BonAir
بن ایر

كاروانسرایی در فارس به ترمینال تاكسیرانی تبدیل گشته بود

كاروانسرایی در فارس به ترمینال تاكسیرانی تبدیل گشته بود

بن ایر: كاروانسرای زكی­خانی دوره صفویه در راه راه تاریخی شیراز به اصفهان در زرقان فارس كه به ترمینال تاكسیرانی تبدیل گشته بود برای بازگرداندن به حالت اولیه خواناسازی شد.به گزارش بن ایر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اكبر عزیزی، سرپرست برنامه خواناسازی پلان كاروانسرای زكی­خانی زرقان امروز شنبه با بیان این خبر اظهار داشت: محوطه كاروانسرا در دو دهه گذشته تبدیل به ترمینال تاكسیهای برون شهری شهر زرقان شده بود و شهرداری با هدف زیباسازی فضای شهری تصمیم به تغییر كاربری به محوطة كاروانسرا گرفته بود از اینرو با هماهنگی اداره كل میراث فرهنگی فارس و شهرداری زرقان برنامه خواناسازی توسط باستان­شناسان انجام گرفت.
او در ادامه اظهار داشت: متاًسفانه حدود ۱۲ سال پیش شهردار وقت زرقان با تخریب بخش شرقی بنای كاروانسرا و آسفالت كردن سطح محوطه حیاط كاروانسرا و قسمتهای تخریب شده تلاش در پاكسازی و زیباسازی شهر داشت بنابراین كاوش باستان­شناسی با اولویت قراردادن خواناسازی پلان بنا ضروری بود.
او اضافه كرد: با استناد و كمك گرفتن از تصاویر هوایی بین سالهای ۱۳۴۵ تا امروز محدوده بخش شرقی در قسمتهای تخریب شده، با تولید چند كارگاه كاوش خواناسازی شد. وی در ادامه مساحت بخش خواناسازی شده را حدود ۸۰۰متر مربع است، اظهار داشت: با پاكسازی این قسمتها از نخاله ­های شهری و آوارهای بوجود آمده بقایای پی دیوارهای بنا نمایان شد.
قرینه بودن بخش شرقی با قسمت شمالی
به گفته این باستان شناس، پلان كاوش شدة بخش شرقی، نشان دهندة قرینه بودن این قسمت با قسمت شمالی كاروانسرا است كه هنوز سالم و پابرجا می باشد.
عزیزی با اشاره به استفاده از سنگهای لاشه و تراش خورده در ساخت پی و دیوار بنا و تركیب آهك و خاك بعنوان ملات در میان رج سنگها اظهار داشت: دیوارها و سقف كاروانسرا با آجر تولید شده است.
وی با استناد به متون تاریخی، تاریخ تقریبی ساخت كاروانسرا را بین اواخر دوره صفویه تا آغاز زندیه اعلام نمود و اظهار داشت: كاروانسرای زكی­خانی كه در راه راه تاریخی شیراز به اصفهان قرار داشته در زمان ساخت خارج از شهر و همچون كاروانسراهای برون شهری محسوب می­شد و در بین بافت شهری قرار گرفته است.
تبدیل بخش جنوبی به سرویس بهداشتی
عزیزی تصریح كرد: بخش باختری كاروانسرا هم تبدیل به پیاده­رو حاشیة خیابان و بخش جنوبی با ساخت سرویس بهداشتی، اتاق فروش بلیط و استراحتگاه رانندگان از بین رفته است و با خواناسازی پلان بخشهای تخریب شده بخش شرقی برنامه در این فصل به آخر رسید.
او در انتها با اشاره به صدور برنامه خواناسازی پلان كاروانسرای زكی­خانی زرقان توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اظهار داشت: این برنامه با همكاری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس و شهرداری شهر زرقان انجام گرفت.

1397/08/19
14:38:50
5.0 / 5
4941
تگهای خبر: بلیط , تاریخی , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱