BonAir
بن ایر

پیشنهاد مهر برای گذراندن تعطیلات در تهران

تهرانی ها تعطیلات آخر هفته كجا بروند؟

تهرانی ها تعطیلات آخر هفته كجا بروند؟

بن ایر: محور و گذرهای گردشگری زیادی وجود دارد كه تهرانیها می توانند در ایام آخر هفته و تعطیلات اوقات خویش را در این مسیرهای گردشگری سپری كنند؛ گذرهایی كه موزه، طبیعت و پاتوق غذا را با هم دارند.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، تعطیلات این هفته و هفته دیگر فرصت مناسبی است برای كسانی كه به سفر نرفته اند و حاضر نیستند راه تهران شمال را كه شاید سه ساعته بتوان طی كرد در این روزها در ترافیك بمانند بلكه می خواهند از فرصت بهره برده و تهران را بار دیگر خوب ببینند ازاین رو پیشنهادهای زیادی پیش رو خواهند داشت. دیگر كمتر كسی است كه خبر نداشته باشد گذر سی تیر شب های روشن و پرهیاهویی دارد و روزهایش پر است از همهمه گردشگران داخلی و خارجی و افرادی كه می خواهند ساعتی را در زیباترین خیابان تهران سپری كنند. خیابانی كه به نام خیابان ادیان هم مشهور است و می توان در یك راستا هم كلیسا و كنیسه و معبد دید و هم مسجد. موزه های این خیابان هم كه دیگر معرف خیلی از تهرانی ها و گردشگران خارجی هست مانند موزه مادر یا همان موزه ملی ایران. موزه علوم و فناوری كه در ساختمان كتابخانه ملی ایران واقع شده است و موزه شیشه و آبگینه كه بنایی تاریخی دارد. این موزه ها در اول خیابان سی تیر واقع شده اند و هرچه بالاتر بروید بناهای دیدنی بیشتری خواهید یافت مانند مدرسه های قدیمی و یا كافه نادری كه پاتوق نویسندگان مشهوری بوده است.
هنوز می توان به نام كوچه های فرعی خیابان سی تیر كه چند سالی است سنگ فرش شده دقت كرد كه چه اسامی تاریخی و قدیمی دارند. این خیابان غیر از فضای سبز دلنشینی كه دارد مدتی است حضور غذاخوری های موقت در آن هم به ماندگاری گردشگران در خیابان كمك كرده است. انواع و اقسام غذاهای آماده و نوشیدنی ها را می توان در این مكان پیدا كرد و بعضی از غرفه های آن هم به فروش صنایع دستی اختصاص دارد. برای رفتن به خیابان سی تیر می توان از خیابان امام خمینی تهران آغاز كرد و تا آخر خیابان سی تیر قدم زد. تهران قدیم در باب همایون گذر باب همایون هم چیزی شبیه به اجرای طرح گذر خیابان سی تیر است با این تفاوت كه تعداد غرفه های آن بزرگتر است و غیر از فست فود و صنایع دستی می توان به تماشای فوتبال و یا فیلم سینمایی در یكی از غرفه های آن نشست و یا دمی در زورخانه شبیه سازی شده آن نشست و یك عكس یادگاری گرفت و یا سلامی به امامزاده روح الله كرد كه مدتها در ساختمان مخابرات بود و حالا همه می توانند او را زیارت كنند و یا می توان پیاده تا كوچه معروف مروی رفت و از سوغاتی های هر شهر خرید كرد بعد از آن هم راهی خیابان ۱۵ خرداد و یا ناصر خسرو شد و یا از كاخ گلستان و میدان ارگ سر در آورد و یا به بازار بزرگ تهران رفت. برای رفتن گذر باب همایون هم می توان از متروی امام خمینی بیرون آمد و نگاهی به ساختمان مخابرات كرد همانجا هر رهگذری متوجه حضور گردشگران تهرانی در این راسته می شوند. فاصله بین گذر باب همایون و خیابان سی تیر زیاد نیست به راحتی می توان یك روز كامل را در این مسیر طی كرد و در فاصله بین این دو گذر به موزه مخابرات و پست و سكه و یا موزه ملی ایران رفت و دمی در باغ ملی ایران به تماشای سردرباغ ملی نشست وپس از آن از موزه ملی ملك بازدید نمود.
یكی دیگر از گذرهای گردشگری تهران برای آنهایی كه قصد ماندن در تهران را در ایام تعطیلات آخر این هفته و یا هفته بعد را دارند می توان دیدن گذر گردشگری میدان تجریش باشد. از میدان تجریش و زیارت امامزاده صالح می توان به بازار محلی میدان تجریش زد همانجا كه در دهه اول محرم جمع آوری و تكیه تجریش برپا می گردد و گردشگران زیادی در همه روزهای هفته از آنجا بازدید می كنند. بعد از میدان تجریش می توان راه را به سمت خیابان دربند كج كرد و سری به میدان و كوه دربند زد و یا اگر اهل موزه دیدن باشید به كاخ سعدآباد بروید و مطمئن باشید كه یك روزه نمی توانید همه كاخ و موزه هایش را ببینید. در انتها هم به سمت خیابان زعفرانیه باید سری به موزه زمان زد كه در نوع خود بی نظیر و زیباست و در ایام پاییز با درختان خیابان رنگارنگ زعفرانیه و ولیعصر جلوه ای دیگر دارد. شب گردی تهرانی ها شب گردی در تهران هم كه طرفداران زیادی دارد چند محله و مكان هستند كه شب ها افراد زیادی به آنجا میروند. از بام تهران گرفته تا دریاچه چیتگر و پارك آب و آتش و یا پل طبیعت در شب كه جلوه ای نورانی به تهران می دهد تا میدان حسن آباد كه فارغ از هیاهوی روز، در شب زیبایی هایش را به رخ می كشد با آن گنبدهای نقره ای رنگی كه در شب نورانی می شوند. اما پاتوق گردشگران برای دور شدن از هیاهوی روز تهران در نیمه شب هم غیر از خیابان سی تیر، در اطراف میدان ارگ است و خیابان پیروزی. خیابانهای تهران در محدوده پارك های جوانمردان، بوستان نوروز، بوستان آب و آتش و شطرنج بسیار شلوغ می گردد. معمولا مردم تهران با خانواده به این بوستان ها می روند. بزرگترین خیابان تهران، خیابان ولیعصر است كه از میدان تجریش تا میدان راه آهن به طول ۱۷ كیلومتر دارای جاذبه های فرعی زیادی است. كسانی كه علاقه دارند تا فضای شهری تهران را خوب ببیند در یك روز آخر هفته تصمیم می گیرند از میدان تجریش تا راه آهن را پیاده طی كنند. پیاده روی ۵ ساعته ای كه لایه های مختلف زندگی مردم را در طول یك خیابان به نمایش می گذارد از بالای شهر تا پایین شهر! در این ۱۷ كیلومتر خیابان های فرعی زیادی وجود دارد كه اگر كسی بخواهد سری هم به این خیابان ها بزند بطور قطع در ۵ ساعت این مسیر را طی نخواهد كرد بعنوان مثال در مسیر، ساختمان تئاتر شهر و پارك ملت، سینماهای قدیمی و كافه های مشهور و بازار صفویه قرار دارد و بیشتر رهگذران را وسوسه می كند سری به آنها بزنند.

1397/08/10
00:54:35
5.0 / 5
4461
تگهای خبر: تاریخی , خرید , ساختمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲