BonAir
بن ایر

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری :

گردشگری باعث تحرك اقتصادی و گسترس عدالت می گردد

گردشگری باعث تحرك اقتصادی و گسترس عدالت می گردد

بن ایر: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: گردشگری باعث تحرك اقتصادی در حوزه كسب وكارهای شهری و محلی و روستایی می گردد و از این منظر عدالت اجتماعی و اقتصادی را گسترش می دهد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان دوشنبه 21 آبان در آئین افتتاح چهلمین نشست عمومی اعضای وابسته UNWTO در همدان، با اشاره به اینكه امیدوارم حضور چند روزه شما و با عنایت به برنامه ریزی های انجام شده برای گشت های شهری محلی مجالی برای بازدید و سیاحت از جاذبه های كشور باشد، عنوان كرد: جای شادمانی است كه در سال های اخیر شاهد برگزاری همایش های بین المللی در كشور با رویكرد گردشگری هستیم و تحول این رویدادها انرژی مضاعفی به كالبد صنعت گردشگر ایران تزریق كرده و فرصتی برای تعامل، هم اندیشی و توسعه همكاری های بین المللی بوجود آورده است.

معاون رئیس جمهور بیان كرد: برگزاری رویداد تبریز 2018، جشن های ثبت جهانی آثار ایران، نمایشگاه های فاخر میراث فرهنگی، رویداد همدان 2018 و رویداد امروز و برنامه های متنوع و پربار این چند روز با حضور شما نشاط ویژه به چرخه فعال گردشگری می دهد و مجالی برای هم افزایی تجارب بین ما و شما بوجود می آورد تا راه های پیشرفت را بشناسیم و گام های هدفمند برای بهره مندی از ظرفیت ها و توسعه پایدار برداریم.

وی تاكید كرد: همانطور كه می دانیم امروزه هیچ تردیدی برای برنامه ریزان توسعه در همه جای جهان باقی نمانده كه صنعت گردشگری بهترین ابزار برای توسعه پایدار با كمترین هزینه اقتصادی و اجتماعی و بیشترین بازده است و با چنین نگاهی شاهد رشد روزافزون گردشگری در جهان هستیم.

مونسان عنوان كرد: گردشگری امروز بعنوان صنعتی پویا اهمیتی روزافزون یافته و در كشورهای درحال رشد با كاهش بیكاری، رشد اشتغال، بهبود توزیع درآمد، تعامل موثر و سازنده جهان و استفاده از منابع سرشار اجتماعی به دنبال گسترش آن بعنوان ابزاری برای توسعه پایدار هستند.

وی تاكید كرد: گردشگری همینطور باعث تولید فضای نشاط در ابعاد اجتماعی و فرهنگی و تحرك سایر بخش های اقتصادی همچون كسب وكارهای شهری، محلی و روستایی می گردد و عدالت اجتماعی و اقتصادی توسعه پیدا می كند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: در صنعت وابستگی به تكنولوژی وجود دارد و نیاز به وجود فناوری است اما در گردشگری این وابستگی وجود ندارد و برای ارتقاء این بخش می توان به برداشت های داخلی تكیه كرد.

وی بیان كرد: در حوزه اشتغال هم سرعت گردشگری نسبت به سایر بخش ها دو و نیم برابر و هزینه تولید اشتغال در این بخش یك پنجم تا یك دهم سایر بخش های اقتصادی می باشد.

مونسان عنوان كرد: دولت ایران با درك صنعت و اهمیت گردشگری در اقتصاد جهانی برای توسعه پایدار عزم خویش را برای ایفای سهم واقعی گردشگری كشور در اقتصاد داخلی و بین المللی جذب كرده و برگزاری رویدادهای بین المللی بعنوان یكی از ابزارهای كارآمد در معرفی صنایع گردشگری نقش موثری در معرفی ظرفیت های بالقوه و بالفعل این صنعت ایفا كند.

وی ادامه داد: با وجود تحریم های ظالمانه آمریكا ضد كشورمان در برابر توانمندی های گردشگری ایران كاری از پیش نبرده و با عنایت به خصوصیت فرهنگی گردشگر در عرصه بین المللی و دیپلماسی عمومی مانعی در برابر اشتیاق گردشگران جهانی نبوده تا جایی كه شمار گردشگران ما نه تنها كاهش نداشته بلكه افزایش هم داشته است چون كه مردم ایران مردمی صلح دوست و میهمان نواز هستند.

معاون رئیس جمهور تصریح كرد: در جهانی كه در سایه ارتباطات نمی تواند واقعیت ها را انكار كرد خوبی های و جاذبه های ایران را نمی توان تحریم و گردشگران جهان را از تماشای ایران محروم كنند.

وی بیان كرد: با وجود فشارهای ایران هراسی، شاهد رشد گردشگری در ایران بودیم و با مشاركت فعالانه بخش غیردولتی و بخشی از سرمایه گذاران خارجی شاهد اجرای 1900 پروژه در حوزه زیرساخت با حجم سرمایه گذاری افزون بر 6 میلیارد دلار هستیم و تلاش می نماییم تا آخر دولت دوازدهم 1200 پروژه را به تمام برسانیم كه با این اتفاق وضعیت زیرساخت ها بهبود پیدا خواهد نمود.

مونسان اضافه كرد: این واقعیت محرزی است كه جاذبه های ایران غنای این سرزمین در گردشگری را به نمایش می گذارد، وجود یك میلیون اثر تاریخی و فرهنگی، هزاران اثر ثبت شده ملی و ثبت 23 اثر بعنوان آثار جهانی، ایران را در زمره یكی از 10 كشور برتر دنیا از نظر گردشگری قرار داده است.

وی تاكید كرد: قدمت و تمدن هفت هزار ساله، كثرت آثار بی بدیل طبیعی، آب و هوای 4 فصل، جلوه های متنوع فرهنگی و وجود قومیت های مختلف با آداب و رسوم جذاب ایران را به گنجینه آثار گردشگری مادی و معنوی و تابلوی زیبا از جاذبه های گردشگری تبدیل نموده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: برخورداری از بالاترین ضریب امنیت، پایین بودن هزینه های سفر، عرضه تسهیلات متنوع به گردشگران و میهمان نوازی متنوع اقوام مختلف شرایط مناسبی از میزبانی را فراهم نموده است.

وی ادامه داد: در این میان شاهد رصد دقیق نهادهای بین المللی گردشگری برای شناخت ظرفیت های بالقوه كمتر شناخته شده هستیم و در این مسیر روشن است كه جهان داشته های ایران را به رسمیت می شناسد.

مونسان خاطرنشان كرد: معرفی همدان بعنوان مقصد گردشگری پویا در سطح جهان دستاوردهایی همچون برنامه ریزی و بهره برداری از رویداد مذكور به منظور جذب توریست و معرفی ظرفیت گردشگری شهر همدان به سفرا و نمایندگان آسیایی، تولید بستر تعامل و جذب سرمایه گذاران فعال را به همراه خواهد داشت.

وی تصریح كرد: انتخاب همدان بعنوان پایتخت گردشگری كشورهای اسیایی، برگزاری كنفرانس كشورهای آسیایی و چهلمین اجلاس اعضای جهانی در همدان در كنار سایر رویدادهای در حال اجرا و رویدادهای ماه های آینده، زمینه های مختلفی فراهم می آورد.

مونسان اضافه كرد: همدان له عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران دارای 1800 اثر شناخته شده و جاذبه غار و عناوین بین المللی مبل و منبت تویسركان و ملایر و لالجین است.

وی خاطرنشان كرد: بسته متنوع و غنی و مفیدی كه برای حضور دبیركل سازمان جهانی گردشگری، رئیس و اعضای وابسته UNWTO، مهمانان و فعالان داخلی گردشگری و همینطور خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی حول محور همدان 2018 و به انگیزه برگزاری چهلمین اجلاس تدارك دیده شده، مجموعه ای است كه از چند ماه قبل با تشكیل 15 كمیته برنامه ریزی شده تا اینكه از چند روز قبل شروع شده و برنامه هایی همچون آئین افتتاحیه كنونی، سمینار بین المللی بهره گیری گردشگری فرهنگی از فناوری های اطلاعات و ارتباطات با حضور پژوهشگران داخلی و خارجی نخبه این عرصه در قالب پنل ها و كارگاه های تخصصی و روزآمد، نمایشگاه استارت آپ های گردشگری با همكاری معاونت علمی ریاست جمهوری و پارك علم و فناوری برای عرضه دستاوردهای این شاخه نوین و كارآمد در صنعت توریسم، تورهای سیاحتی آشنایی با جاذبه های استان همدان و دیگر برنامه های جذاب و مفید را دربرمی گیرد تا بتوانیم میزبان شایسته ای باشیم و با خاطره ای خوش و دستانی پر بعنوان پیام آور مهر و دوستی ما ایرانی ها برای مردمان سرزمین تان، به كشور خود بازگشته و همراه با هموطنان خود باردیگر به ایران بیایید.
1397/08/21
18:28:58
5.0 / 5
4758
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳