد ورود گردشگران اروپایی، آمریكایی و شرق آسیا پیش رو داریم، ارزی كردن نرخ ها به معنای افزایش مجدد و سرسام آور نرخ ها و در نتیجه ضربه سختی به بازار گردشگری ورودی است، از این رو هر گونه ازدیاد یا تغییر در شیوه محاسبه نرخ ها باعث نارضایتی شركت های خارجی طرف قرارداد و كنسلی تورها می گردد در صورتیكه از گردشگران خارجی نرخ ارزی دریافت شود، سایر حلقه های زنجیره خدمات گردشگری هم خویش را محق دریافت هزینه خدمات به صورت ارزی می دانند.
دفاتر عضو جامعه تورگردانان در بخش تولید تقاضا هستند و بخش عرضه، تولید محصول گردشگری و فروش آن در كشورهای مختلف توسط دفاتر صورت می گیرد و البته برای تحقق این امر، دفاتر هزینه های سنگینی جهت شركت در نمایشگاه های بین المللی گردشگری و بازاریابی پرداخت می كنند و هتلداران در این بخش هیچ گونه ای هزینه ای متقبل نمی شوند. با وضعیت فعلی هم درصد اشغال هتل ها پایین است، در صورت چنین اقدامی، وضعیت اشغال هتل ها به مراتب كمتر خواهد شد و در مجموع اتخاذ چنین تصمیمی به منزله تیر خلاصی است كه به پیكره صنعت گردشگری ورودی وارد خواهد شد و بهتر است این مبادرت به دست شما انجام نشود.
رضایتمندی گردشگران خارجی زمینه ساز تبلیغات و بازاریابی تورهای بعدی می گردد و هر گونه ناهماهنگی در این برهه حساس به پیچیدگی اوضاع و كاهش بیشتر گردشگران ورودی می انجامد. پس لازم است هتلداران و سازمان متولی گردشگری به گونه ای عمل نكنند كه صنعت گردشگری ورودی به ركود كشیده شود. وظیفه اصلی و حیاتی مان ایجاب می كند كه با تقویت واحد پولی كشور بر این جنگ اقتصادی غلبه نماییم. مبادا به اشتباه برویم و با دست خود بازنده این جنگ شویم.

1397/08/02
19:13:23
5.0 / 5
4519
تگهای خبر: توریست , خدمات , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱